درمان سرا

راه های افزایش قد در بزرگسالان

بعضی از افراد از قدشان راضی نیستند و افسوس می خورند که ایکاش می شد بلندتر شوند. متاسفانه برای بیشتر بزرگسالان، کاری نمی توان کرد که قدشان بلندتر شود. بعد از ۱۸ سالگی، بیشتر ترفندهای افزایش قد موثر نیستند، حتی با تغذیه ی خوب و ورزش. اما راههایی وجود دارد که بلندتر به نظر برسید و جلوی کاهش قدتان را بگیرید؛ اتفاقی که با افزایش سن، طبیعتا روی می دهد.
راه های افزایش قد در بزرگسالان

عوامل موثر در قد افراد

قد، با طیفی از عوامل تعیین می شود، شامل: ژنتیک، جنسیت، داروهایی خاص، تغذیه و ورزش.ژنتیک، بیشترین میزان تاثیر و دخالت را در تعیین قد شما دارد. مطالعات انجام شده روی دوقلوهای همزاد نشان می دهد بزرگ ترین عامل تعیین کننده ی تیپ بدنی یک فرد، وراثت یا همان ژنتیک است.

خیلی ساده است؛ اگر والدین یک فرد، بلند قد باشند، احتمال اینکه او هم بلند قد شود بسیار زیاد است. اگر والدین، کوتاه قد باشند، احتمال اینکه فرد هم قدی کوتاه پیدا کند، بسیار زیاد خواهد بود. جنسیت هم عامل بیولوژیکی دیگری است که در تعیین قد نهایی فرد، نقش دارد. زنان به طور بالقوه، قد کوتاه تری نسبت به مردان دارند. یک سری از داروهای خاص هم می توانند در تعیین قد فرد دخالت کنند. این بیماری ها می توانند نحوه ی رشد فرد در دوران کودکی را تحت تاثیر قرار بدهند:

گیگانتیسم یا غول آسایی، دوآرفیسم یا کوتولگی، آرتریت یا ورم مفاصل، بیماری سلیاک درمان نشده، سرطان، هر بیماری که نیاز به استفاده ی طولانی مدت از داروهای استروئیدی دارد، سندرم دان، سندرم ترنر و سندرم مارفان.

تغذیه نیز روی پتانسیل قد فرد اثر می گذارد. داشتن تغذیه ای خوب شامل منابع انواع ویتامین ها و مواد معدنی، به رشد فرد کمک می کند و برعکس، یعنی آنهایی که تغذیه ی مناسب و کافی ندارند، رشد قدی خوبی هم نخواهند داشت.
 
مطالعات نشان داده با بهبود وضعیت تغذیه به مرور زمان، رشد قدی افراد هم بهتر شده است. بنابراین بچه هایی که رژیم غذایی سرشار از کلسیم، پروتئین و سایر مواد مغذی دارند، می توانند با ماکسیمم پتانسیل قد خود رشد کنند. فعالیت بدنی هم در رشد دوران کودکی و قد موثر است، چون تحرک بدنی موجب افزایش ترشح هورمون رشد می شود. وقتی این هورمون ترشح می شود، کودکی که صفخات رشد استخوانی او هنوز باز است می تواند رشد بیشتری داشته باشد.

اما، به محض اینکه صفحات رشد استخوانی بسته شوند، فرد دیگر رشد قدی نداشته و بلندتر نخواهد شد. بیشتر خانم ها، بین سنین ۱۴ و ۱۵ سالگی، به بلندترین قد ممکن خود می رسند. و بیشتر آقایان در سن ۱۹ سالگی، بلندترین قد ممکن خود را خواهند داشت. بنابراین بسیار نادر است که کسی بعد از ۱۹ سالگی، از نظر قدی رشد کند.

تمرینات برای افزایش قد در بزرگسالی

هر چند کاری برای افزایش قد فرد بعد از بسته شدن صفحات رشد استخوانی اش نمی توان کرد، اما راههایی وجود دارد که بلندتر به نظر برسید.

تمرین ژست بدنی مناسب

وضعیت بدنی مناسب چه هنگام نشستن و چه هنگام ایستادن، نه تنها شما را بلندقدتر جلوه می دهد بلکه به شما کمک می کند از سردرد و کمر درد که معمولا ناشی از قوز کردن هستند، پیشگیری کنید.

برای اصلاح وضعیت بدن در حالت ایستاده باید:

 • شانه ها را عقب نگه دارید
 • شکم را به داخل به سمت ستون فقرات بکشید و عضلات شکم را تا حدودی درگیر کنید.
 • سرتان با بدن تان در یک خط باشد.
 • پاها را به اندازه ی عرض شانه ها باز نگه دارید
 • زانوها را قفل نکنید
 • وزن تان را ترجیحا روی قسمت جلویی کف پاهای تان بیندازید
 • بازوهای تان به طور طبیعی طرفین تان رها باشند

برای اصلاح وضعیت بدن در حالت نشسته باید:

 • هنگام نشستن، کف پاهای تان کاملا روی زمین باشند
 • ارتفاع صندلی را جوری تنظیم کنید که ران ها موازی با زمین بوده و کف پاهای تان به زمین برسند
 • پاهای را ضربدری روی هم نیندازید
 • با استفاده از یک بالش کوچک یا حوله ای رول شده، کمرتان را حمایت کنید
 • اجازه دهید دست ها و بازوها در حالت راحت قرار بگیرند

حفظ ژست بدنی درست کمک می کند فاصله ی مناسب بین مهره های تان حفظ شده و فرد، بلندتر به نظر برسد.

تقویت عضلات میان تنه

داشتن میان تنه ای قوی به فرد کمک می کند وضعیت بدنی مناسبی داشته باشد و در نتیجه بلندتر به نظر برسد. عضلات میانی، شامل عضلات شکمی و عضلات کنار ستون فقرات می شوند. این عضلات از ستون فقرات حمایت می کنند. ارگ این عضلات بسیار ضعیف باشند، ستون فقرات به خوبی حمایت نشده و ممکن است فشرده شود و ضمنا قوز کرده به نظر برسید.

تمریناتی برای تقویت عضلات میان تنه

پلانک: عضلات شکم را هم درگیر کنید، وضعیت بدن را شبیه وضعیت بدن هنگام بالا آمدن در شنا نگه دارید.

سوپر من: روی شکم دراز بکشید، دست ها و پاها را بکشید و سرتان را از زمین بلند کنید و نگه دارید.

کرانچ شکمی: روی کمر دراز بکشید، زانوها را خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید، سر و شانه ها را با استفاده از عضلات میان تنه، از زمین بلند کنید.

راههایی برای پیشگیری از کاهش قد

بزرگسالان نمی توانند برای افزایش قد، کار خاصی انجام بدهند اما می توانند برای جلوگیری از کاهش قد ناشی از افزایش سن، کارهایی بکنند. بعد از ۴۰ سالگی، فرد ممکن است به ازای هر دهه از عمرش که می گذرد، به دلیل پوکی استخوان، فشردگی ستون فقرات و سایر علت ها، حدود دو تا سه سانتیمتر از قدش را از دست بدهد، که به مرور زمان، کاهش قد چشمگیری خواهد بود.

 • غلبه بر کاهش قد در سنین بالا
 • تغذیه ی کافی شامل کلسیم فراوان داشته باشید
 • برای مبارزه با کاهش توده ی عضلانی ناشی از افزایش سن، تمرینات با وزنه را مرتبا انجام دهید
 • بدن تان را هیدراته نگه دارید
 • سیگار نکشید
 • به مقدار کافی استراحت کنید.
سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.