درمان سرا

دی کلوگزاسیلین چیست و موارد مصرف آن

دی کلوگزاسیلین یک داروی آنتی بیوتیک است که در اشکال شربت و کپسول می باشد.دیکلوگزاسیلین برای درمان عفونت ای باکتریایی مانند برونشیت، فارنژیت، ذات الریه، عفونت های پوستی و دستگاه تنفسی تجویز می شود.در ادامه با دی کلوگزاسیلین بیشتر آشنا شوید.
دی کلوگزاسیلین

دی کلوگزاسیلین چیست

دی کلوگزاسیلین یک داروی آنتی بیوتیک از دسته پنی سیلین ها می باشد که برای درمان عفونت های باکتریایی تجویز می شود. دی کلوگزاسیلین برای درمان بسیاری از عفونت های مختلف ناشی از باکتری هایی مانند برونشیت، ذات الریه یا استافیلوکوک تجویز می شود.

دی کلوگزاسیلین از لحاظ اثر ضد میکروبی و خواص فارماکولوژیکی آن شبیه به فلوکلوگزاسیلین است.این دارو مقاومت خوبی نسبت به اسید دارد و می تواند به صورت خوراکی آن را مصرف کرد.

موارد مصرف دی کلوگزاسیلین

دی کلوگزاسیلین برای درمان برونشیت، فارنژیت، ذات الریه، عفونت های پوستی و بافت نرم، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مورد استفاده قرار می گیرد.این دارو نمی تواند عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا را درمان کند.

هشدار های مصرف دی کلوگزاسیلین

در صورت حساسیت به دی کلوگزاسیلین یا سایر آنتی بیوتیک های دیگر مانند آموکسی سیلین، آمپی سیلین، اگزاسیلین، پنی سیلین نباید از این دارو استفاده کنید.

در صورت مبتلا به آسم، بیماری های معده، بیماری کبد، بیماری کلیوی، لختگی خون، سابقه اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید دی کلوگزاسیلین بی خطر است.

هنوز مشخص نیست که این دارو می تواند به متولد نشده آسیب برساند یا خیر.اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

دی کلوگزاسیلین می تواند اثر قرص های هورمونی مانند قرص ضد بارداری را کم کند.در زمان مصرف دی کلوگزاسیلین باید از روش های غیر هورمونی برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

دی کلوگزاسیلین می تواند به شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرده آسیب برساند.در صورت شیردهی کودک با پزشک خود مشورت کنید، شاید لازم باشد شیردهی را متوقف کنید.

نحوه مصرف دی کلوگزاسیلین

دی کلوگزاسیلین باید با معده خالی مصرف شود.این دارو را حداقل یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کنید.
این دارو را با یک لیوان آب مصرف کنید و برای پیشگیری از سوزش سر دل یا سوزش معده هنگام خوابیدن نباید مصرف کنید.

دی کلوگزاسیلین با آزمایشات پزشکی خاص می تواند نتایج غیر معمول ایجاد کند.

این دارو را کامل مصرف کنید حتی اگر علائم بیماری بهبود کرده باشند، زیرا ممکن است عفونت دیگری را در برابر آنتی بیوتیک مقاوم سازید.

دی کلوگزاسیلین نمی تواند عفونت ویروسی مانند آنفولانزا یا سرما خوردگی را درمان کند.

اگر در زمان مصرف دی کلوگزاسیلین دچار اسهال شدید ممکن است نشانه از عفونت جدید باشد و نباید از داروهای ضد اسهال استفاده کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

مقدار مصرف دی کلوگزاسیلین

دوز معمول برای بیماری برونشیت در بزرگسالان نسبت به شدت عفونت 250 تا 500 میلی گرم کپسول هر 6 ساعت به مدت 10 روز می باشد.

دوز معمول برای درمان فارنژیت در بزرگسالان نسبت به شدت عفونت 250 میلی گرم خوراکی هر 6 ساعت به مدت 10 روز می باشد.

دوز معمول برای ذات الریه در بزرگسالان نسبت به شدت عفونت 500 میلی گرم خوراکی هر 6 ساعت تا 21 روز می باشد.

دوز معمول عفونت پوست یا بافت نرم در بزرگسالان 500 میلی گرم خوراکی هر 6 ساعت به مدت 7 روز یا به مدت 3 روز پس از رفع التهاب می باشد.

دوز معمول عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در بزرگسالان 250 میلی گرم خوراکی هر 6 ساعت به مدت 7 تا 21 روز بسته به نوع شدت عفونت می باشد.

عوارض جانبی دی کلوگزاسیلین

دی کلوگزاسیلین ممکن است در برخی از افراد عوارض جانبی ایجاد کند،عوارض های خفیف طی چند ساعت تا چند روز از بین می روند اما اگر علائم از بین نرفت و شدیدتر شد با پزشک تماس بگیرید.

اگر دچار علائم درد شدید معده، اسهال آبکی، تهوع و استفراغ، ادرار کم یا زیاد، خونریزی ، تشنج، گلودرد و درد دهان شدید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

از عوارض شایع دی کلوگزاسیلین سوزش سر دل، حالت تهوع و استفراغ، اسهال، زخم در دهان، لثه های قرمز یا متورم می باشد و اگر این عوارض دشدید شد با پزشک تماس بگیرید.

تداخل دارویی دی کلوگزاسیلین

دی کلوگزاسیلین ممکن است با برخی از داروها و گیاهان دارویی تداخل داشته باشد، یعنی در صورت مصرف دی کلوگزاسیلین با برخی از داروها ممکن است اثر دارو ها را کاهش یا افزایش دهد و یا عوارض جدی را به همراه داشته باشد.

داروهایی که ممکن است با دی کلوگزاسیلین در تداخل باشند شامل تتراسایکلین، پروبنسید، وارفارین و رقیق کننده های خون و هر نوع آنتی بیوتیک دیگر می باشد.

البته این لیست کامل از داروهای تداخل با دی کلوگزاسیلین نمی باشد، اگر دارویی مصرف می کنید، قبل از تجویز دی کلوگزاسیلین با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف دی کلوگزاسیلین در بارداری

دی کلوگزاسیلین در گروه B بارداری قرار دارد و در سه ماهه اول بارداری به جنین آسیب می رساند و نباید مصرف شود. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.