درمان سرا

علائم وجود گاز مونوکسید کربن در اتاق

مونوکسید کربن گازی بر رنگ، بی بو و بی مزه است که به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود.زمانی در اتاق تجمع مونوکسید کربن وجود داشته باشد باعث اختلالاتی نظیر سردرگمی، مشکلات حافظه و توهم در فرد بوجود می آید.مونوکسید کربن به دلیل سوختن گاز،زغال چوب و سیستم های گرمایشی تولید می شود.در شرایط عادی منابع تولید انرژی و سیستم های گرمایشی نگران کننده نیستند، در صورتی می توانند نگران کننده باشند که سیستم گرمایشی دچار نقص بوده و یا به درستی استفاده نشود.از این رو باعث می شود، میزان مونوکسید کربون به سطوح سمی و خطرناک افزایش یابد با باعث مسمومیت فرد یا افرادی که در آن نزدگی هستند منجر شود.

علائم وجود گاز مونوکسید کربن در اتاق

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

زمانی که گاز مونوکسید کربن در اتاق و یا نزدیکی فردی زیاد شود و فرد آن را تنفس کند، باعث می شود که گاز مونوکسید کربن در خون جای اکسیژن را در خون می گیرد. نبود اکسیژن در خون باعث می شود که سلول ها و اندام ها به درستی کار نکنند و باعث مرگ فرد شود.از این رو دانستن علائم اولیه مسمومیت با این گاز بسیار مهم است.علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شامل:

 • سردرد مبهم
 • ضعف عضلانی و سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تنگی نفس
 • گیجی و خواب آلودگی
 • تاری دید
 • تشنج

سردرد مبهم

شایع ترین نشانه هشداردهنده اولیه مسمومیت خفیف با مونوکسید کربن یک نوع سردرد تنشی است. افرادی که مسمومیت با مونوکسید کربن را تجربه کرده اند، آن را به عنوان سردردی مداوم که در قسمت جلو سر احساس می شود و دردی مبهم را ایجاد می کند، توصیف می کنند.

سردردها به راحتی نادیده گرفته می شوند، از این رو هنگام مواجهه مداوم با آنها در یک محیط ثابت مانند خانه، محل کار، یا خودرو بهتر است این شرایط جدی گرفته شود. ممکن است با تغییر مکانی که نشت مونوکسید کربن در آن رخ داده است، احساس سردرد نیز به سرعت از بین برود.

ضعف عضلانی و سرگیجه

با جایگزینی مونوکسید کربن به جای اکسیژن در خون، که مرگ سلول ها را به همراه دارد، ضعف عضلانی می تواند شکل بگیرد. این شرایط ممکن است انجام فعالیت های روزانه مانند پیاده روی را چالش برانگیزتر نماید.

سرگیجه یکی دیگر از نشانه های هشدار دهنده اولیه مسمویت با مونوکسید کربن است. در موارد شدید، اگر مونوکسید کربن به میزان کافی تنفس شده باشد ممکن است به از دست دادن هوشیاری، از جمله غش کردن منجر شود.

حالت تهوع و استفراغ

نشانه های اولیه مسمومیت خفیف با گاز مونوکسید کربن اغلب شبیه به علائم مرتبط با آنفلوآنزا، مانند حالت تهوع، استفراغ و خستگی، به نظر می رسند. بر خلاف آنفلوآنزا، مسمومیت با مونوکسید کربن موجب دمای بالای بدن (تب) نمی شود. اگر چند نفر در خانه این نشانه های را تجربه می کنند یا با نشانه های دیگر که در این مطلب به آنها اشاره شده مواجه هستند، این می تواند افزایش نگرانی ها را موجب شود.

تنگی نفس

با تجمع مونوکسید کربن در خون، نشانه هایی ممکن است به طور قابل توجهی تشدید شوند. تنگی نفس یا تنفس سریع یکی از این نشانگرها است. اگر چند نفر با این نشانه مواجه شده اند باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

به همراه تنگی نفس، فردی با مسمومیت مونوکسید کربن ممکن است احساس فشار یا درد در ناحیه سینه را تجربه کند. این درد در ناحیه سینه ممکن است با تندتپشی، تعداد بیش از 100 تپش قلب در دقیقه، همراه باشد.

گیجی و خواب آلودگی

توانایی فرد برای تفکر روشن ممکن است تحت تاثیر تجمع مونوکسید کربن در خون قرار بگیرد، که به سردرگمی، اختلال در قضاوت، مشکلات حافظه و در برخی موارد، توهم منجر می شود.

همچنین، مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است موجب احساس خواب آلودگی در فرد شود. افراد اغلب این نشانه را به عنوان عاملی نگران کننده در نظر نمی گیرند، که موجب به خواب رفتن و تداوم تنفس مونوکسید کربن تا زمان تشدید مسمومیت یا مرگ منجر می شود.

تاری دید

مغز تحت تاثیر کمبود اکسیژن قرار می گیرد و تاری دید یکی دیگر از نشانه هایی است که باید در زمینه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن مورد توجه قرار داد. این نشانه کمتر شایع است و به طور معمول تنها در موارد شدید با تجمع مونوکسید کربن در خون شکل می گیرد.

در صورت تجربه مشکلات بینایی به ویژه همراه با دیگر نشانه هایی که در این فهرست به آنها اشاره شده است، دریافت کمک پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد.

تشنج

در موارد شدید، مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است موجب تشنج شود، که به عنوان یک انفجار غیر قابل کنترل فعالیت های الکتریکی در مغز که اسپاسم های عضلانی را به همراه دارد، تعریف شده است.

از آنجایی که تشنج ها به طور معمول در شرایط نزدیک به مرگ رخ می دهند، کمک پزشکی باید به سرعت در اختیار فرد قرار بگیرد، اما متاسفانه ممکن است مسمومیت از مرز نقطه احیا عبور کرده باشد.

درمان مسمومیت با مونوکسید کربن

به سرعت از هوای آزاد تنفس کرده و درها و پنجره ها را باز کنیم و وسایل گرمازا مانند اجاق گاز و بخاری را خاموش کنیم.یقه پیراهن، کمربند و لباس های تنگ را باز کنیم.در صورت امکان عملیات اکسیژن دهی به فرد مسموم را با نهایت دقت شروع کنیم.

باز نگه داشتن راه های هوایی و تماس با اورژانس از راه هایی است که باید سریعا انجام دهید.به یاد داشته باشیم که خارج کردن افراد مصدوم از محیط آلوده و قرار دادن آنها در محیط باز از مهم ترین اقدامات محسوب می شود

منابع تولید مونوکسید کربن در ساختمان ها

 • استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش
 • نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی
 • استفاده از وسایل خوراک پزی برای گرمایش
 • به کارگیری روشنایی گازی به مدت طولانی به وِیژه در فضای بدون تهویه
 • آبگرمکن های دیواری و زمینی به ویژه وقتی که دودکش مناسب ندارند.
 • ضعف در دودکش شومینه
 • معیوب بودن مشعل شوفاژ
 • خودروی روشن در پارکینگ
 • نبودن تهویه درست و مناسب در محیط
 • نقص فنی در وسایل گرمازا
 • نقص فنی در شبکه تهویه
سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.