درمان سرا

طبع قهوه سبز و مصلح آن در طب سنتی چیست

قهوه سبز خواص زیادی برای بدن دارد و این روز ها به عنوان یک گزینه برای چربی سوزی استفاده می شود، اما طبع و طبیعت قهوه سبز از دیدگاه طب سنتی گرم است یا سرد.

طبع قهوه سبز و مصلح آن در طب سنتی چیست

طبع قهوه سبز چیست

طبع و طبیعت قهوه سبز از دیدگاه طب سنتی سرد و خشک است و افراد گرم مزاج می توانند از آن استفاده کنند، اما افرادی که طبع سرد دارند بهتر است به همراه مصلح آن را مصرف کنند. افراد سرد مزاج در دیدگاه طب سنتی اگر  قهوه سبز مصرف کنند ممکن است عوارض جانبی برای آنها به همراه داشته باشد.

قهوه سبز همان قهوه معمولی است که هنوز بو داده نشده و کاملا خام است. این قهوه دارای ماده ای به نام اسید کلوژنیک است که خواص ضد التهابی قوی دارد و می تواند برای بدن مفید باشد.

مصلح قهوه چیست

در طب سنتی قهوه سبز را برای سرد مزاجان مناسبت نمی دانند و در صورتی که این افراد می خواهند از قهوه سبز استفاده کنند بهتر است به همراه مصلح آن را مصرف کنند. یکی از مصلح های مناسب برای قهوه زعفران است. زعفران باعث متعادل سازی قهوه می شود و در حین دم کردن قهوه مقداری زعفران به آن اضافه کنید.
سایر مصلح قهوه عبارتند از:

  • دارچین
  • زنجبیل
  • زعفران
  • گلاب

خواص قهوه سبز

از مهمترین خواص قهوه سبز که این روز ها به آن اشاره زیادی می شود چربی سوزی است که برای کاهش وزن و لاغری از آن استفاده می شود. این قهوه خاصیت چربی سوزی زیادی دارد و می تواند سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. البته کافئین موجود در این قهوه می تواند باعث تقویت موقت انرژی و هوشیاری شود که برای ورزشکاران مفید است.

قهوه سبز خواص ضد دیابت دارد و می تواند به کاهش قند خون نیز کمک کند. کلروژنیک اسید که در قهوه سبز وجود دارد باعث کاهش گلوکز و قند خون می شود و با کاهش مقاومت سلول ها به انسولین منجر به افزایش پاسخ دهی سلول ها به انسولین می شود.

قهوه سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و می تواند به پیشگیری از سرطان ها کمک زیادی کند. همچنین آنتی اکسیدان های قوی موجود در قهوه سبز باعث تنظیم فشار خون و کاهش فشار خون بالا می شوند. به همین دلیل قهوه سبز می تواند نقش مهمی در سلامت قلب داشته باشد.

مصرف قهوه سبز برای دفع صفرا و به دنبال آن کاهش کلسترول در بدن مفید است و به درمان ناراحتی های کیسه صفرا، سیروز کبدی و سرطان کبد کمک می کند.

در طب سنتی از قهوه سبز برای درمان تب، مشکلات صفراوی و سوداوی، آبله استفاده می شود و همچنین مصرف آن برای درمان بیماری جزام نیز مفید است.

 

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.