درمان سرا

خواص و طرز تهیه دمنوش سرخارگل

دمنوش سرخارگل خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد ویروسی دارد و برای درمان عفونت، پوست، آنفولانزا، میگرن، بیماری های لثه، تبخال تناسلی و سرگیجه مفید است.گیاه سرخارگل با نام دیگر اکیناسه نیز شناخته می شود. همچنین برای تهیه دمنوش سرخارگل از ریشه این گیاه، عسل، زنجبیل و آب استفاده می شود. این دمنوش برای کاهش التهاب در بدن، عفونت ها و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است. در ادامه با خواص سرخارگل یا اکیناسه بیشتر آشنا شوید.

طرز تهیه دمنوش سرخارگل

طرز تهیه دمنوش سرخارگل

برای تهیه دمنوش سرخارگل نیاز به مقداری ریشه گیاه سرخارگل یا گل سرخارگل می باشد. ابتدا 150 میلی لیتر آب را بجوش بیاورید، سپس مقداری از ریشه گیاه سرخارگل را در یک لیوان بریزید. سپس آب جوش آمده را به لیوان اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس آن را از صافی رد کرده و میل کنید.

اگر طعم آن را نمی پسندید و نیاز دارید کمی آن را طعم دار کنید می توانید از عسل و زنجبیل استفاده کنید و مقداری به دمنوش اضافه کنید. این دمنوش را 7 تا 10 روز مصرف کنید.

خواص دمنوش سرخارگل

دمنوش سرخارگل یا اکیناسه به دلیل اثرات مفید آن بر سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. مطالعات نشان داده است که این گیاه به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونت و ویروس ها کمک میکند ، که میتواند به شما در بهبودی سریعتر از بیماری کمک کند. این یکی از دلایلی است که سرخارگل اغلب برای پیشگیری یا درمان سرماخوردگی استفاده میشود.

بهبود سیستم ایمنی

سیستم ایمنی سالم نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر بیماری ها و سرماخوردگی دارد. نوشیدن چای سرخارگل نیز به تسریع فرآیند التیام کمک می کند.

تسکین درد و التهاب

دمنوش سرخارگل خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند برای تسکین درد بسیار موثر باشد. نوشیدن دمنوش سرخارگل برای تسکین درد ناشی از ناخوشی های مختلف و بیماری هایی مثل سردرد، تب خال، سرخک، سوزاک، گلو درد، التهاب ورم لوزه، ورم معده، معده درد و دندان درد موثر است.برای تسکین التهاب، فقط باید سرخارگل را بطور منظم مصرف کنید. نوشیدن دمنوش این گیاه برای افرادی که مجبور به مبارزه با شرایط التهابی مزمن مثل روماتیسم هستند، توصیه می شود

کمک به درمان عفونت

اکیناسه برای درمان عفونت ها عالی عمل می کند. طبق گفته موسسه ملی بهداشت، نوشیدن ، خوردن و یا استفاده از یک کرم سرخارگل می تواند خطر توسعه عفونت های قارچی به میزان 16 درصد را کاهش دهد و در درمان تب خال تناسلی، عفونت های جریان خون، مالاریا، بیماری های لثه، حصبه، سیفیلیس، عفونت های قارچی واژینال، و عفونت های دستگاه ادراری موثر است.

مبارزه با ویروس ها و باکتری ها

ویروس ها و باکتری ها عامل بسیاری از بیماری ها در بدن هستند ، یکی از فواید شگفت انگیز سرخارگل مبارزه با ویروس ها و باکتری ها است ،با مصرف منظم اکیناسه می توان سیستم ایمنی را با افزایش تولید گلبول های سفید پوست افزایش داد. علاوه بر این، اکیناسه توانایی جلوگیری از ویروس ها و باکتری ها از حمله به سلول های سالم را دارد و برای کشتن ویروس ها و باکتری ها، اکیناسه باید به شکل طبیعی یا مکمل مصرف شود.

درمان زخم ها

زمانی که از جراحات رنج می برید، باید اکیناسه را تا زمان ریکاوری و در روند التیام، روی آن ببندید. استفاده از سرخارگل می تواند به از بین بردن باکتری های سیستم بدن و روند التیام زخم ها کمک کند

سلامت پوست

تانین موجود در سرخارگل به کاهش چین و چروک و خطوط ظریف کمک می کند که یکی از مزایای شگفت انگیز زیبایی است. برای اینکه پوست را جوان و سالم نگه دارید باید عصاره اکیناسه را به پوست بمالید و یا چای آن را بنوشید.

منع مصرف دمنوش سرخارگل

در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بدلیل تحریک سیستم ایمنی و شعله ور شدن بیماری مصرف سرخارگل ممنوع است .
در بیماران ایدزی به دلیل افزایش میزان ترشح اینترفرون آلفا و فاکتور نکروز توموری آلفا علی الرغم افزایش گلبولهای سفید که برای این بیماران مفید می باشد ، به طور متناقضی منجر به افزایش وخامت بیماری می گردد و منع مصرف دارد.
در بیماریهای خود ایمنی ( آرتریت روماتوئید ، لوپوس ) بدلیل تحریک سیستم ایمنی منجر به افزایش آسیب بیماری می گردد.
در فرم حاد و پیشرفته بیماری سل بدلیل مشابهت ترکیبات سرخارگل ( آرابینوگالاکتانی) با دیواره سلولی مایکوباکتریوم منجر به تضعیف پاسخهای گلبولهای سفید ( لنفوسیت ) می گردد و منع مصرف دارد.

در سرطانهای خون که با افزایش گلبولهای سفید خون تظاهر می کنند ، مصرف سرخارگل ممنوع است.
در کلاژنوز بواسطه تحریک فیبروبلاست ها منع مصرف دارد.
مصرف بیشتر از 8 هفته بطور مداوم توصیه نمی گردد.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.