درمان سرا

دوش آب سرد چه فوایدی دارد

دوش آب سرد با اینکه کمی انجام آن سخت است اما فواید زیادی برای بدن دارد.آب سرد باعث می شود گردش خون افزایش یابد و برای سلامت پوست و مو بسیار مفید باشد.همچنین آب سرد می تواند کوتیکل مو ها را می بندد که باعث می شود مو سالم تر بماند.دوش آب سرد باعث می شود تنفس را عمیق کرده و خستگی مفرط را نیز برطرف کند.همچنین باعث براق شدن مو و تنظیم دمانی بدن می شود. همچنین دوش آب سرد می تواند با تعریق بیش از حد مقابله کند.در ادامه با فواید دوش آب سرد آشنا شوید.

دوش آب سرد چه فوایدی دارد

علت این تأثیر دوش آب سرد

علت آن است که آب سرد به نوعی به بدن شوک وارد می کند و باعث می شود عمیق تر نفس بکشید! چرا که بدن برای گرم نگه داشتن خود اکسیژن مصرفی را افزایش می دهد. همچنین ضربان قلب نیز بالا می رود و گردش خون نیز افزایش پیدا می کند، این دو اتفاق در نهایت افزایش انرژی و هوشیاری را به دنبال دارد.

یک نکته مهم: اگر دچار بیماری قبلی هستید و یا از بابت سلامت عمومی بدن تان اطمینان ندارید بهتر است نسبت به گرفتن دوش سرد خودداری کنید. اما چنانچه مشکلی ندارید، در ابتدا بهتر است دوش معمولی بگیرید، سپس در آخر کمی بدن را زیر آب سرد قرار دهید تا به مرور با تکرار آن به دوش گرفتن با آب سرد عادت می کنید.

فواید دوش آب سرد برای گردش خون

آب گرم باعث می شود تا خون به سمت پوست حرکت کند، در حالی که آب سرد بر خلاف آن را ایجاد می کند، یعنی وقتی با آب سرد دوش می گیرید، خون برای گرم نگه داشتن اندام های بدن، به سمت آن ها هجوم می برد. این اتفاق گردش خون را افزایش می دهد و سموم را از بدن دفع می کند. همچنین ضمن تقویت رگ ها (شریان ها) با ایجاد گردش خون سالم، از بروز فشار خون بالا جلوگیری می کند.

فواید دوش آب سرد برای پوست

یکی از توصیه های که مطرح می شود، شستن صورت با آب گرم است تا منافذ صورت باز و به خوبی تمیز شوند، اما در پایان این منافذ باید بسته شوند، آب سرد می تواند باعث بسته شدن منافذ پوست شود و فایده ایش این است که از نفوذ و چسبیدن چربی، گرد و خاک و آلودگی های محیطی که باعث ایجاد جوش می شوند، جلوگیری می کند. البته موجب انقباض رگ های خونی صورت نیز شده که در نتیجه پف صورت را کاهش می دهد و از به وجود آمدن سایه های تیره جلوگیری می کند.

فواید دوش آب سرد برای مو

برای موی سر هم اتفاقی مشابه پوست صورت می افتد. آب سرد کوتیکل های موها را می بندد که باعث سالم تر ماندن پوست سر می شود. همچنین از جمع شدن آلودگی روی پوست سر جلوگیری می کند. آب گرم به این شناخته شده که چربی طبیعی پوست را می شوید، سپس پوست با تولید چربی بیشتر آن را جبران می کند، البته این اتفاق همیشه ُرخ نخواهد داد. با این وصف یا پوست شما خشک می شود و یا چرب، بنابراین دوش آب سرد گزینه بهتری به نظر می رسد.

فواید دوش آب سرد برای مردان

تعداد کمی از مردان می دانند که حرارت و گرما برای باروری (بیضه ها) آن ها مضر است و می تواند موجب کاهش تعداد اسپرم ها شود، دوش آب سرد می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

اگر بیماری قلبی دارید و یا از سلامت عمومی بدن خود اطمینان ندارید، از گرفتن دوش آب سرد خودداری کنید.

فواید دوش آب سرد بعد از ورزش

وقتی فعالیت ورزشی شدید انجام می دهید، عضلات ملتهب می شوند و نیاز به استراحت دارند. برای ریکاوری بهتر و سریع تر و همچنین بهبود وضعیت عضلات، دوش آب سرد توصیه شده است. لازم به ذکر است دوش آب سرد دردهای مزمن و درد بدن را نیز کاهش می دهد.

فواید دوش آب سرد برای سیستم ایمنی

نتایج تحقیقات بیانگر آن است که کسانی که به صورت روتین دوش آب سرد می گیرند، به نسبت دیگران، تعداد بیشتری گلبول سفید خون دارند. گلبول های سفید خون از بدن در مقابل عفونت ها، بیماری ها و مواد خارجی دفاع می کنند. همچنین افزایش میزان سوخت و ساز (متابولیسم) بدن با دوش آب سرد، افزایش پیدا می کند، چون بدن تلاش می کند خود را گرم کند، این واکنش سیستم ایمنی بدن را فعال می کند که در نهایت موجب ایجاد گلبول های سفید خون بیشتری می شود.

فواید دوش آب سرد برای چربی سوزی

قبلا" در مطلبی توضیح داده بودیم که هوای سرد و یا دوش آب سرد می تواند، موجب افزایش کالری سوزی شود، (هوای سرد چگونه باعث کاهش وزن و چربی سوزی می شود؟) یعنی بدن برای گرم نگه داشتن خود، کالری بیشتری مصرف می کند و این یعنی افزایش متابولیسم بدن که در کاهش چربی بدن مؤثر است.

در یک فرد چاق که مثلاً در اطراف کمر و یا ران هایش چربی دارد، این نوع چربی، چربی سفید است که در واقع مضر است. اما بدن یک نوع چربی مفید دارد که می تواند عامل کاهش چربی سفید باشد! این چربی که به چربی قهوه ای معروف است، با تولید گرما و کالری سوزی بیشتر باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می شود. چربی قهوه ای وقتی تحریک می شود که بدن در محیطی با دمای پایین قرار بگیرد، در این شرایط برای تولید گرما فعالیت اش شروع می شود.

دوش آب سرد برای افسردگی

گفته شده که گرفتن دوش آب سرد کوتاه "نقطه ی آبی" مغز که منبع اصلی نورآدرنالین است را فعال می کند. یعنی ماده ای که برای از بین بردن افسردگی مؤثر است. همچنین سیستم عصبی خودکار را نیز متعادل می کند که موجب هوشیار نگاه داشته شخص، افزایش آرامش و کاهش استرس می شود.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.