درمان سرا

آشنایی با خواص درمانی مریم گلی

مریم گلی گیاهی است با خواص بیشمار که از خانواده نعناعیان است و مهمترین خواص آن ضد باکتریایی بودن آن است و برای عفونت زنان، تبخال و گرفتگی قاعدگی مفید است. مریم گلی گیاهی است با خواص ضد عفونی کننده که برای زهر حشرات، عفونت باکتریایی در زنان، تبخال و عفونت زخم مفید است. همچنین مریم گلی برای یائسگی و کنترل گر گرفتگی در دوران یائسگی نیز مفید است. اگر می خواهید با ارزش غذایی و خواص مریم گلی بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با خواص درمانی مریم گلی

ارزش غذایی مریم گلی

 • آب 7.96 گرم
 • انرژی 315 کیلوکالری
 • پروتئین 10.63گرم
 • کل چربی 12.75 گرم
 • کربوهیدرات 60.73 گرم
 • فیبر 40.3 گرم
 • شکر 1.71 گرم
 • کلسیم 1652 میلی گرم
 • آهن 28.12 میلی گرم
 • منیزیم 428 میلی گرم
 • فسفر 91 میلی گرم

خواص مریم گلی

مریم گلی تقویت کننده حافظه

مریم گلی برای تقویت حافظه بسیار مفید است و می تواند از آلزایمر جلوگیری کند. همچنین می تواند از افزایش چربی در سیستم عصبی نیز پیشگیری کند که این باعث می شود سلول های عصبی دیرتر تخریب شوند.

مریم گلی برای آلزایمر بسیار مفید است و می تواند در کاهش روند آلزایمر کمک زیادی کند.بیماری آلزایمر در نتیجه کاهش سطح انتقال دهنده های عصبی رخ می دهد که مریم گلی باعث می شود این روند کاهش کنترل شود و ترشح آنزیم های مخرب جلوگیری می کند.

مریم گلی برای گرگرفتگی

فیتو استروژن یکی از مواردی است که مریم گلی باعث تولید آن می شود که این می تواند مانع افت شدید استروژن در زنان یائسه شود و گرگرفتگی را در این دوران کاهش دهد. مریم گلی علاوه بر فیتو استروژن، حاوی اورسولیک نیز می باشد که خاصیت قابضی دارد و باعث می شود میزان تعریق کنترل شود.

مریم گلی و قاعدگی

بسیاری از زنان در دوران قاعدگی درد زیادی را تجربه می کند. استفاده از مریم گلی می تواند به راحتی درد های آنها را کاهش دهد و استفاده از دمنوش مریم گلی به همراه عسل می تواند در کاهش درد قاعدگی کمک زیادی کند.

همچنین مریم گلی می تواند علائم قاعدگی مانند تهوع، سردرد، سرگیجه و گرگرفتگی را درمان کند و باعث کاهش میزان خونریزی قاعدگی نیز شود. همچنین از دم کرده مریم گلی می توان به عنوان یک قاعده آور خوب نام برد.

مریم گلی و درمان نفخ

مریم گلی گیاهی است با خاصیت ضد اسپاسم دستگاه گوارش، میتواند باعث تسکین گرفتگی های عضلانی معده و جلوگیری از سوزش و نفخ معده شود.مریم گلی نقش موثری در حفظ سلامت دستگاه گوارشی دارد و کسانی که از مشکلات معده رنج می برند می تواند گیاهی موثر برای آنها محسوب شود.

مریم گلی و تبخال

مریم گلی با خواص ضد ویروسی خود می تواند برای مشکلات تبخال موثر باشد،برای این منظور می توانید روغن مریم گلی را با چند قطره روغن گیاهی درخت چای و روغن اسطوخودوس و مقداری روغن زیتون مخلوط کنید و سپس روی تبخال قرار دهید.این مخلوط می تواند به سرعت تبخال را درمان کند.

مریم گلی برای ضد عفونی

مریم گلی از دسته گیاهانی می باشد که خواص ضد عفونی کنندگی دارد و می توان برای تسکین و درمان جراحات سطحی پوست مناسب باشد.همچنین مریم گلی می تواند از تکثیر باکتری های دهان جلوگیری کند و به همین دلیل از عصاره مریم گلی در بعضی از خمیر دندان ها استفاده می شود.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.