مجله درمان سرا

علایم عفونت قارچی واژن در دوران بارداری

علایم عفونت قارچی واژن در دوران بارداری
به زنان در دوران بارداری توصیه می‌شود که علائم عفونت قارچی واژن را بشناسند.به محض مواجهه عفونت واژن، سریعاً به پزشک متخصص زنان مراجعه و عفونت را درمان کنند.

علائم عفونت | پیشگیری از عفونت | درمان عفونت | درمان خانگی | هشدار ها


در دوران بارداری یکی از شایع ترین بیماری ها عفونت قارچی واژن است. زنان باردار می بایست سعی کنند علائم عفونت قارچی واژن را یاد بگیرند تا در صورت ابتلا سریعا به پزشک زنان مراجعه کنند. یکی از علائم شایع عفونت قارچی در طول بارداری ترشحات سفید رنگ از ناحیه واژن است.

البته این نکته وجود دارد که ترشحات طبیعی واژن نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفته شود.اگرچه امکان درمان طبیعی عفونت قارچی واژن در دوران بارداری وجود دارد، اما به دلیل اهمیت این دوران بهتر است مادران مبتلا تحت نظر پزشک متخصص زنان به درمان این بیماری بپردازند.

علائم عفونت قارچی واژن در بارداری

ترشحات واژن

یکی از شایع‌ترین علایم عفونت قارچی در طول دوران بارداری، ترشحات سفید رنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

خارش و سوزش

ناحیه تناسلی این بانوان معمولاً متورم می‌باشد و در طول بارداری احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

بوی واژن

موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری‌هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.

ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.
اگرچه امکان درمان طبیعی عفونت قارچی واژن در دوران بارداری وجود دارد، اما به دلیل اهمیت این دوران بهتر است مادران مبتلا تحت نظر پزشک متخصص زنان به درمان این بیماری بپردازند

پیشگیری از عفونت قارچی واژن

زنان باردار برای پیشگیری از عدم ابتلا به عفونت قارچی می بایست نکات بهداشتی را رعایت کنند. همیشه واژن زنان در دوران بارداری باید خشک و تمیز باشد. برای خشک کردن واژن از دستمال تمیز استفاده کنید و از روش جلو به عقب برای خشک کردن استفاده کنید تا میکروب های ناحیه مقعد به واژن نفوز نکند.

در دوران بارداری از لباس زیر نخی و شلوار گشاد استفاده کنید تا هوا به خوبی در این ناحیه جریان داشته باشد.مصرف یک لیوان ماست برای کاهش ابتلا به عفونت قارچی بسیار مناسب است.

درمان عفونت قارچی در بارداری

اگرچه امکان درمان طبیعی عفونت قارچی واژن در دوران بارداری وجود دارد، اما به دلیل اهمیت این دوران بهتر است مادران مبتلا تحت نظر پزشک متخصص زنان به درمان این بیماری بپردازند و اگر مایل باشند راه های طبیعی درمان را هم در منزل انجام دهند.

درمان عفونت قارچی واژن در بارداری بسیار مهم است، زیرا سلامت جنین مطرح است و احتمال به دنیا آمدن نوزاد بیمار از مادر مبتلا بسیار بالاست. عفونت قارچی واژن در مادر، به صورت مشکلاتی در دهان و پوست نوزاد بروز می‌کند. بثورات پوستی در این نوزادان به سختی درمان می‌شود.

درمان خانگی عفونت واژن در بارداری

استفاده از روش های درمان خانگی را در دوران بارداری حتما باید زیر نظر پزشک زنان انجام دهید.زیرا در این موقعیت درمان و سلامت جنین بسیار مهم است.در دوران بارداری اگر به عفونت واژن مبتلا شدید می بایست مصرف مواد غذایی شیرین ، قند و شکر را کاهش دهید. موادی مانند قند و شیرینی می توانند رشد قارچ ها را سریع تر کند.

مصرف ماست ساده برای درمان عفونت واژن بسیار مفید است و می‌توانید در ناحیه واژن خود کمی ماست بمالید. ماست حاوی موادی است که عفونت‌های قارچی را از بین می‌برد. روزانه چند قاشق ماست به این ناحیه بمالید و بگذارید تا خشک شود و سپس آن را بشویید و خشک کنید.ماست استفاده شده باید از نوع ساده باشد و باید از مصرف ماست با طعم‌های مختلف مثلاً ماست موسیر و ماست بادمجان پرهیز کرد.

مصرف چند حبه سیر یا قرص سیر برای درمان عفونت واژن مفید است. سیر نیز می تواند همانند ماست به درمان عفونت قارچی واژن کمک کند.خوردن زغال اخته و یا آب قره‌قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

استفاده از کرم‌های ضد قارچ با تجویز پزشک متخصص، برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب است.

چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

استفاده از سرکه سیب : ناحیه واژن را با سرکه سیب شست و شو دهید.استفاده از عسل : مقداری عسل ار به مدت 15 تا 20 دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

هشدار ها

معمولاً در دوران بارداری از داروهای خوراکی برای از بین بردن عفونت قارچی استفاده نمی‌شود، مگر در شرایط خاص که پزشک تجویز کند، زیرا احتمال جذب و وارد شدن آن به بدن جنین و اثرات سوء آن بر جنین وجود دارد.

حتی قبل از استعمال موضعی از مواد بالا مثل ماست و عسل و روغن درخت چای نیز با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا ضرری برای شما نداشته باشند.

هنگام ابتلا به عفونت قارچی واژن و کمی پس از بهبودی، نباید برای تمیز کردن واژن از دوش واژینال استفاده کنید، زیرا استفاده از آن در دوران بارداری بسیار خطرناک است.

هنگام ابتلا به عفونت قارچی واژن در بارداری از رابطه جنسی با همسر خود پرهیز کنید، زیرا وضعیت بیماریتان را بدتر می‌کند.

هنگام استفاده از تامپون در بارداری دقت کنید و از پزشک خود اجازه لازم را کسب کنید. در ماه های ابتدایی بارداری و در برخی زنان، استفاده نادرست از تامپون، مشکلاتی از جمله خونریزی را ایجاد می‌کند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.