مجله درمان سرا

کلوپیدوگرل چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن

کلوپیدوگرل چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
کلوپیدوگرل Clopidogrel با نام تجاری پلاویکس داروی کاهش خطر سکته مغزی ، لخته شدن خون یا مشکل جدی قلبی ، درد قفسه سینه یا مشکلات گردش خون استفاده میشود.

قرص کلوپیدوگرل

قرص کلوپیدوگرل ( Clopidogrel) با نام تجاری پلاویکس Plavix برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی استفاده میشود. تجویز این دارو برای افرادی میباشد که دچار حملات قلبی یا سکته مغزی شده اند یا به بیماری شریانی محیطی (گردش خون ضعیف در پاها ) تجویز میشود. کلوپیدوگرل برای جلوگیری از لخته شدن خون هم استفاده میشود.

کلوپیدوگرل به عنوان یک داروی ترکیبی میباشد و باید با داروهای دیگر تجویز شود.

کلوپیدوگرل متعلق به دسته داروهای مهار کننده های پلاکت است. کلوپیدوگرل به جلوگیری از چسبیدن پلاکت ها به یکدیگر کمک می کند و از تشکیل لخته های خون جلوگیری میکند.

 قبل از مصرف کلوپیدوگرل

اگر موارد زیر را دارید حتما قبل از تجویز به پزشک خود اطلاع دهید

 • زخم معده یا خونریزی در مغز ( مانند آسیب دیدگی سر )
 • زخم معده یا روده
 • اختلالات خونی

 

تصویر 1

عوارض کلوپیدوگرل

کلوپیدوگرل میتواند عوارض جانبی خفیف یا جدی به همراه داشته باشد. لیست زیر شامل تمام عوارض احتمالی نمیباشد.

عوارض متداول قرص کلوپیدوگرل خون ریزی روان  و خارش پوست میباشد. اگر خارش پوست داشید طی چند رو یا چند هفته از بین میرود. اگر از بین نرفت با پزشک خود تماس بگیرید

عوارض جدی کلوپیدوگرل شامل موارد زیر میباشد:

خون در ادرار شما ،مدفوع قرمز یا سیاه ،سرفه های خونی ،زرد شدن پوست یا سفیدی چشم ،خستگی یا ضعف ،پوست کمرنگ ،تب ،ضربان قلب سریع یا تنگی نفس ،سردرد ،تکلم زبان ،گیجی ،کما ،سکته مغزی ،دل درد ،حالت تهوع ، استفراغ یا اسهال

تداخل دارویی کلوپیدوگرل

قرص کلوپیدوگرل میتواند با چندین دارو تداخل داشته باشد. فعل و انفعالات مختلف میتواند اثرات متفاوتی ایجاد کند. برخی میتوانند در چگونگی عملکرد یک دارو اختلال ایجاد کند و در بعضی موارد میتواند باعث افزایش عوارض دارو شوند.

سعی کنید قبل از تجویز این دارو توسط پزشک تمام نسخه های دارویی و داروهایی که مصرف میکنید به پزشک خود در میان بگذارید . این کار کمک میکند تا پزشک بهترین تصمیم را برای تجویز دارو بگیرد و از تداخل با داروها جلوگیری کند.

داروهای دیابت :در بیشتر موارد رپاگلیناید نباید با کلوپیدوگرل مصرف شود. مصرف این دارو در کنار هم باعث افزایش میزان رپاگلینید در بدن شما می شود که میتواند منجر به قند خون پایین شود. اگر میبایست این داروها را با هم مصرف کنید ، پزشک میزان مصرف رپاگلینید شما را با دقت مدیریت میکند.

داروهای اسید معده :نباید کلوپیدوگرل را با داروهای درمانی برای اسید معده مصرف کنید. این داروها میتوانند اثر کلوپیدوگرل را کم کنند.

 • امپرازول
 • اس امپرازول

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAIDs) :مصرف کلوپیدوگرل با NSAID ها ممکن است خطر خونریزی در معده و روده شما را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از :

 • آسپرین
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن

رقیق کننده های خون :وارفارین و کلوپیدوگرل برای رقیق شدن خون به روش های مختلف کار می کنند. استفاده همزمان آنها خطر خونریزی را افزایش میدهد.

داروهای ضد افسردگی: استفاده از داروهای ضد افسردگی خاص با کلوپیدوگرل ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI)
 • مهارکننده های بازجذب سروتونین/ نوراپی نفرین (SNRIs)

داروهای مخدر :مصرف داروهای مخدر به همراه کلوپیدوگرل میتواند باعث به تاخیر انداختن جذب و کاهش اثر کلوپیدوگرل در بدن شما می شود .اگر باید این داروها را مصرف کنید پزشک ممکن است برای جلوگیری از لخته شدن خون در شرایط خاص داروی دیگری را نیز تجویز کند

 • کدئین
 • هیدروکودون
 • فنتانیل
 • مورفین

مقدار مصرف کلوپیدوگرل

فرم عمومی : 75 میلی گرم و 300 میلی گرم

سندرم حاد کرونر

دوز بزرگسالان :75 میلی گرم یک بار در روز به همراه آسپرین

برای سکته قلب

دوز بزرگسالان :75 میلی گرم یک بار در روز

سکته مغزی اخیر

دوز بزرگسالان:75 میلی گرم یک بار در روز

بیماری شریانی محیطی

دوز بزرگسالان:75 میلی گرم یک بار در روز

توجه : مصرف این دارو بر روی کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است و نباید افراد کمتر از 18 سال مصرف کنند

هشدارهای مصرف کلوپیدوگرل

1- در بعضی موارد ممکن است این داروی باعث خونریزی جدی شود . کلوپیدوگرل ممکن است باعث کبودی شود. در صورت هر گونه خونریزی های زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید

 • خونیزی طولانی یا بیش از حد
 • خون در ادرار یا مدفوع

2- قبل از هر گونه عمل جراحی میبایست به پزشکان یا دندانپزشکان مصرف کلوپیدوگرل را بگویید. ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از خونریزی مصرف این دارو را برای مدت کوتاهی متوقف کنید. پزشک به شما میگوید که چه مقدار زمانی میبایست این دارو را متوقف و دوباره شروع کنید.

3- کلوپیدوگرل میتواند واکنش های آلرژیک ، مانند تنگی نفس یا تورم صروت ، لب ، زبان . اگر قبلا نسبت به این دارو حساسیت نشان داده اید دوباره این دارو را مصرف نکنید.

4- قرص کلوپیدوگرل برای درمان طولانی مدت استفاده میشود. اگر طبق تجویز عمل نکنید ممکن است با خطرات جدی همراه باشد

5- اگر مصرف دارو را قطع کردید یا به هیچ وجه مصرف نکردید : خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش میدهد. این شرایط میتواند کشنده باشد.

6- اگر مجبور شدید مصرف کلوپیدوگرل را به طور موقت متوقف کنید به محض این که پزشک به شما گفت مجددا باید آن را مصرف کنید. قطع این دارو ممکن است خطر ابتلا به شرایط جدی قلب ، سکته مغزی یا لخته شدن خون در پاها یا ریه ها را افزایش دهد.

7- اگر دوزهای مصرف را از دست دادید یا دارو را به موقع مصرف نکنید ممکن است دارو اثر نکن یا اثر ان متوقف شود. برای اینکه این دارو به خوبی اثر کند مقدار مشخصی باید همیشه در بدن شما باشد.

8- قرص کلوپیدوگرل را نصف یا خرد نکنید.

 مصرف کلوپیدوگرل در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)
اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود بگویید.

مصرف کلوپیدوگرل در دوران شیردهی

مشخص نیست که کلوپیدوگرل به شیر مادر منتقل میشود یا خیر. ممکن است مصرف این دارو به کودک شما صدمه بزند. به پزشک خود بگویید تا پزشک تصمیم بگیرد شیر دادن به کودک را قطع کنید یا کلوپیدوگرل را مصرف نکنید.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.