مجله درمان سرا

لوپرامید چیست و نحوه مصرف و عوارض آن

لوپرامید چیست و نحوه مصرف و عوارض آن
لوپرامید داروی درمان اسهال ، اسهال مسافرتی و اسهال کودکان استفاده می شود.لوپرامید در دسته دارو های ضد اسهال می باشد و به شکل قرص و شربت تجویز می گردد.

لوپرامید

لوپراپرامید با نام انگلیسی Loperamide داروی درمان اسهال ، اسهال مسافرتی می باشد و در دسته داروهای ضد اسهال قرار دارد و به شکل قرص و شربت در دسترس می باشد. این دارو به درمان اسهال در مبتلایان به بیماری التهاب روده کمک میکند.

لوپرامید چیست

لوپرامید در دسته دارو های ضد اسهال می باشد.لوپرامید با اثر مستقیم روی پایانه اعصاب مخاطی روده باعث کاهش حرکات روده، افزایش زمان عبور محتویات روده، کاهش حجم مدفوع و افزایش ویسکوزیته و چگالی مدفوع می شود

لوپرامید برای درمان اسهال استفاده می شود. لوپرامید همچنین برای کاهش میزان تخلیه در بیماران مبتلا به ایلئوستومی مورد استفاده قرار می گیرد.

کودکان زیر 2 سال , حساسیت مفرط به این دارو , دردهای شکمی بدون اسهال , دیسانتری حاد , کولیت اولسراتیو حاد , کولیت سودوممبران ناشی از درمان انتی بیوتیکی

مصرف لوپرامید در بارداری

لوپرامید در گروه C بارداری قرار دارد و دقیقا مشخص نیست که برای جنین مضر است یا خیر . قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری ، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید .

مصرف لوپرامید در دوران شیردهی

لوپرامید از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود و می تواند برای سلامت کودک خطرناک باشد . در دوران شیردهی نباید از لوپرامید استفاده کنید و در صورتی که مجبور به مصرف این دارو هستید ، نباید به کودک شیر بدهید . در هر صورت طبق نظر پزشک رفتار کنید

 تصویر 7

موارد مصرف قرص لوپرامید

 لوپرامید درمان کننده اسهال ، التهاب روده ، برطرف نمودن سندرم روده ، کنترل حرکات سیستم گوارشی میباشد.لوپرامید به شکل قرص یا شربت تجویز می گردد و می تواند بسیاری از اختلالات دستگاه گوارشی را بر طرف سازد و مقدار مصرف این دارو باید طبق دستور پزشک صورت گیرد .

نحوه مصرف لوپرامید

در بزرگسالان:

  • اسهال حاد: ابتدا 4 میلی گرم خوراکی در ادامه 2 میلی گرم بعد از هر اجابت مزاج ابکی ( نهایتا 16 میلی گرم در روز)طی 48 ساعت بهبود ایجاد می شود.
  • اسهال مزمن : ابتدا 4 میلی گرم خوراکی در ادامه 2 میلی گرم بعد از هر اجابت مزاج ابکی. متوسط دوز نگهدارنده روزانه 4 تا 8 میلی گرم می باشد و بهبهودی عمدتا طی 10 روز صورت می گیرد. در صورت عدم بهبودی طی 10 روز و با دوز روزانه 16 میلی گرم, بیماری از نوع اسهال مقاوم به لوپرامید می باشد و با افزایش دوز بهبودی حاصل نمی شود.

در کودکان:

  • اسهال حاد در کودکان : 2 تا 6 سال: 1 میلی گرم 3 بار در روز اول و در ادامه0.1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 3 میلی گرم می باشد.)
  • 6 تا 8 سال: 2 میلی گرم 2 بار در روز اول و در ادامه0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 4 میلی گرم می باشد.)
  • 8 تا 12 سال: 2 میلی گرم 3 بار در روز اول و در ادامه 0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم می باشد.)
  • 12 تا 18 سال: 4 میلی گرم بعد از اسهال ابکی دوز نگهدارنده 2 میلی گرم بعد از هر اسهال (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 8 میلی گرم می باشد.)

 عوارض جانبی لوپرامید

تهوع , استفراغ , واکنش های حساسیتی , سرگیجه , بی اشتهایی , راش پوستی , خستگی , دردهای شکمی , اختلالات هضم غذا , وزوز گوش , انتروکولیت نکروتیک , مگاکولون توکسیک , کاهش فعالیت های سیستم عصبی

تداخل دارویی لوپرامید

آمیودارون , اریترومایسین , اسپیرونولاکتون , جم فیبروزیل , دیلتیازم , رانیتیدین , سایمتیدین , سیکلوسپورین , فنتانیل , ایدلالیزیب , میبفرادیل , کوبیسیستات , دلاویردین , وراپامیل , کلاریترومایسین , کلوپیدوگرل , کوتریموکسازول

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.