درمان سرا

برای حفظ سلامت پوست چه کار کنیم

اگر تمایل دارید همیشه پوست شما سالم باشد باید همیشه مراقبت پوست خود باشید. افراد به دلایل مختلف از محافظت از پوست غافل هستند. اگر از پوست خود مراقبت نکنید پوست نازک شده و در نتیجه باعث چین و چروک پوست می شود. با مراقبت از پوست خود می توانید باعث تاخیر در روند پیری و چین و چروک پوست شوید. اگر وقت لازم برای مراقبت از پوست را ندارید، می توانید با برخی از عادات مهم و ساده پوست خود را سالم نگه دارید.

برای حفظ سلامت پوست چه کار کنیم

محافظت پوست از تابش خورشید

همانطور که می دانید اشعه های خورشید می تواند به پوست آسیب برسانند و یکی از مهمترین مواردی برای حفظ سلامت پوست مهم است مراقبت پوست در برابر نور خورشید است. اشعه ماوراء بنفش عامل مشکلات پوستی مانند چین و چروک، کک و مک و سایر بیماری های دیگر می باشد.

سعی کنید در ساعاتی از روز که حداکثر تابش وجود دارد به بیرون از منزل نروید ( از ساعت 10 صبح الی 4 بعداز ظهر).از محافظ ها مانند کلاه، دستکش و عینک استفاده نمایید، همچنین از لباسهای نخی با آستینهای بلند و شلوار به جای شلوارک استفاده نمایید.

20 تا 30 دقیقه قبل از خروج از منزل از ضد آفتابی با درجه محافظتی بیش از 15 استفاده نمایید و هر دو ساعت یکبار و هر بار که عرق زیادی میکنید و یا بعد از شنا آنرا تجدید نمایید.

سیگار نکشید

فرایند پیری پوست در افرادی که سیگار میکشند بسیار سریعتر است به نحوی که تغییرات پوستی در افراد جوان بعد از 10 سال نمایان میگردد. سیگار سبب باریکی و کاهش خونرسانی در عروق سطحی و همچنین سبب کاهش اکسیژن و مواد غذایی پوست مانند ویتامینA  میگردد که در نهایت الاستیسیتی و کلاژن های پوستی را تخریب مینماید لذا چین و چروک خیلی زودتر نمایان میگردد.

پوست را به آرامی تمیز کنید

تمیزی پوست یکی از مهمترین نکات در حفظ سلامت و مراقبت پوستی است.با پوست باید با ملایمت رفتار کرد.برای تمیز کردن پوست نکات زیر را رعایت کنید.

 • برای شستشو از آب ملایم استفاده نمایید آب داغ و حمام طولانی (بیش از 15 دقیقه ) برای پوست مناسب نیست.
 • از شستشو با صابونهای قوی خودداری نمایید، در صورت تمایل به شستشو از صابون هایی مانند صابون بچه، ستافیل و...استفاده کنید
 • از استفاده از موادی که حاوی عطر یا رنگ خاصی دارد پرهیز نمایید چرا که سبب ایجاد حساسیت و قرمزی در پوست میگردد(به خصوص افرادی که پوستی حساس دارند)
 • آرایشهای صورت خود را با پنبه و یا دستمالهایی نرم به همراه اوسرین و ژلهای مخصوص پاک کنید.
 • صورت خود را با آرامی خشک کنید و بلافاصله از کرم و یا نرم کننده استفاده نمایید.

استفاده از نرم کننده

نرم کننده ها کمک میکنند تا پوست لطافت و تازه گی خود را داشته باشد، همچنین با پوشاندن سطح پوست سبب میگردد تا از تبخیر آب جلوگیری نموده و خشک شدن پوست با تا خیر صورت پذیرد.

بهترین نرم کننده برای پوست شما بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله نوع پوست، سن و شرایط خاص دیگر مانند جوشها و.....لذا بهترین روشی که می توان نوع پوست خود را تشخیص دهید این است که اگر 20 دقیقه پس از حمام پوست شما حالت خشکی به همراه کشیدگی پدیدارشد پس حتما به نرم کننده نیاز دارید.

سعی کنید از نرم کننده ای استفاده کنید که حداقل  SPF=15  داشته باشد، تا در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید شما را حفظ نماید. اگر پوست شما حساس است از محصولاتی استفاده نمایید که از رنگ و بوی کمتری در آن استفاده شده باشد.

و اگر پوست شما خیلی خشک است از روغنهایی مثل روغن بچه استفاده نموده و اگر برعکس پوست شما خیلی چرب است نیازی نیست از حتی نرم کننده استفاده نمایید.

موهای صورت را با احتیاط بتراشید

 • قبل از اپیلاسیون با حوله گرم و مرطوب صورت خود را مرطوب نمایید، یا بعد از حمام اپیلاسیون کنید.
 • هرگز صورت خود را خشک اپیلاسیون نکنید و حتماً از ژلها و یا لوسیون های مخصوص استفاده کنید.
 • از تیغ های تیز استفاده کنید و اگر از دستگاه استفاده میکنید از تماس بسیار نزدیک با پوست خودداری نمایید.
 • همیشه درجهت موها بتراشید نه در خلاف جهت
 • بعد از اپیلاسیون هم با آب گرم صورت خود را آبکشی کنید.
 • اگر صورت شما دچار سوزش شده هرگز از لوسیون های حاوی الکل استفاده نکنید گرچه صورت شما را خنک میکند ولی سبب سوزش و قرمزی بیشتر پوست می گردد.
سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.