درمان سرا

شربت موکولین برم هگزین برای چیست

شربت موکولین برم هگزین یک داروی موکو لیتیک است که باعث کاهش ضخامت خلط می شود و به فرایند پاکسازی مخاط در دستگاه تنفسی کمک می کند و سرفه را بهبود می بخشد.شربت موکولین یک داروی خلط آور است که برای درمان در مواردی چون سرماخوردگی، عفونت های تنفسی و آنفولانزا تجویز می شود.این دارو در دسته داروهای موکولیتیک قرار دارد و به عنوان یک داروی خلط آور شناخته می شود و باعث بهبود سرفه می شود. این دارو می تواند به مکانیسم طبیعی بدن برای رفع التهاب با دفع مخاط نیز کمک کند.مدت زمان مصرف شربت موکولین برم هگزین 14 روز می باشد و در صورت بهبود نیافتن پس از این دوره حتما با پزشک خود مشورت کنید. عوارض شایع شربت موکولین برم هگزین سرگیجه، تهوع و استفراغ است.شربت موکولین برم هگزین برای افرادی که مبتلا به بیماری زخم معده هستند باید با احتیاط تجویز شود، زیرا می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد.

شربت موکولین برم هگزین برای چیست

شربت موکولین برم هگزین برای چیست

شربت موکولین برم هگزین یک داروی موکولیتیک است که باعث می شود ضخامت خلط کاهش پیدا کند و بیمار بتواند عمیق نفس بکشد و از آن برای درمان شرایطی بیماری که باعث ترشخ غیر طبیعی خلط می شود استفاده می شود. این دارو برای مواردی چون سرماخوردگی، عفونت دستگاه تنفسی و آنفولانزا تجویز می شود.

برم هگزین با کاهش ویسکوزیته موکوس و تحریک لایه اپیتلیال مژک دار باعث بهبود انتقال مخاط می شود و سرفه با اثرات ترشحی در مجاری برونش تسکین می یابد و خلط راحت تر خارج می شود.شربت موکولین برم هگزین یک دارویی است که به فرایند پاکسازی مخاطی بدن در دستگاه تنفسی کمک می کند و برای رفع گرفتگی قفسه سینه نیز استفاده می شود.

شربت برم هگزین جذب گوارشی سریعی دارد و اوج غلظت پلاسمایی آن حدود یک ساعت پس از مصرف است. همچنین این دارو در کبد متابولیزه می شود و از طریق ادرار دفع می شود.

شربت موکولین برم هگزین چگونه کار می کند

برم هگزین باعث کاهش ویسکوزیته مخاطی می شود و با افزایش فعالیت لیزوزومی همراه خواهد بود. اگر فعالیت لیزوزومی افزایش یابد، هیدرولیز پلیمرهای موکویلی ساکارید اسید تسریع خواهند شد. این می تواند به ویسکوزیته موکوس طبیعی منجر شود.

نکات مهم قبل از تجویز شربت موکولین برم هگزین

قبل تجویز این دارو اگر به این دارو و یا موارد دیگری حساسیت دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا می تواند عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد.

اگر سابقه بیماری خاصی دارید و یا دارویی مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است. همچنین اگر سابقه پزشکی مانند زخم معده، آسم، بیماری کلیوی، بیماری های معده، زخم معده، درد شکم و نارسایی شدید کبدی یا کلیوی دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

هشدارهای جدی شربت موکولین برم هگزین

برخی افراد در شرایط خاص می بایست با پزشک خود قبل از تجویز مشورت کنند، زیرا ممکن است دارو برای این شرایط منع مصرف داشته باشد.

نارسایی کبدی: به دلیل افزایش خطر بدتر شدن وضعیت بیمار این دارو در بیماران با سابقه بیماری های کبدی باید با احتیاط مصرف شود. در موارد خاص بسته به شرایط بالینی نظارت دقیق بر تست های عملکرد کبد، تغییرات دوز معقول یا جایگزینی با یک داروی مناسب ممکن است مورد نیاز باشد.

زخم معده: استفاده از شربت موکولین برم هگزین در بیمارانی که سابقه زخم معده یا سایر اختلالات گوارشی دارند تایید نشده است. هرگونه علائم نامنظم باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.

نحوه مصرف شربت موکولین برم هگزین

قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که شربت موکولین برم هگزین را با توجه به تجویز پزشک مصرف کنید، زیرا مقدار مصرف این دارو با توجه به شرایط سنی هر بیمار مشخص می شود. همچنین این دارو برای کودکان زیر 2 سال منع مصرف دارد و نباید مصرف شود.

مدت زمان مصرف شربت موکولین برم هگزین 14 روز می باشد و افرادی که در طی این مدت درمان نشدند حتما باید با پزشک خود مشورت کنند. هرگز سرخود مقدار مصرف دارو را اضافه یا کم نکنید.

حتما توجه داشته باشید که دوره درمان را کامل مصرف کنید، حتی اگر علائم بیماری رفع شده باشد. بهتر است برای جلوگیری از عوارض گوارشی این دارو را پس از غذا مصرف کنید.

شربت موکولین برم هگزین را حتما قبل از مصرف تکان دهید و این دارو را در دمای زیر 30 درجه نگهداری کنید و حتما از یخ زدگی جلوگیری شود.

دوز معمول شربت موکولین برم هگزین سه بار در روز می باشد و توجه داشته باشید که این دارو را بدون تجویز پزشک هرگز به کودکان ندهید، زیرا می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

اگر دوز مصرف را فراموش کردم چه باید کنم؟

مهم است که دوز فراموش شده را در اسرع وقت مصرف کنید. اما اگر زمان نزدیک به دوز بعدی است ، از مصرف دوز فراموش شده صرفنظر کنید. حتما توجه کنید برای جبران دوز فراموش شده، داروی اضافی مصرف نکنید.

موارد منع مصرف شربت موکولین برم هگزین

برخی شرایط پزشکی خاص ، ممکن است این دارو منع مصرف داشته باشد. به همین خاطر حتما قبل از تجویز باید با پزشک درباره بیماری خود مشورت کنید. مواردی که این دارو منع مصرف دارد شامل:

  • سابقه حساسیت به این دارو
  • در سه ماهه اول بارداری
  • در دوران شیردهی
  • مشکلات کبدی یا کلیوی حاد
  • بیماران مبتلا به زخم معده و دردهای شکمی

عوارض جانبی شربت موکولین برم هگزین

شربت موکولین برم هگزین ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی به همراه داشته باشد که شایعترین عوارض آن سرگیجه، سردرد، تهوع و استفراغ است که ممکن است این عوارض طی چند ساعت تا چند روز از بین برود.

واکنش آلرژیک به شربت موکولین برم هگزین یکی دیگر از عوارض جانبی این دارو می باشد که ممکن است در برخی افراد رخ دهد.چنانچه علائم بثورات پوستی، گرفتگی گلو، تنگی نفس، مشکل در تنفس را مشاهده کردید سریعا مصرف دارو را قطع کرده و به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

از دیگر عوارض شایع شربت موکولین برم هگزین می توان به موارد زیر اشاره کرد که در صورت تداوم این علائم و مشکلات جدی می بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

  • تعریق بیش از حد
  • مشکلات گوارشی
  • مشکلات تنفسی
  • حساسیت پوستی
  • آسم

 

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.