درمان سرا

درمان خانگی کم خونی

بیماری کم خونی زمانی بروز پیدا می کند که تعداد هموگلوبین خون کاهش پیدا کند. هموگلوبین به گلبول های قرمز خون در حمل اکسیژن از ریه به تمام اندام های بدن کمک می کند. تقریبا 25% مردم جهان به کم خونی دچار هستند. و بدون انکه بدانند از کم خونی رنج میبرند. اگر چه کم خونی کشنده نیست اما میتواند روی نحوه زندگی تاثیر بگذارد.اکثریت کم خونی ها با مداخله رژیم غذایی مناسب قابل درمان هستند.فقط با مصرف غذاهای سرشار از مواد معدنی و ویتامین هایی که سنتز گلبول های قرمز خون را ترویج دهد.اغلب زنان باردار و افراد مسن دچار کم خونی هستند و به طور کلی زنان درصد بالاتری نسبت به مردان به کم خونی دچار هستند. این کم خونی در اکثر موارد با مکمل های غذایی مناسب و مصرف یک رژیم غذایی کامل قابل درمان است.درمان خانگی برای کم خونی شامل خوردن اسفناج ، انار و دانه کنجد ، مصرف غذاهای تخمیر شده ، مصرف غذاهای سرشار از بتاکاروتن مانند کدو ، مصرف مرکبات ، مصرف ماست طبیعی ، خوردن شکلات تیره و مصرف دانه های افتابگردان می باشد.

درمان خانگی کم خونی

انواع کم خونی

  • کم خونی ناشی از فقر آهن (IDA): این نوع کم خونی از شایعترین انواع این بیماری است. فقر آهن زمانی بروز می کند که بدن فاقد آهن کافی است.
  • کم خونی مگالوبلاستیک یا فقر ویتامین: این نوع کم خونی معمولا در اثر کمبود فولیک اسید یا ویتامین B-12 بروز می کند
  • بیماری های نهفته: بیماری های خاصی وجود دارند که می توانند به توانایی بدن در تولید گلبول های قرمز خونی آسیب برسانند.
  • بیماری های خونی ارثی: اگر در خانواده سابقه بیماری خونی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن در افراد دیگر نیز افزایش می یابد

بهترین درمان خانگی برای کم خونی

اسفناج برای درمان کم خونی

وقتی نوبت به درمان کم خونی از طریق رژیم غذایی میرسد ، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج بهترین راهکاری است که میتوانید بیابید. اسفناج سرشار از آهن و ویتامین B12 و اسید فولیک است. بیشتر موارد کم خونی ناشی از کمبود آهن ، مصرف ناکافی اسید فولیک یا ویتامینB12 از دلایل احتمالی آن است.

مصرف سوپ اسفناج دو بار در روز برای درمان کم خونی استفاده میشود. برای تهیه سوپ یک فنجان اسفناج را با کمی آب حرارت داده سپس یک قاشق چای خوری روغن زیتون در یک تابه همراه با سیر و پیاز سرخ کنید و به آن اسفناج و نمک اضافه کنید و به مدت 10 دقیقه اجازه دهید پخته شود.

آب تره برای درمان کم خونی

آب تره یک گیاه آبی است و یکی از قدیمی ترین سبزیجات برگی بشمار می رود که توسط انسان ها مصرف می شود. غنی از ویتامین ک و مقادیر قابل توجهی از ویتامین آ، ث، ریبوفلاوین ، ویتامین ب6، کلسیم، منگنز و اسید فولیک است. بیشتر از اسفناج آهن ، بیشتراز شیرکلسیم و ویتامین ث بیشتری نسبت به پرتقال دارد

۲۰ گرم از آب تره را با عسل مخلوط کرده و روزانه ۲ تا ۳ فنجان از آن را میل کنید که درمان کامل و خوبی برای کم خونی است.

انار برای درمان کم خونی

انار از منبع زیادی آهن و سایر مواد معدنی است که برای فرایند ساخت خون بسیار مهم هستند. علاوه بر این در انار ویتامین سی فراوانی یافت میشود. شما میتوانید از آب انار یا خود دانه انار استفاده کنید.

دانه کنجد برای درمان کم خونی

دانه کنجد به دلیل داشتن آهن زیاد ، تخم کنجد یکی دیگر از گزینه های بسیار مناسب برای درمان کم خونی است. یک چهارم فنجان دانه کنجد به اندازه 39 درصد نیاز روزانه آهن شما را تامین میکند. شما میتوانید دانه کنجد را با عسل میل نمایید و همچنین میتوانید از دانه کنجد در غذاهایتان نیز استفاده کنید.

مواد غذایی تخمیر شده

وقتی از کم خونی صحبت میشود ، اغلب افراد از اهمیت سلامت روده غافل میشوند ، در حالی که ممکن است در درجه اول منشا کم خونی باشد.اگر روده شما نتواند مواد مغذی را جذب کند ، دچار کم خونی خواهید شد.مطالعات نشان داده اند افرادی که غذاهای تخمیری بیشتری مصرف میکنند ، سطح بالاتری از باکتری های پروبیوتیکی مفید در روده خود دارند و در جذب مواد غذایی ، کمترین مشکل را دارند.

 مواد غذایی سرشار از بتاکاروتن

غذاهایی که سرشار از بتاکاروتن هستند برای بسیاری از افراد ناشناخته است ، بتاکاروتن در غذاهایی که از خانوده کدو مانند کدو حلوایی یافت میشود. این غذاها برای طحال بسیار عالی میباشد. و اینکه چرا طحال ؟ دلیل آن این است که گلبولهای قرمز در طحال بازیافت میشوند. بسیاری از مردم نمی دانند که گلبول های قرمز در واقع در طحال بازیافت میشود ، با وجود طحال معیوب ممکن است در سنتز گلبول های قرمز خون دچار مشکل می شود.

جگر برای درمان کم خونی

جگر یکی از مواد مغذی موجود در کره زمین است. جگر منبع بسیار غنی از آهن به همراه بسیاری دیگر از ویتامین ها و مواد معدنی B است. جگر یکی از بهترین راه های درمان کم خونی است .

مرکبات برای درمان کم خونی

مرکبات به دلیل دارا بودن ویتامین C به افزایش جذب آهن در رژیم غذایی کمک میکنند.پرتقال و نارنگی یکی از مرکبات های عالی و سرشار از ویتامین C هستند.

شکلات تیره برای درمان کم خونی

در حالی که ممکن است در نگاه اول متوجه نشوید که چرا شکلات تیره میتواند به درمان کم خونی کمک کند . شکلات تیره توانایی زیادی در سرکوب هورمون کورتیزول است . هورمون استرس کورتیزول میتواند تاثیر منفی بر جذب مواد مغذی بگذارد و در نتیجه شما به کمبود آهن دچار میشوید.

 دانه افتابگردان برای درمان کم خونی

دانه افتابگردان از بهترین منابع مس میباشد. مس ماده معدنی مهمی است که در ترکیب خون دخیل است. درمان کم خونی فقط شامل آهن نیست ، زیرا بسیاری از مواد معدنی وجود دارد که برای روند ساخت خون ضروری هستند.

 چغندر قرمز برای درمان کم خونی

برای کم خونی ناشی از کمبود آهن بسیار مفید است. چغندر و آب چغندر سرشار آهن همراه با فیبر، کلسیم، پتاسیم، سولفور و ویتامین است. چغندر قرمز علاوه بر مغذی بودن، به تمیز شدن بدن نیز کمک می کند و اکسیژن بیشتری برای بدن فراهم می‏کند.

 کشمش برای درمان کم خونی

کشمش غنی از آهن سود است و شما می توانید به مدت یک شب کشمش ها در آب خیس و صبح روز بعد آنها را مصرف کنید، این روش در درمان کم خون موثر است.

 توت سیاه و سفید برای درمان کم خونی

با توجه به مقدار زیاد ویتامین سی و آهن در توت سیاه و سفید یک روش موثر برای درمان کم خونی میباشد.ویتامین C باعث افزایش توانایی بدن برای جذب آهن و افزایش سلول های قرمز خون و هموگلوبین شود .

ده عدد توت سفید و سیاه خشک شده را به مدت یک شب درون آب قرار داده و صبح روز بعد آنها را از آب خارج کنید و قبل از صبحانه مصرف کنید. این کار را چند هفته تکرار کنید.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.