درمان سرا

خواص قرص ضد بارداری برای زنان

قرص های ضد بارداری می توانند علاوه بر کنترل بارداری و حاملگی فواید دیگری نیز برای زنان داشته باشد.این قرص ها می توانند اندومتریوز را قابل تحمل کند.قرص های ضد بارداری می توانند به سلامت پوست کمک کند و باعث می شود که مقدار خونریزی را در دوره قاعدگی کاهش دهد و فواید دیگری که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

خواص قرص ضد بارداری برای زنان

تحمل اندومتریوز

بیماری اندومتریوز یک بیماری می باشد که بافت در خارج رحم رشد می کند و معمولا در قسمت تخمدان ، مثانه و یا روده رخ می دهد.این بافت زائد باعث ورم، التهاب و زخم می شود که منجر به درد شدید خواهد شد.قرص های جلوگیری از بارداری به شدت علائم قاعدگی را کاهش می دهند که یکی از آنها، درد ناشی از اندومتریوز می باشد.

ذخیره سازی خون

این که در هر ماه چه مقدار خون از طریق قاعدگی از دست می رود، از یک زن به زن دیگر متفاوت است. اما خونریزی طبیعی حدود 80 میلی لیتر (یک سوم لیوان) می باشد. اگر خونریزی بیش از این باشد، احتمال ابتلا به کم خونی و عوارض آن مانند خستگی و کمبود انرژی وجود دارد.مصرف قرص ضدبارداری می تواند گرگرفتگی، تعریق شبانه و خونریزی نامنظم ناشی از یائسگی را کنترل کند.این قرص ها می توانند با فعل و انفعالاتی مانند نازک کردن دیواره ی رحم، ریزش دیواره و در نتیجه خون ریزی را کاهش دهند.

مراقبت از پوست

جوش ها اغلب می توانند توسط قرص های ضدبارداری پاک شوند. همچنین موهای زائدی که در چانه رشد می کنند و دلیل آن اغلب هورمون اندروژن  (نوعی تستوسترون) می باشد می توانند از بین بروند.
هنگامی که از قرص های جلوگیری استفاده می شود، کبد پروتئینی می سازد که از جریان تستوسترون در گردش خون جلوگیری کرده و در نهایت از رشد موهای زائد و آکنه جلوگیری می کند.

می تواند از شما در برابر برخی سرطان ها محافظت کند.استفاده از این قرص ها به مدت چند سال (تا پانزده سال)، تا 50 درصد احتمال ابتلا به سرطان تخمدان و تا 70 درصد احتمال ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش می دهد.اما از طرف دیگر، این قرص ها احتمال ابتلا به سرطان سینه و سرطان دهانه رحم را به دلیل داشتن استروژن بالا افزایش می دهد.

بهبود سندروم تخمدان پلی کیستیک

به طور معمول، بدن هر زن در هر سیکل عادت ماهانه، یک تخمک رها می کند، اما در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) این تخمک رها نشده و در تخمدان باقی می ماند و ممکن است منجر به ناباروری شود. بنابراین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک شامل قاعدگی نامنظم و رشد موهای زائد می باشد. تعادل هورمونی که تا حدودی با مصرف قرص های ضد بارداری ایجاد می شود، می تواند PCOS  را درمان کند.

سپری در برابر التهاب های لگنی

بیماری التهابی لگن  (PID) یک بیماری عفونی جنسی است که از طریق اندام تناسلی زن، وارد بدن او می شود و در صورت عدم درمان می تواند سبب دردهای مزمن لگن و ناباروری شود. هر چند که قرص جلوگیری نمی تواند مستقیما با عفونت های جنسی که برخی از آن ها باعث PID می شوند مبارزه کند، اما می تواند با ضخیم کردن دهانه رحم، از ورود باکتری ها و عفونت های آلوده کننده لوله های فالوپ، رحم و تخمدان ها جلوگیری نماید.

خنک کننده بدن

به طور معمول مصرف قرص ضد بارداری برای کنترل بارداری است، اما مصرف آن در دوران یائسگی زنان می تواند گرگرفتگی، تعریق شبانه و خونریزی نامنظم ناشی از یائسگی را کنترل کند.

کنترل آنفولانزا در زمستان

قرص های ضدبارداری که حاوی استروژن هستند می توانند از زنان در برابر ابتلا به بیماری آنفلوآنزا محافظت نمایند. البته از آنجا که به طور طبیعی سطح هورمون استروژن در زنان (البته قبل از یائسگی) به میزان کافی است، آنها به طور معمول بیش از مردان در برابر ویروس آنفلوآنزا مقاوم هستند

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.