درمان سرا

طبع گیاه سرخارگل چیست

طبع سرخارگل یا اکیناسه در طب سنتی گرم و خشک است و افرادی که طبع گرم دارند بهتر است با مصلح آن مصرف کنند. این گیاه خاصیت ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد و برای تقویت سیستم اینمی بدن بسیار مفید است.سرخارگل گیاهی از تیره کاسنی ها است که به دلیل خواص ضد ویروسی قوی که دارد سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به درمان سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند.

طبع گیاه سرخارگل چیست

گیاه سرخارگل چیست

سرخارگل گیاهی علفی و چند ساله از تیرهٔ کاسنی می باشد که ارتفاع آن حداکثر به ۱ تا ۱٫۵ متر می رسد. برگ های پایین ساقه تخم مرغی تا نیزه ای شکل هستند که حداکثر ۳۰ سانتی متر طول و ۲۰ سانتی متر عرض دارند. ساقه از انشعابات فراوانی برخوردار بوده و دارای پرزهای زبر و خشن است. گل ها معمولاً به رنگ ارغوانی، صورتی، قرمز ارغوانی، زرد و نارنجی دیده می شوند و دیسک مرکز آن ها (گلهای لوله ای) سبز تیره، قهوه ای تیره و سیاه رنگ می باشد.

عصاره گیاه اکیناسه خاصیت ضد ویروسی قوی بر علیه ویروس های گونه های A و B آنفلوآنزای انسانی، پرندگان و همچنین ویروس سینسیشیال تنفسی دارد.
عصاره این گیاه با مهار اتصال هماگلوتینین ویروس آنفلوآنزا به گیرنده میزبان و مهار فعالیت نورآمینیدازی ویروس از ورود آن به داخل سلول و ایجاد عفونت جلوگیری و از گسترش آن ممانعت به عمل می آوردعصاره اکیناسه تأثیر زیادی علیه ویروس های درون سلولی ندارد از این رو این عصاره می تواند طی تماس های اولیه با ویروس اثر خود را اعمال نماید به این معنی که در آغاز و شروع عفونت یا طی انتقال ویروس از سلول های آلوده به سلول های دیگر می تواند بر ویروس اثر کند.بنابراین مصرف این فرآورده به عنوان پیشگیری کننده قبل و در ابتدای ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا می تواند بیشترین تأثیر خود را داشته باشد.

طبع سرخارگل چیست

طبع سرخارگل از نظر طب سنتی گرم و خشک است و افرادی که طبع گرمی دارند بهتر است این گیاه را به همراه مصلح آن مصرف کنند.

طرز تهیه دمنوش سرخارگل

خواص دمنوش سرخارگل

دمنوش سرخارگل یا اکیناسه به دلیل اثرات مفید آن بر سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. مطالعات نشان داده است که این گیاه به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونت و ویروس ها کمک میکند ، که میتواند به شما در بهبودی سریعتر از بیماری کمک کند. این یکی از دلایلی است که سرخارگل اغلب برای پیشگیری یا درمان سرماخوردگی استفاده میشود.

بهبود سیستم ایمنی

سیستم ایمنی سالم نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر بیماری ها و سرماخوردگی دارد. نوشیدن چای سرخارگل نیز به تسریع فرآیند التیام کمک می کند.

تسکین درد و التهاب

دمنوش سرخارگل خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند برای تسکین درد بسیار موثر باشد. نوشیدن دمنوش سرخارگل برای تسکین درد ناشی از ناخوشی های مختلف و بیماری هایی مثل سردرد، تب خال، سرخک، سوزاک، گلو درد، التهاب ورم لوزه، ورم معده، معده درد و دندان درد موثر است.برای تسکین التهاب، فقط باید سرخارگل را بطور منظم مصرف کنید. نوشیدن دمنوش این گیاه برای افرادی که مجبور به مبارزه با شرایط التهابی مزمن مثل روماتیسم هستند، توصیه می شود

کمک به درمان عفونت

اکیناسه برای درمان عفونت ها عالی عمل می کند. طبق گفته موسسه ملی بهداشت، نوشیدن ، خوردن و یا استفاده از یک کرم سرخارگل می تواند خطر توسعه عفونت های قارچی به میزان 16 درصد را کاهش دهد و در درمان تب خال تناسلی، عفونت های جریان خون، مالاریا، بیماری های لثه، حصبه، سیفیلیس، عفونت های قارچی واژینال، و عفونت های دستگاه ادراری موثر است.

مبارزه با ویروس ها و باکتری ها

ویروس ها و باکتری ها عامل بسیاری از بیماری ها در بدن هستند ، یکی از فواید شگفت انگیز سرخارگل مبارزه با ویروس ها و باکتری ها است ،با مصرف منظم اکیناسه می توان سیستم ایمنی را با افزایش تولید گلبول های سفید پوست افزایش داد. علاوه بر این، اکیناسه توانایی جلوگیری از ویروس ها و باکتری ها از حمله به سلول های سالم را دارد و برای کشتن ویروس ها و باکتری ها، اکیناسه باید به شکل طبیعی یا مکمل مصرف شود.

درمان زخم ها

زمانی که از جراحات رنج می برید، باید اکیناسه را تا زمان ریکاوری و در روند التیام، روی آن ببندید. استفاده از سرخارگل می تواند به از بین بردن باکتری های سیستم بدن و روند التیام زخم ها کمک کند

سلامت پوست

تانین موجود در سرخارگل به کاهش چین و چروک و خطوط ظریف کمک می کند که یکی از مزایای شگفت انگیز زیبایی است. برای اینکه پوست را جوان و سالم نگه دارید باید عصاره اکیناسه را به پوست بمالید و یا چای آن را بنوشید.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.