درمان سرا

قرص ناپروکسن برای چیست و چه عوارض جانبی دارد

قرص ناپروکسن (Naproxen) یک مسکن و تسکین دهنده درد است و در دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قرار گرفته است.این دارو برای درمان درد های التهابی تجویز می شود، اما ممکن است برای برخی شرایط پزشکی مناسب نباشد و منع مصرف دارد. قرص ناپروکسن 250 و 500 از اشکال دارویی این دارو می باشد که پزشک با توجه به شرایط بیماری وشدت آن نوع آن را تجویز می کند.قرص ناپروکسن برای سردرد، بخصوص سردرد های میگرنی نیز تجویز می شود و می تواند به کاهش درد کمک کند. البته اگر نیاز به کاهش درد سریع داشته باشید این دارو مناسب نیست زیرا حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد تا دارو اثر کند.در ادامه بیشتر با قرص ناپروکسن آشنا می شوید. البته توجه داشته باشید که این مطالب به هیچ عنوان جایگزین تجویز پزشک نمی باشد و فقط برای بالا بردن اطلاعات شما می باشد.

قرص ناپروکسن

قرص ناپروکسن چیست

قرص ناپروکسن (Naproxen) یک مسکن غیر استروئیدی است که خواص ضد التهابی دارد و در صورتی که دچار التهاب آرتروز، درد زانو، کمردرد شده باشید، پزشک این دارو را تجویز کند. این دارو به دلیل اینکه به آرامی جذب می شود، به همین خاطر برای درد هایی که نیاز به درمان سریع دارد مناسب نمی باشد. این دارو حدود 30 تا 60 دقیقه پس از مصرف اثربخشی آن شروع می شود و نیمه عمر آن حدود 12 ساعت است. ناپروکسن در کبد متابولیزه می شود و از طریق ادرار دفع می شود.

اشکال دارویی ناپروکسن

اشکال دارویی ناپروکسن شامل:

  • قرص ناپروکسن 250 میلی گرم
  • قرص ناپروکسن انتریک کوتد 500 میلی گرم

قرص ناپروکسن برای چیست

قرص ناپروکسن خواص ضد التهابی دارد و در دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قرار دارد که از آن برای درمان و کاهش درد استفاده می شود. ناپروکسن برای درمان و کاهش درد آرتروز، درد زانو، سردردهای میگرنی حاد و کمردرد استفاده می شود. همچنین از این دارو برای کاهش درد قاعدگی و کاهش دردهای دوران کرونا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

چه افرادی نباید از قرص ناپروکسن استفاده کنند

قرص ناپروکسن به دلیل اینکه در کبد متابولیزه می شود و از طریق ادرار دفع می شود برای افرادی که مشکلات کبدی یا کلیوی دارند منع مصرف دارد.

این دارو ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت کند که اگر فردی به ناپروکسن حساسیت دارد نباید از آن استفاده کند و حتما قبل از تجویز این دارو به پزشک خود درباره حساسیت خود اطلاع دهد.

افراد که سابقه بیماری قلبی یا فشار خون بالا دارند ممکن است این دارو برایشان منع مصرف داشته باشد به همین خاطر قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنند.کسانی که نیاز به عمل بای پس قلب دارند نباید قبل و بعد از عمل از این دارو استفاده کرد زیرا می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.همچنین زخم معده و زخم روده از جمله بیماری هایی است که این دارو برای آن دسته افراد که سابقه این بیماری ها را دارند منع مصرف دارد.

زنان باردار نباید از ناپروکسن استفاده کنند، پس اگر باردار هستید یا در حال باردار شدن هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
ناپروکسن در دوران شیردهی نیز منع مصرف دارد زیرا ممکن است به شیر مادر منتقل شود و به نوزاد شیرده آسیب برساند.اگر در حال شیردهی به نوزاد خود هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

احتیاط های مهم مصرف قرص ناپروکسن

اگر می خواهید دارویی مصرف کنید بهتر است برخی موارد را به یاد داشته باشید تا مطمئن شوید که دارویی که مصرف می کنید برای شما بی خطر خواهد بود و بهترین نتیجه را از آن میگیرید.

افرادی که به داروهای غیر استروئیدی حساسیت دارند نباید از این دارو استفاده کنند و همچنین اگر در زمان مصرف دچار علائم حساسیت مانند تنگی نفس، گرفتگی گلو، خارش، کهیر مشاهده شد، مصرف دارو را قطع کرده و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

بیمارانی که برای مدت طولانی از ناپروکسن استفاده می کنند، خطر حمله قلبی و سکته مغزی در آنها زیاد خواهد بود و باید تحت نظر پزشک مصرف کنند.

افراد مسن باید این دارو را با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف کنند زیرا خطر خونریزی معده یا روده را در آنها افزایش می دهد و ممکن است این مشکلات بدون علامت و هشدار ایجاد شود.

قرص ناپروکسن در برخی افراد می تواند ایجاد خواب آلودگی کند، پس اگر از این دارو استفاده می کنید تا مطمئن نشده اید چه تاثیری بر روی شما دارد، از کارهایی که نیاز به هوشیاری دارد مانند رانندگی خودداری کنید.

نحوه مصرف قرص ناپروکسن

قرص ناپروکسن را با توجه به تجویز پزشک مصرف کنید و نحوه مصرف این دارو با توجه به شرایط تحت درمان، شدت بیماری ، شرایط پزشکی بستگی دارد. پزشک با توجه به شرایط شما مقدار مصرف را مشخص می کند.

قرص ناپروکسن را می توانید به همراه غذا یا بدون غذا مصرف کنید.اگر مشکلات معده دارید بهتر است این دارو را همراه غذا مصرف کنید تا دچار مشکلات معده نشوید و حتما با یک لیوان پر آب آن را مصرف کنید.سعی کنید حدود 10 دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید.

مقدار مصرف قرص ناپروکسن

مقدار مصرف قرص ناپروکسن با توجه به شرایط سنی، شرایط درمانی، وضعیت پزشکی بیمار تجویز می شود و پزشک با توجه به شرایط شما مقدار آن را مشخص می کند. توجه داشته باشید که از این دارو برای مدت طولانی بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

مقدار مصرف برای کاهش درد قاعدگی: مقدار دوز اولیه مصرف قرص ناپروکسن برای قاعدگی 500 میلی گرم است و در صورتی که نیاز باشد 250 میلی گرم هر 8 ساعت مصرف شود.

مقدار مصرف برای نقرس و التهاب: مقدار دوز اولیه برای نقرس و کاهش التهاب 500 میلی گرم می باشد و پس از کاهش التهاب مقدار 250 میلی گرم هر 8 ساعت است.

اگر یک دوز دارو را فراموش کردم چه کنم؟

اگر به هر دلیلی یک دوز مصرف دارو را از دست دادید و آن را به موقع مصرف نکردید، به محض یادآوری آن را میل کنید. اما اگر فقط چند ساعت تا دوز بعدی شما مانده است، دوز از دست رفته را مصرف نکنید و فقط دوز مصرف بعدی را مصرف کنید.

توجه داشته باشید که هرگز دو دوز ناپروکسن را همزمان مصرف نکنید، زیرا ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوید.مصرف بیش از حد این دارو می تواند عوارض جانبی از جمله خواب آلودگی، زخم معده یا روده، خستگی مفرد را به همراه داشته باشد. در برخی شرایط ممکن است باعث کاهش تنفس و نارسایی کلیه نیز شود.

عوارض جانبی قرص ناپروکسن

هر دارویی می تواند در برخی افراد ایجاد عوارض جانبی کند، زیرا واکنش بدن هر فرد به دارو متفاوت است و در برخی افراد ممکن است عوارض ایجاد نکند، در برخی افراد عوارض خفیف و برخی دیگر عوارض شدید ایجاد کند. عوارض جانبی خفیف ممکن است طی چند ساعت یا چند روز از بین برود، اما اگر عوارض از بین نرفت و یا شدید تر شد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بعضی از عوارض جانبی قرص ناپروکسن شایعتر از سایر عوارض آن می باشد و بیشتر آن طی چند ساعت از بین می رود. این عوارض جانبی شامل دل درد، یبوست، اسهال، استفراغ، حالت تهوع و سرگیجه می باشد. اگر عوارض بیش از چند ساعت تا چند روز طول کشید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی جدی قرص ناپروکسن شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضعف در یک قسمت بدن، لکنت زبان، تورم گلو، فشار خون بالا، زخم معده یا زخم روده، زرد شدن پوست یا سفیدی چشم، تورم دست و پا می باشد که در صورت مشاهده هر یک از این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

قرص ناپروکسن با چه دارویی تداخل دارد

برخی از داروها یا گیاهان دارویی به دلیل ترکیباتی که دارند ممکن است با هم تداخل ایجاد کنند. به همین خاطر اگر دارویی یا گیاه دارویی خاصی مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که داروهایتان با ناپروکسن تداخل ندارد.تداخل دارویی می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی در افراد شود و یا اثر داروها را کاهش یا افزایش دهد.

  • قرص لیتیوم را نباید با ناپروکسن مصرف کنید زیرا سطح لیتیوم را در بدن افزایش می دهد
  • وارفارین نباید با ناپروکسن مصرف شود زیرا خطر خونریزی معده و روده را افزایش می دهد
  • کلسترامین با ناپروکسن تداخل دارد و باعث می شود که جذب ناپروکسن در بدن کاهش یابد.
  • داروهای کاهش دهنده اسید معده مانند امپرازول می تواند اثر ناپروکسن را کاهش دهد
  • مصرف همزمان با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

داروهای ضد افسردگی ممکن است با ناپروکسن تداخل داشته باشد و باعث خطر خونریزی در معده یا روده شوند. برخی از این داروها شامل سیتالوپرام، فلوکسامین، پاروکستین می باشد.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.