درمان سرا

مواد غذایی حاوی پروژسترون کدامند

پروژسترون از جمله هورمون های مهم در بدن زنان است که نقش زیادی در عملکرد روزانه را به عهده دارد.زنانی که برای بارداری برنامه ریزی می کنند حتما باید سطح پروژسترون مناسبی را حفظ کنند زیرا به تعیین باروری کمک می کند و خطر سقط جنین را کاهش می دهد. با این حال این هورمون برای بدن زنان بسیار مهم است.زنانی که دچار عدم تعادل هورمونی هستند نمی دانند که یکی از علت های مهم آن پایین بودن پروژسترون در آنها است. افزایش و تنظیم پروژسترون از طریق دارو و مواد غذایی امکان پذیر است. شما می توانید با مصرف برخی از مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه جات و حتی برخی دمنوش ها سطح پروژسترون خود را تنظیم کنید. خب در ادامه با برخی مواد غذایی آشنا خواهید شد که می توانند سطح پروژسترون شما را بالا برده و آن را تنظیم کنند.

مواد غذایی حاوی پروژسترون کدامند

علائم کاهش پروژسترون چیست

از آنجایی که کاهش هورمون در بدن به خصوص پروژسترون در بدن زنان علائمی را نشان می دهد، شما می توانید با مشاهده این علائم بفهمید که دچار کاهش پروژسترون شده اید. اگر علائمی را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است این کاهش به علت بیماری خاصی باشد. برای بالا بردن پروژسترون می توانید برخی مواد غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به همراه درمان هایی که پزشک برایتان تجویز کرده است بهترین نتیجه را بگیرید.

مشکلات قاعدگی

همانطور که اکثر زنان می دانند پروژسترون نقش بسیار کلیدی در چرخه زنان دارد و اطمینان می دهد که پوشش رحمی به مدت 14 روز از چرخه بارداری پیشرفت کند. اگر یک زن باردار شود، قطعا سطح پروژسترون آن بالا رفته و پوشش رحم حفظ می شود. اما اگر بارداری رخ ندهد، پروژسترون کاهش می یابد و باعث ریزش این پوشش و دوره پریودی می شود. حال اگر سطح پروژسترون پایین باشد این میتواند باعث مشکلات بارداری، پریودی نامنظم و مشکلات قاعدگی یا PMS بسیار سنگین با علائم شدید شود. پس اگر دچار این علائم شدید، این می تواند نشان از کمبود پروژسترون در بدن شما باشد.

غلبه بر استروژن

غلبه کردن بر استروژن یکی از عامل های اصلی کاهش پروژسترون است. پروژسترون و استروژن رابطه همزیستی با هم دارند و حتما یکی از این دو برای کنترل دیگری مورد نیاز است. اگر سطح استروژن بیش از حد بالا برود، سطح پروژسترون بسیار پایین می یاید و بدین معنی است که تعادل این دو بهم می خورد و باعث علائمی از جمله فیروز رحمی، سلولیت، افزایش وزن، پریود دردناک، تغییرات خلقی و نفخ شکم می شود.

مشکلات تیروئید

زمانی که سطح پروژسترون پایین باشد، روی سطح استروژن نیز تاثیر می گذارد که این باعث می شود هورمون تیروئید در بدن به خوبی کار نکند.

اضطراب و افسردگی

پروژسترون تاثیر زیادی روی خل و خوی زنان دارد و می توان گفت یک هورمون مهم برای ضد افسردگی می باشد.اگر سطح استروژن شما پایین باشد می تواند بر روی عادت ماهیانه شما نیز تاثیر گذار باشد و خل و خوی شما را در این دوران پایین بیاورد و این باعث اضطراب و افسردگی در دوران پریودی می شود.

افزایش وزن

وقتی سطح استروژن در خانم ها پایین باشد بدن به درستی نمی تواند ذخایر چربی را بسوزاند و همین امر باعث می شود تامین انرژی برای بدن متوقف شود. پایین آمدن سطح انرژی می تواند گلوکز را در جریان خون شما بیشتر کند و منجر تولید سلولیت می شود.

حفظ مایعات در بدن

پروژسترون یک دیورتیک طبیعی شناخته می شود و مانع از احتباس آب توسط سلول های شما می شود. اما اگر سطح پروژسترون پایین باشد، باعث احتباس مایعات می شود و به نوبه خود منجر به علائمی مانند تورم انگشتان دست و سینه درد می شود.

شل شدن پوست

پروژسترون باعث تحریک کلاژن در بدن می شود و بر اساس مطالعات اخیر پروژسترون می تواند یکی از موثرترین روش های درمان برای شل شدن پوست باشد.

مواد مغذی افزایش دهنده پروژسترون

پروژسترون یک هورمون است که در هیچ مواد غذایی وجود ندارد، با این حال این بدان معنی نیست که نمی توان از غذا برای کمک به بدن برای افزایش تولید پروژسترون استفاده کرد.

فیبر بالا

استروژن و پروژسترون با یکدیگر ارتباط زیادی دارند و همدیگر را کنترل می کنند. فیبر می تواند به کاهش سطح استروژن کمک کند که به نوبه خود می تواند به تولید پروژسترون کمک زیادی کند. بدن می تواند استروژن را از غذاهای خاصی جذب کند و بنابراین هر چه مدت زمان بیشتری طول بکشد تا این غذاها از طریق دستگاه گوارش عبور کنند، استروژن بیشتری جذب می شود. فیبر به بهبود حرکات روده کمک می کند و اطمینان می دهد که زمان کمتری برای جذب استروژن در سیستم شما وجود دارد.

غذاهایی که فیبر بالایی دارند شامل:

 • جو دوسر
 • دانه کتان
 • کینوا

فلز روی

روی یکی از مهمترین مواد معدنی برای بدن است که برای تولید پروژسترون بسیار ضروری است. روی برای تخمدان ها و غده هیپوفیز بسیار مهم است. روی تولید هورمون تحریک کننده فولیکول را افزایش می دهد که به نوبه خود باعث تخمک گذاری شده و این باعث تولید پروژسترون می شود.

مواد غذایی حاوی روی:

 • گوشت گاو
 • غذاهای دریایی
 • تخمه کدو و کدو حلوایی
 • آجیل

ویتامین B6

ویتامین B6 نقش مهمی در بدن دارند به خصوص باعث بهبود سطح پروژسترون در بدن می شود. بنابراین زنانی که سعی بر باردار شدن دارند اغلب پزشکان توصیه به مصرف ویتامین B6 می کنند. طبق تحقیقات نشان داده شده است ویتامین B6 خطر سقط جنین تا 50 درصد کاهش می دهد.

مواد غذایی حاوی ویتامین B6:

 • دانه آفتاب گردان
 • ماهی
 • بوقلمون
 • میوه های خشک شده

منیزیم

منیزیم نقش بسیار مهمی در تنظی مهورمون ها دارد و یکی از مواد مغذی است که می تواند سطح پروژسترون را افزیش دهد.دلیل این امر این است که منیزیم باعث تنظیم غده هیپوفیز می شود که این منجر به تولید هورمون استروژن و همچنین افزایش پروژسترون می شود.

مواد غذایی سرشار از منیزیم:

 • اسفناج
 • ماهی
 • شکلات تلخ
 • غلات کامل
 • آجیل و دانه ها

ویتامین سی

ویتامین سی یکی از ویتامین های مهم برای سیستم ایمنی بدن و همچنین سوخت و ساز بدن است. این ویتامین می تواند به تولید پروژسترون کمک زیادی کند. زنانی که روزانه 750 میلی گرم ویتامین سی مصرف می کنند میزان پروژسترون بدنشان 77 درصد افزایش می یابد.

مواد غذایی سرشار از ویتامین سی:

 • فلفل دلمه
 • مرکبات
 • کلم بروکلی
 • کیوی
 • کلم پیچ

ال آرژنین

شاید تا به حال نام ال- آرژنین را نشنیده باشید، اما این می تواند باعث افزایش پروژسترون شود. این اسید آمینه در غذاهایی یافت می شود که پروتئین بالایی دارن د و در تولید اسید نیتریک که به گردش خون کمک میک ند نقش زیادی دارد. افزایش گردش خون باعث می شود که تخمدان های شما به طور موثر تری کار کنند.

غذاهایی که سرشار از ال آرژنین هستند :

 • عدس
 • ماهی سالمون
 • دانه کدو تنبل
 • جوجه
 • گوشت گاو

مواد غذایی افزایش دهنده پروژسترون

آجیل

آجیل به دلیل داشتن مواد معدنی روی و منیزیم، یکی از غذاهای عالی برای افزایش پروژسترون است. روی یک ماده معدنی بسیار مهم برای کمک به ارتقاء سیستم تولید مثل مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین منیزیم یک ماده معدنی است که به سنتز پروتئین عضلات، عملکرد عصب کمک کرده و عامل بسیاری از واکنش های آنزیمی است.

شکلات تلخ

یکی دیگر از مواد غذایی برای افزایش پروژسترون شکلات تلخ است. شکلات تلخ حاوی منیزیم است و می تواند تاثیر بسیار زیاید بر تولید پروژسترون داشته باشد.

مرغ و بوقلمون

مرغ و بوقلمون یکی از غذاهای بسیار عالی برای افزایش پروژسترون است. ویتامین B6 موجود در این غذاها می تواند به تقویت سیستم تولید مثل کمک کند. این ویتامین باعث افزایش سطح پروژسترون و کاهش استروژن می شود. همچنین این ویتامین می تواند به کاهش علائم PMS کمک زیادی کند.

مرکبات

مرکبات منبع بسیار عالی از ویتامین سی می باشند و می توانند به تولید بیشتر پروژسترون کمک زیادی کنند. ویتامین سی محلول در آب است که این می تواند به بهبود عملکرد سیستم ایمنی، بهبود زخم، کلاژن سازی کمک کند. ویتامین سی می تواند باعث افزایش پروژسترون در زنان به خصوص زنان یائسه شود.

سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز می توانند به افزایش پروژسترون در بدن زنان کمک زیادی کنند. این مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم هستند که دو ماده معدنی فعال برای افزایش پروژسترون می باشند.

فلفل دلمه

فلفل دلمه حاوی ویتامین سی زیادی است و همانطور که گفته شد این ویتامین می تواند به افزایش پروژسترون در زنان کمک زیادی کند. فلفل یکی از مواد غذایی حاوی ویتامین C بالا است.

آووکادو

آووکادو سرشار از چربی های سالم است و به همین دلیل یکی از مواد غذایی مفید برای افازیش پروژسترون به حساب می آید. چربی هاس سالم اشباع نشده دارای چند نوع اسید های چرب مفید برای بدن هستند.

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا یکی از غذاهایی است که حاوی مقادیر زیادی اسید های چرب امگا 3 است. این مواد غذایی حاوی چربی سالم به ویژه چربی های غیر اشباع است.ماهی قزل آلا می تواند به افزایش سطح پروژسترون کمک زیادی کند.

میگو

میگو یکی دیر از غذاهای دریایی افزایش دهنده پروژسترون است. میگو یک پروتئین بدون چربی دیگری است که میزان چربی آن کمتر از گوشت معمولی است و حاوی مقدار زیادی فلز روی است.

سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی شامل کلم بروکلی، گل کلم و سبزیجات مشابه می باشد. این سبزیجات به دلیل خاصیت سم زدیایی که دارند می تواند به افزایش پروژسترون کمک زیادی کنند. هنگامی که پروژسترون کم می شود این می تواند به دلیل غلبه استروژن بر پروژسترون باشد. این سبزیجات باعث کاهش استروژن می شود که در نتیجه سطح پروژسترون افزایش می یابد.

جو دوسر

جو دوسر یکی دیگر از غذاهای افزایش دهنده پروژسترون است. این غلات حاوی مقدار زیادی فیبر خوب است که برای کاهش و تنظیم استروژن مفید است. زمانی که فیبر زیادی مصرف شود، حرکات روده بیشتر می شود و این می تواند به دفع استروژن اضافه کمک کند. حفظ حرکات روده سالم برای تعادل هورمونی بسیار مهم است و به کاهش استروژن در سطح طبیعی کمک می کند.

دانه کدو تنبل

یکی دیگر از مواد غذایی برای افزایش پروژسترون تخمه کدو است. این دانه مفید است زیرا حاوی ترکیبی از روی، منیزیم، چربی های سالم و پروتئین است که همگی در افزایش پروژسترون نقش زیادی دارند.

تخم مرغ

فرقی نمی کند آنها را آبپز کنید، هم بزنید یا به راحتی آنها را بخورید. تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین B6 است که می تواند به افزایش پروژسترن کمک زیادی کند.

شیر

نوشیدن شیر می تواند حدود 5 میلی گرم ویتامین ب6 را در هر لیوان به شما بدهد که این راهی آسان برای حفظ سطح پروژسترون است.

ماست کم چرب

این یکی دیگر از گزینه های غذایی عالی ماست کم چرب است که باید در رژیم غذایی خود گنجانده شود. این مواد غذایی می تواند به افزایش سطح پروژسترون کمک زیادی کند.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.