درمان سرا

داروهای گیاهی کاهش دهنده اسید معده

اگر بعد از خوردن یک غذای زیاد دچار افزایش اسید معده با علائم سوزش معده یا دهان شدید، می توانید با داروهای گیاهی کاهش دهنده اسید معده آن را کنترل کنید.بسیاری از ما در طول زندگی، پس خوردن غذای سنگین ممکن است دچار احساس سوزش در دهان و سر معده خود شده باشید. این حالت را بازگشت اسید معده به مری یا رفلاکس اسید گویند و اغلب با سوزش سر معده یا سفت شدن قفسه سینه مشخص می شود.برخی داروهای گیاهی می توانند به کاهش اسید معده کمک کرده و باعث کاهش علائم شوند.البته باید توجه داشت، افرادی که بیش از 2 بار در هفته دچار رفلاکس اسید می شوند ممکن است دچار مشکل جدی تری باشند که حتما باید تحت نظر پزشک درمان شوند. در ادامه با برخی درمان ها و داروهای گیاهی برای کاهش اسید معده آشنا خواهید شد.

داروهای گیاهی کاهش دهنده اسید معده

برای کاهش ریفلاکس اسید پزشک ممکن است از داروهای کاهش دهنده اسید معده مانند امپرازول، پنتوپرازول، فاموتیدین استفاده کنند، اما برخی از افراد به دنبال روش های درمان گیاهی هستند که کمترین عارضه را داشته باشد. قبل از اینکه بدانیم چه گیاهان دارویی برای کاهش اسید معده مفید است ابتدا بهتر است علائم رفلاکس معده را بدانیم.

علائم رفلاکس اسید چیست

همانطور که گفته شد رفلاکس اسید معده اختلالی است که باعث می شود اسید معده به سمت مری حرکت کند و علائمی را ایجاد کند.از علائم شایع رفلاکس اسید معده سوزش سر دل و احساس ناخوشایند در قفسه سینه می باشد که در برخی موارد می تواند باعث درد گردن نیز بشود.

اگر دچار رفلاکس اسید معده شدید ممکن است طعم ترشی یا تلخی در پشت دهان و همچنین سوزش یا سوزن سوزن شدن در دهان را احساس کنید. سایر علائم افزایش اسید معده شامل:

  • احساس سوزش در قفسه سینه
  • اروغ زدن مکرر
  • حالت تهوع
  • ناراحتی شکم
  • احساس طعم تلخ در دهان
  • سرفه خشک

گیاه دارویی کاهش دهنده اسید معده

استفاده از دمنوش های گیاهی یکی از روش های سنتی برای کاهش اسید معده است. گیاهان دارویی کمترین عارضه را دارند و می توانند به کاهش اسید معده کمک کنند. البته باید توجه داشته باشید که این دمنوش ها برای افرادی که به گیاه آلرژی دارند و همچنین سابقه بیماری خاص دارند منع مصرف دارند و حتما باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

کاهش اسید معده با بابونه

بابونه به گیاه ضد التهاب معروف است و نوشیدن یک فنجان دمنوش بابونه یک روش بسیار خوب برای کاهش اسید معده است و همچنین علاوه بر کاهش اسید معده می تواند به درمان مشکلات روده ای و دستگاه گوارش نیز کمک زیادی کند. همچنین اگر دچار درد معده نیز باشید بابونه به علت خواص ضد التهابی که دارد می تواند باعث کاهش درد معده نیز بشود.

توجه داشته باشید، افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند یا سابقه بیماری خاصی دارند حتما باید قبل از استفاده از این دمنوش با پزشک خود مشورت کنند. بابونه می تواند به عنوان ضد انعقاد خون عمل کند و با داروهای رقیق کننده تداخل داشته دارد.

برای تهیه دمنوش بابونه می توانید از گیاه خشک شده بابونه یا دمنوش های آماده در مارکت ها استفاده کنید. ابتدا یک فنجان آب جوش آماده کرده و گیاه بابونه خشک را در آن بریزید و حدود 10 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس آن را از صافی رد کرده و میل کنید. اگر می خواهید این دمنوش را شیرین کنید بهتر است از عسل طبیعی استفاده کنید تا علاوه بر طعم خواص این دمنوش را بیشتر کند.

زنجبیل داروی طبیعی کاهش اسید معده

زنجبیل یک گیاه ریشه ای است که در طب سنتی استفاده های زیادی می شود و می تواند به کاهش اسید معده کمک زیادی کند.زنجبیل را می توانید به شکل های مختلف مصرف کنید، در پخت و پز استفاده کنید، آبنبات زنجبیلی مصرف کنید و یا از دمنوش زنجبیل برای کاهش اسید معده استفاده کنید.

زنجبیل را به عنوان یک داروی گیاهی ضد التهابی می شناسند و می تواند به کاهش اسید معده کمک زیادی کند و همچنین باعث کاهش التهاب در معده و مری بشود. همچنین می تواند به کاهش تهوع و استفراغ در افرادی که علائم استفراغ و تهوع در هنگام افزایش اسید معده دارند کمک کند.

برای تهیه دمنوش زنجبیل بهتر است از زنجبیل تازه استفاده شود.این ریشه گیاهی را پوست گرفته و آن را به قطعات کوچک برش دهید. سپس آن را در یک قابلمه بریزید و سپس یک لیوان آب به آن اضافه کنید و بگذارید تا آب بجوش بیاید. پس از بجوش آمدن آب یک دقیقه صبر کنید و قابلمه را از روی شعله بردارید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بماند تا دم بکشد. این دمنوش را می توانید بعد از غذا میل کنید.

ریحان مقدس کاهش دهنده اسید معده

ریحان مقدس یک کاهش دهنده اسید معده است و می توانید از آن به صورت دمنوش برای کاهس اسید معده استفاده کنید. این دمنوش می تواند مشکلات گوارشی شما را بهبود بخشد و اسید معده را کاهش دهد. همچنین این گیاه می تواند به کاهش استرس و اضطراب نیز کمک کند.
برای تهیه دمنوش ریحان مقدس می توانید چند برگ از ریحان را در یک فنجان آب جوش بریزید.سپس به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس آن را میل کنید. برای طعم دهی به این دمنوش می توانید مقداری عسل نیز به آن اضافه کنید.

زردچوبه ضد التهاب و ضد اسید معده

زردچوبه یک ادویه معروف است که همه آن را به عنوان یک ادویه ضد التهابی می شناسند و در طب سنتی استفاده های زیادی می شود. این ادویه می تواند مشکلات گوارشی را درمان کند و به عنوان یک کاهش دهنده اسید معده عمل کند. همچنین علاوه بر کاهش اسید معده دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد سرطانی نیز می باشد.

البته باید توجه داشته باشید که استفاده از ادویه بی خطر است، بجز افرادی که بیماری های خاص دارند که حتما باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند. همچنین افرادی که مشکلات کیسه صفرا دارند باید از مصرف زردچوبه اجتناب کنند. زنان باردار و شیرده نباید از درمان دارویی زردچوبه استفاده کنند.

رازیانه گیاهی برای کاهش اسید معده

رازیانه سرشار از خواص مختلف برای بدن است که یکی از این خواص ها کاهش اسید معده و رفع اسپاسم معده و روده است. این گیاه دارویی می تواند گرفتگی معده را درمان کرده و باعث کنترل تهوع، استفراغ و کاهش اسید معده شود. برای تهیه دمنوش رازیانه نصف قاشق چایخوری رازیانه خرد شده را در آب بریزی دو بگذارید 10 دقیقه دم بکشد و سپس دمنوش اماده شده صاف کنید و سپس آن را میل نمایید.

شیرین بیان برای کاهش رفلاکس معده

ریشه شیرین بیان یک داروی گیاهی ضد اسپاسم و التهاب است که می تواند به رفع مشکلات گوارشی کمک کند. این ریشه می تواند با کاهش التهاب گوارشی به کاهش اسید معده کمک کند. این ریشه دارویی برای رفع سوء هاضمه نیز بسیار مفید است.
توجه داشته باشید که همانطور که ریشه شیرین بیان خواص زیادی دارد، مصرف بیش از حد آن می تواند خطرناک باشد و باعث عوارض جانبی شود. اگر به مقدار زیاد از این ریشه استفاده شود می تواند باعث عدم تعادل سدیم ، پتاسیم و فشار خون شود. همچنین افرادی که مشکلات قلبی دارند نباید بدون تشخیص پزشک از شیرین بیان استفاده کنند.ریشه شیرین بیان بهتر است نیم ساعت قبل از غذا یا یک ساعت پس از غذا مصرف شود تا به کاهش اسید معده کمک کند. از این ریشه گیاهی می توانید به شکل های مختلف از جمله دمنوش استفاده کنید.

گلپر کاهش دهنده اسید معده و نفخ شکم

گلپر یک گیاهی است که در داروها زیاد استفاده می شود و می تواند به کاهش نفخ شکم، سوء هاضمه و سوزش معده بسیار مفید است و همچنین در کاهش اسید معده بسیار موثر است.گلپر می تواند علاوه بر کاهش اسید معده ، به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک زیادی می کند.

هشدارهای مهم قبل از مصرف گیاهان دارویی

برخی از گیاهان دارویی می توانند با برخی داروها تداخل داشته باشد. بنابراین اگر داروی خاصی استفاده می کنید باید قبل از مصرف هر گیاه دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید، بدون تجویز پزشک و مشورت با پزشک هرگز از گیاهان دارویی استفاده نکنید، زیرا می تواند عوارض جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد.

در دوران شیردهی از مصرف گیاهان دارویی و دمنوش های گیاهی بدون مشورت با پزشک پرهیز کنید، زیرا ممکن است باعث عوارض جانبی شدیدی برای نوزاد شیرخوار به همراه داشته باشند.

از مصرف چای های کافئین دار مانند چای سیاه، چای سبز که ممکن است علائم را بدتر کند خودداری کنید. کافئین اسفنکتر تحتانی مری را شل می کند . این به تنهایی می تواند به ریفلاکس اسید کمک کند.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.