درمان سرا

درمان شپش سر با سس مایونز

شپش سر حشره ای بسیار ریز است که از انسان تعذیه می کند و در موی سر پنهان می شود و می تواند از فرد به فرد دیگر منتقل می شود.زمانی که دچار شپش سر می شوید از علائم شایع آن که خارش سر است را احساس می کنید.برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا شپش در موی خود یا فرزندتان وجود دارد یا خیر می بایست علائم را بررسی کنید.نکته مهم این است که با شانه زدن نمی توانید شپش ها را از سر خارج کنید و می بایست از روش های درمانی استفاده کنید.

درمان شپش سر با سس مایونز

علائم تشخیص شپش سر

لائمی برای شپش سر وجود دارد که می توانید از شپش در سر مطلع شوید و به سرعت آن را درمان کنید. دانستن علائم بسیار مهم است که بتوانید تشخیص دهید که خود یا فرزندتان دچار شپش شده اید یا خیر.

همانطور که گفته شد یکی از نشانه های شایع شپش خارش سر می باشد اما علائم های دیگری نیز وجود دارد که شامل :

 • احساس سنگینی سر
 • احساس خارش
 • سوزش در اثر خارش
 • مشکل در خوابیدن
 • لکه های قرمز ری سر گردن یا شانه
 • نمایان شدن سفیدی کوچک بین مو که نشانه تخم گذاری شپش است

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا شپش در موی خود یا فرزندتان وجود دارد یا خیر می بایست علائم را بررسی کنید.ابتدا موی سر را خیس کنید، با این کار سرعت شپش کم می شود و تشخیص آن راحت تر است. از یک شانه دندانه دارد استفاده کرده و موها را به چند قسمت تقسیم کنید و با نور کافی کف سر را ببینید. اگر شپش در سر وجود داشت، متوجه حشرات ریز قهوه ای رنگ می شوید

درمان شپش سر با سس مایونز

مایونز می تواند گزینه مناسبی برای درمان شپش سر باشد زیرا باعث چرب شدن مو می شود و حرکت شپش ها را کند می کند.این کار باعث می شود شپش ها نتوانند رشد کنند.

 • مو را کاملا به سس آغشته کنید
 • مو را محکم با پلاستیک یا کلاه حمام بپوشانید
 • اجازه بدهید حداقل 5 تا 6 ساعت روی مو بماند
 • مو را به خوبی با شامپو بشویید
 • سر را کاملا با سشوار خشک کنید، جریان هوای گرم به نابودی شپش کمک می کند
 • از شانه ضد شپش برای جدا کردن شپش و تخم استفاده کنید.

چگونه شپش را از خانه ریشه کن کنیم

شپش در خارج از سر فقط 24 ساعت دوام می آورد، بنابراین اگر شپش در وسایل خانه منتقل شده باشد به راحتی از بین می رود. اگر موی سر دارای شپش بود علاوه بر درمان می بایست خانه را ایزوله کنید تا چیزی در فضای خانه برای انتقال به افراد دیگر باقی نماند.

روبالشتی ها، لباس ها، حول و هر چیز شخصی را با آب داغ بشویید و با حرارت خشک کنید.وسایل شخصی مخصوصا شانه را ضدعفونی کنید. کفت اتاق ها و حتی روی مبل ها را با جاروبرقی تمیز کنید. برای اطمینان تا زمانی که فرد کاملا از شر شپش خلاص نشده است روی مبل ها را پلاستیک بکشید و وسایل تخت را هر روز بشویید.

سایر درمان های شپش سر

چرب کردن مو

چرب شدن مو باعث می شود سرعت شپش کم شود و نتوانند به راحتی رشد کنند.پس می توانید از موادی که به موی سر چربی بیشتری وارد می کنند رشد شپش سر را کم کنید. روغن نارگیل می تواند گزینه خوبی برای چرک کردن مو باشد.

شانه زدن موی خیس

برای از بین بردن شپش سر، هر روز مو را خیس کرده و شانه بزنید تا زمانی که دیگر شپشی در سر وجود نداشته باشد. سعی کنید از شانه های دندانه دار برای شانه زدن مو استفاده کنید که بتوانید به راحتی وجود شپش را تشخیص بدهید.

 

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.