درمان سرا

کپسول و قرص نوافن داروی مسکن قوی

قرص نوافن (novafen ) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است و با کاهش هورمون هایی که باعث ایجاد التهاب و درد در بدن میشود کار میکند. کپسول نوافن برای درمان درد یا التهاب ناشی از بسیاری از شرایط استفاده میشود.از موارد مصرف این دارو درمان سردرد ، درد دندان ، ارتروز ، درد قاعدگی و یا درد ناشی از صدمات جزئی اشاره کرد.کپسول نوافن حاوی 325 میلی گرم استامینوفن ، 40 میلی گرم کافئین و 200 میلی گرم ایپوبروفن است و به دلیل داشتن استامینوفن و ایبوپروفن دارای اثر ضد تب و ضد درد میباشد.

کپسول و قرص نوافن داروی مسکن قوی

قرص نوافن چیست

نوافن یک داروی برای انواع دردها مورد استفاده قرار میگیرد. نوافن به دلیل ترکیب استامینوفن ، ایبوپروفن و کافئین به عنوان یک داروی غیر استروئیدی میتوانید برای کاهش دردها از جمله سردرد ، بدن درد و درد قاعدگی استفاده کنید.نوافن در دستگاه گوارش جذب میشود و حدود 3 ساعت نیمه عمر آن است. متابولیسم این دارو کبدی میباشد.

موارد مصرف قرص نوافن

قرص نوافن برای درمان دردهای خفیف تا متوسط ناشی از سردرد (عصبی و میگرنی)، دندان درد، دردهای عصبی- ماهیچه ای، دردهای مفصلی و دیس منوره ،درد قاعدگی استفاده می شود و به دلیل داشتن استامینوفن و ایبوپروفن دارای اثر ضد تب و ضد درد میباشد.

مقدار مصرف نوافن

مقدار مصرف قرص نوافن اینگونه است که هر 8 ساعت یکبار یک کپسول نوافن را باید مصرف کنید. مصرف بیشتر این دارو را پزشک باید مصرف کند. چون این قرص حاوی سه دارو است و ممکنست یکی از این داروها برای شما خیلی مفید نباشد.

منع مصرف قرص نوافن

اگر دچار آلرژیک شدید از جمله آنافیلاکسی یا آنژیوادم ناشی از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی هستید نباید این دارو را مصرف کنید.
همچنین اگر دچار الکلیسم فعال بیماری کبدی و هپاتیت ویروسی استامینوفن هستید، باید این دارو را با احتیاط و با مشورت پزشک مصرف کنید.

عوارض جانبی قرص نوافن

نوافن در بعضی افراد عوارضی دارد که این عوارض کوتاه مدت میباشند و رفع میشود ولی اگر عوارض جدی بود سریعا مصرف نوافن را متوقف کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض قرص نوافن در صورت مصرف زیاد:

  • بثورات جلدی
  • درماتیت آلرژیک
  • اختلالات خونی
  • پانکرات
  • صدمات کبدی به دلیل مصرف بیش از حد داروهای حاوی استامینوفن
  • ناراحتی دستگاه گوارش نظیر تهوع، اسهال و گاهی خونریزی و زخم
  • بروز سردرد، سرگیجه، اختلالات شنوایی نظیر وزوز گوش و دفع خون در ادرار

تداخلات دارویی نوافن

 کاربامازپین (تگرتول)، ایزونیازید، باربیتورات ها مانند فنوباربیتول و ریفامپین که آنزیم های کبدی را فعال تر می کنند تاثیر استامینوفن را کمتر خواهند کرد.

 طبق اطلاعات بدست آمده داروی کلستیرامین موجب کاهش جذب استامینوفن از روده شده و بنابراین استامینوفن باید یک ساعت قبل و یا ۴-۳ ساعت بعد از آن استفاده شود.

مصرف استامینوفن با دوز بیش از ۲ گرم در روز میتواند اثر رقیق کنندگی خون وارفارین را افزایش دهد.

مصرف همزمان کپسول نوافن با آنتی بیوتیک ها، کورتیکواستروئیدها و NSAIDs احتمال بروز عوارض گوارشی را افزایش می دهد.

همچنین نوافن با داروهایی مانند فوروزماید، آمینوگلیکوزیدها، سیس پلاتین، کاپرومایسین، اریترومایسین، ونکومایسین و … تداخل دارویی دارد.

ایبوپروفن با مهار کننده های آنزیم آنژیوتانسین تداخل دارویی داشته و باعث معکوس شدن اثر ضد فشار خون،  نارسائی کلیوی و افزایش پتاسیم خون می شود.

همچنین ایبوپروفن با داروهای از قبیل سیکلوسپورین، لیتیم، متوترکسات، تریامترن، آسپرین و والپروئیک اسید تداخل دارویی دارد.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.