درمان سرا

کاهش وزن با رژیم تخم مرغ

رژیم تخم مرغ یک رژیم کم کربوهیدرات و کم‌کالری است که پروتئین زیادی دارد. این رژیم برای کمک به کاهش وزن تنظیم شده است تا با مصرف پروتئین به عضله سازی نیز ادامه بدهید. همان‌طور که از اسمش هم مشخص است، این رژیم به مصرف تخم مرغ به‌عنوان منبع اصلی پروتئین توجه دارد.رژیم تخم مرغ انواع مختلفی دارد، اما شما در هر کدام‌شان فقط می‌توانید آب یا مایعات بدون کالری مصرف کنید. مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات و شکر مثل میوه‌ها، همه‌ی نان‌ها، پاستا و برنج از رژیم شما حذف می‌شوند که این دوره ۱۴ روز طول می‌کشد. شما فقط صبحانه، ناهار و شام می‌خورید. هیچ نوع میان‌وعده‌ای به‌جز آب و نوشیدنی‌های بدون کالری در کار نیست

کاهش وزن با رژیم تخم مرغ

برنامه ی غذایی رژیم تخم مرغ

با اینکه چندین نوع رژیم تخم مرغ وجود دارد، اما همه به یک شکل تنظیم شده اند. روز خود را با خوردن تخم مرغ آغاز می کنید و با تأمین پروتئین مورد نیاز روز خود را ادامه می دهید.پروتئین های کم چرب شامل تخم مرغ، مرغ، ماهی، بوقلمون، قارچ، اسفناج، کدو سبز، مارچوبه، کلم بروکلی می باشد.
پدر رژیم قدیمی تخم مرغ، شما تخم مرغ می خورید یا منبع دیگری از پروتئین کم چرب مثل مرغ یا ماهی را در هر وعده مصرف می کنید. همچنین از سبزیجات کم کربوهیدرات یا گریپ فروت در صبحانه و شام استفاده می کنید.

یک نمونه از برنامه غذایی شامل نکات زیر است:

  • صبحانه: ۲ تخم مرغ آب پز و ۱ عدد گریپ فروت یا املت همراه با ۲ تخم مرغ، اسفناج و قارچ؛
  • ناهار: نصف سینه ی مرغ کباب شده و بروکلی؛
  • شام: ۱ وعده ماهی و سالاد سبزیجات.

نمونه ی دیگر از این نوع رژیم، رژیم تخم مرغ و گریپ فروت است که شما ۱ عدد و نصفی گریپ فروت را همراه با هر وعده ی غذایی مصرف می کنید. یک نمونه برنامه غذایی شامل نکات زیر است:

  • صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ آب پز و ۱ عدد و نصفی گریپ فروت
  • ناهار: ۱ عدد و نصفی سینه ی مرغ کباب شده، بروکلی و ۱ عدد و نصفی گریپ فروت.
  • شام: ۱ وعده ماهی و یک عدد و نصف گریپ فروت

آخرین مدل از این نوع رژیم تخم مرغ که کمتر استفاده می شود، رژیم بیشینه ی تخم مرغ نام دارد. در این مدل، مردم فقط تخم مرغ آب پز سفت شده را همراه با آب، به مدت ۱۴ روز مصرف می کنند. این رژیم چندان توصیه نمی شود، زیرا به خاطر نداشتن تعادل، سبب سوء هاضمه می شود.

اثرات جانبی رژیم تخم مرغ

مهم ترین اثر جانبی ناخواسته این رژیم، کمبود انرژی به دلیل کاهش مصرف کربوهیدرات هاست. این کمبود، ورزش کردن را نیز سخت می کند. تغییر ناگهانی به سمت رژیمی دارای پروتئین زیاد و کم کربوهیدرات کار را برای سیستم گوارشی هم سخت می کند. ممکن است حالت تهوع، یبوست، نفخ شکم و بوی بد دهان را تجربه کنید. تخم مرغ همچنین سرشار از کلسترول (۱۸۶) است که ۶۳ درصد نیاز روزانه شما به آن را تأمین می کند. البته تحقیقات نشان داده اند که بیشتر از کلسترول، این چربی های اشباع و ترانس هستند که به قلب آسیب می رسانند. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد، مردانی که هفته ای ۶ تخم مرغ یا کمتر مصرف می کنند، هیچ نوع ایست قلبی یا انفارکتوس قلبی را تجربه نمی کنند.

ازآنجایی که تخم مرغ فیبر هم ندارد، باید مصرف میوه را در رژیم خود قرار دهید تا دچار مشکل نشوید. باوجود میوه در رژیم غذایی تان در عمل دفع دچار مشکل نمی شوید و باکتری های سالم داخل معده نیز گرسنه باقی نمی مانند. ازآنجایی که این نوع رژیم چندان پایدار نیست، عده ی زیادی به سرعت به رژیم های قبلی خود باز می گردند که در نتیجه دوباره وزن قبلی شان را به دست می آورند!

 آیا این رژیم ایمن است؟

عقیده ی عمومی جامعه پزشکی این است که رژیم تخم مرغ، مطمئن ترین و اصولی ترین راه برای کاهش وزن نیست. اگر هر نوعی از این رژیم را دنبال می کنید، میزان کالری مصرفی شما به زیر ۱۰۰۰ در روز کاهش می یابد. تحقیقات دانشگاه پزشکی هاروارد نشان می دهد که مصرف کمتر از ۱۲۰۰ کالری برای زنان و کمتر از ۱۵۰۰ کالری برای مردان خطرناک است؛ مگر اینکه همراه با نظارت پزشکی باشد. مصرف هفته ای ۷ تخم مرغ یا بیشتر برای اغلب افراد مشکلی ایجاد نمی کند و هیچ اثر منفی هم روی بیماری های قلبی ندارد؛ حتی باعث کاهش حملات قلبی هم می شود. تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که افراد مبتلا به دیابت می توانند هفته ای ۱۲ تخم مرغ مصرف کنند و نگران افزایش کلسترول یا سطح قند خون نباشند.

نتایج مطالعه ای نشان می دهد که رژیم با پروتئین بالا و کربوهیدرات کم، احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. البته اشکال و ضعف این تحقیق، کنترل نکردن منابع پروتئینی یا تأکید روی منبع کربوهیدرات است که خود می تواند اثر زیادی روی نتایج تحقیق بگذارد. مصرف روزانه ی خوراکی های حاوی فیبر برای تغذیه ی باکتری های معده ضروری است. ازآنجایی که فیبر، درون حبوبات، میوه ها، سبزیجات، آجیل ها و غلات یافت می شود، رژیم تخم مرغ می تواند به برنامه ی غذایی کم فیبر شما ضرر برساند.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.