درمان سرا

مواد غذایی آلرژی زا در بزرگسالان

بعضی از مواد غذایی با اینکه خواص و فواید زیادی برای بدن دارند، اما برای افراد بزرگسال مبتلا به آلرژی غذایی می توانند باعث حساسیت و مشکلات گوارشی شود. این مواد غذایی می توانند الرژی ایجاد کنند و باعث بروز آلرژی در افراد شوند. بیشتر این افراد ممکن است دچار عارضه پوستی شوند که علائم آن خارش و کهیر می باشد.برخی از این مواد غذایی را در ادامه معرفی می کنیم.

مواد غذایی آلرژی زا در بزرگسالان

فرآورده های لبنی

برای برخی از افراد، محصولات لبنی می تواند منجر به حساسیت های دستگاه گوارش، علائم تنفسی و برخی واکنش های پوستی شود.بسیاری از مردم دچار عدم تحمل لاکتوز هستند به این معنی که بدن آنها فاقد آنزیمی به نام لاکتاز برای هضم قند لاکتوز موجود در محصولات لبنی است.

محصولات لبنی همچنین حاوی پروتئینی به نام کازئین نیز هستند که هضم آن سخت است و می تواند منجر به واکنش هایی مانند آلرژی و التهاب دستگاه گوارش شود. تمام محصولات لبنی نوع کم لاکتوز و بدون لاکتوز نیز دارند که افراد دچار عدم تحمل لاکتوز باید هنگام خرید این محصولات، به برچسب آنها دقت کنند.

تخم مرغ

یکی از شایع ترین غذاهای آلرژی زا بخصوص برای کودکان است. پروتئین موجود در تخم مرغ باعث بروز واکنش های ناخواسته در برخی افراد می شود. معمولا آلبومين سفيده تخم مرغ آلرژي زاست بنابراين مي توانيم زرده آن را در صورتي که دچار کلسترول خون بالا نيستيم، مصرف کنيم. افرادي که به تخم مرغ آلرژي دارند ممکن است به مواد غذايي صنعتي نيز که براي تهيه آنها از اين ماده غذايي استفاده مي شود نيز آلرژي داشته باشد. بنابراين به آنان توصيه مي شود که پيش از مصرف مواد غذايي صنعتي مانند بيسکويت برچسب آنها را مطالعه کنند.

بادام زمینی

حساسیت به بادام زمینی می تواند تهدید کننده زندگی باشد، بنابر این آلرژی به بادام زمینی، دارای علائم واکنشی خفیف یا شدید است. بادام زمینی یکی از شایع ترین علل واکنش های حساسیتی شدید است .حتی ذرات کوچک از بادام زمینی می تواند به اندازه کافی واکنش های آلرژیک ایجاد کند. کودکان بیشترین احتمال رنج از حساسیت به بادام زمینی دارند.

اگر آلرژی غذایی در خانواده باشد خطر ابتلا به حساسیت بالا است. به طور معمول، یک واکنش حساسیتی به بادام زمینی در مدت چند دقیقه از تماس آشکار می شود . برخی علائم می تواند بسیار ظریف باشد بنابر این یادگیری این علائم برای تشخیص مهم است. نشانه های خفیف می تواند شامل: خارش پوست، خارش یا سوزش در اطراف دهان یا گلو، تهوع، آبریزش و یا بینی متراکم، کهیر و ... باشد. هر محصول به طور واضح دارای بادام زمینی برای کسانی که حساسیت به بادام زمینی مناسب نیست و نباید مصرف کنند.

با این حال، بادام زمینی و یا ذرات بادام زمینی در بعضی از منابع غذایی پنهان شده است. اگر شما از یک حساسیت به بادام زمینی رنج می بريد، باید از غذای مصرفی مطمئن شوید و برچسب مواد غذایی دارای بادام زمینی نباشد.

محصولات گلوتن

گلوتن پروتئین موجود در جو، گندم و چاودار است و باید از مصرف آن در کسانی که از بیماری سلیاک رنج می برند، اجتناب شود. حساسیت به گلوتن می تواند علت بروز علائم سندرم روده تحریک پذیر در برخی افراد شود. علاوه بر این، گلوتن با طیف گسترده ای از مشکلات بهداشتی و رفتاری همراه است.

ذزت: تا حدودی غیر معمول است که آلرژی به ذرت هنوز هم می تواند شدید باشد. اگر شما به ذرت حساسیت دارید، مصرف تمام اشکال ذرت پخته شده، خام و یا آرد بایدقطع شود. کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی اعلام کرده که شناسایی آلرژی به ذرت به دلیل واکنش های مشابه در کسانی که به دانه ها آلرژی دارند دشوار است.

سویا

در لیست آلرژن های قوی برای کودکان است. مانند ذرت، سویا نیز در بسیاری از محصولات غذایی یافت می شود بنابراین هنگام خرید محصولات باید به برچسب آنها به دقت توجه کرد.

گوشت قرمز

آلرژی به گوشت مانند گوشت گاو، نادر است و شناسایی می تواند دشوار باشد. این حساسیت ها معمولا به نوعی قند در گوشت به نام آلفا گالاکتوز نسبت داده می شود. اگر شما به یک نوعی از گوشت حساسیت دارید ممکن است به دیگر گوشت ها نیز حساسیت داشته باشید. با توجه به تحقیقات علائم حساسیت به گوشت ممکن است سه تا شش ساعت پس از خوردن غذا رخ ندهد. گرمایش و پخت و پز گوشت ممکن است خطر واکنش را کاهش دهد.

میوه های خشک

عامل ایجاد آلرژی به میوه های خشک سولفیت مانند (دی اکسید گوگرد) است که برای نگهداری یک گروهی از غذاها استفاده می شود. در اتحادیه اروپا، تولید کنندگان ملزم به برچسب بر روی مواد غذایی بسته بندی شده دارای سولفیت هستند. اگر شما آلرژی یا حساسیت به سولفیت دارید ممکن است هنگام مصرف سرکه، میوه ها و سبزیجات خشک و همچنین میوه ها و سبزیجات کنسرو شده، یخ زده، انواع ادویه و فلفل نیز دچار حساسیت شوید.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.