مجله درمان سرا

فیبروم یا میوم رحم چیست

فیبروم یا میوم رحم چیست
فیبروم تومورهای خوش خیم هستند که از سلول های عضله صاف ساخته میشوند.فیبروم با نام های لیومیوم ، میوما ، میوم رحمی و فیبروم رحمی شناخته میشود.

فیبروم رحم چیست

فیبروم با نام های لیومیوم ، میوما ، میوم رحمی ، فیبروم شناخته میشود. فیبرومها تومورهای خوش خیم هستند که از سلولهای عضله صاف و بافت پیوندی فیبر ساخته می شوند. این فیروم ها میتوانند در رحم یا روی آن رشد کنند. بعضی اوقات این تومورها بزرگ شده و باعث علائمی همچون درد شکم و قاعدگی دردناک میشوند.در موارد دیگر ، آنها به هیچ علائم و علامتی را ایجاد نمی کنند. رشد به طور معمول خوش خیم یا غیر سرطانی است و علت فیبروم ها ناشناخته است.

فیبروم ها بر ۳۰ درصد از زنان ۳۵ ساله و ۲۰ تا ۸۰ درصد از زنان ۵۰ ساله تأثیر می گذارند و بین ۱۶ تا ۵۰ سال (سنین باروری) رشد می کنند زیرا در این سنین مقدار استروژن بالاتر است.

انواع فیبروم رحم

نوع فیبروم ها به محل قرارگیری آن در رحم بستگی دارد.

فیبروم داخل بدن فیبروم داخل بدن شایعترین نوع فیبروم است. این نوع در داخل دیواره عضلانی رحم ظاهر میشود و ممکن است فیبروم های داخل بدن بزرگتر شوند و رحم را کشیده میکند.

فیبروم دهانه رحم: این تومورها در دهانه رحم قرار دارد.

فیبروم زیر استخوان فیبرومها زیر پوستی در قسمت بیرونی رحم شکل میگیرد که به آن سروز گفته میشود.ممکن است آنها به اندازه ای بزرگ شوند تا رحم را از یک طرف بزرگ کند.

فیبروم زیر جلدی این نوع تومورها در لایه میانی عضله یا میومتری رحم ایجاد میشود و تومورها زیر جلدی زیاد شایع نیستند.

علت بوجود آمدن فیبروم رحم

تا کنون مشخص نشده است که چرا فیبروم ها ایجاد میشوند ، اما عوامل مختلفی در شکل گیری فیبروم ها تاثیر می گذارد.

 • هورمون ها :استروژن و پروژسترون هورمون هایی هستند که توسط تخمدان ها تولید میشوند و باعث میشوند که در چرخه قاعدگی لایه های رحم بازسازی شود، که ممکن است رشد فیبروم ها را تحریک کند.
 • سابقه خانوادگی:فیبروم ها ممکن است سابقه خانوادگی باشد. اگر مادر ، خواهر یا مادربزرگ سابقه این بیماری را داشته باشند ممکن است شما آن را به ارث برده باشید.
 • بارداری :بارداری باعث افزایش تولید استروژن و پروژسترون در بدن میشود که ممکن است در حین بارداری فیبروم ها رشد کنند.

علائم فیبروم چیست

اکثر افراد علائمی مشاهده نمی کنند، علائم بستگی به تعداد تومورها و همچنین محل و اندازه آنها دارد.علائم شامل کمردرد، یبوست  و خونریزی بیش از حد واژن است که منجر به کم خونی می شوند.عوارض تومورها نادر هستند اما می توانند جدی باشند.

اگر تومور بسیار کوچک باشد یا در دوران یائسگی باشد ، ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. ممکن است فیبروم ها در طول یائسگی منقبض شوند. این امر به این دلیل است که زنانی که در یائسگی هستند،افت سطح استروژن و پروژسترون را تجربه میکنند و این هورمون ها باعث رشد فیبروئید ها میشود.

اگر فیبروم بزرگ باشد، باعث افزایش وزن و تورم در پشت کمر می شود. توجه کنید که بروز هر یک از علائم بسته به محل و بزرگی فیبروم یا میوم داره و در هر فرد ممکنه یک تا چند مورد بروز کنه.

علائم فیبروم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی شدید بین یا در دوره های قاعدگی
 • درد در لگن یا کمر
 • گرفتگی قاعدگی
 • افزایش مدت قاعدگی

همچنین علائمی دیگر شامل افزایش ادرار ، درد پشت یا درد پا ، یبوست و تورم یا بزرگ شدن شکم میتواند ظاهر شود. درد در حین مقاربت و فشار روی قسمت پایین شکم یا تورم و بزرگ شدن شکم از دیگر علائم فیبروم میباشد.

سایر علائم احتمالی عبارتند از:

 • مشکلات زایمان
 • مشکلات حاملگی
 • مشکلات باروری
 • سقط جنین مکرر

تصویر 1

روش تشخیص فیبروم رحم چیست

برای تشخیص صحیح فیبروم ها لازم است که متخصص زنان معاینه روی لگن انجام دهد. این آزمایش برای بررسی وضعیت ، اندازه و شکل رحم میباشد. همچنین ممکن است به آزمایش های دیگری نیز احتیاج داشته باشد.

تشخیص فیبروم رحم با سونوگرافی سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای گرفتن تصاویر رحم بر روی صفحه نمایش است.با این روش پزشک میتواند ساختار داخلی رحم را مشاهده کند و هر نوع فیبروم را مشاهده کند. یا داخل کردن پروب کوچک در مهبل (واژن)، این کار باعث مشاهده فیبروم های دهانه رحم و زیر شکم می شود

تشخیص فیبروم رحم با ام ار آی لگن ، این آزمایش تصویربرداری عمیق تصاویری از رحم ، تخمدان ها و سایر اندام های لگن میباشد.

هیستروسکوپی، که در آن یک تلسکوپ کوچک با یک دوربین در انتها برای بررسی داخل رحم استفاده می شود. در صورت لزوم، یک نمونه بیوپسی (بافت برداری) می تواند در همان زمان گرفته شود.

لاپاراسکوپی ، که در آن یک لوله کوچک انعطاف پذیر به داخل شکم وارد شده و برای بررسی خارج از رحم مورد استفاده قرار می گیرد.
در طی این روش، در صورت لزوم، بیوپسی از لایه بیرونی رحم گرفته می شود. در این روش نیاز به برش پوست می باشد.

روش درمان فیبروم رحم

پزشک بر اساس سن بیمار ، اندازه فیبروئید ها و سلامت کلی یک برنامه درمانی تهیه میکند و ممکن است ترکیبی از درمان را داشته باشید.

داروهای خانگی برای درمان فیبروم رحم

برخی از داروهای خانگی و درمان های طبیعی میتوانند تاثیر زیادی بر روی فیبروم ها داشته باشند که این درمان ها شامل طب سوزنی ، یوگا ، ماساژ ، استفاده از گرما میباشد که البته اگر خونریزی شدید دارید از گرما استفاده نباید کرد.

تغییرات رژیم غذایی نیز میتواند به درمان فیبروم کمک کند.از مصرف گوشت و غذاهای پر کالری میبایست خودداری کرد و جایگزین آن سبزیجات سبز ، چای سبز و ماهیان را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

زنانی که با اضافه وزن و استرس روبرو هستند میتوانند با کاهش وزن و کم کردن استرس خود به درمان فیبروم کمک کنند.

داروهای درمان فیبروم رحم

داروهایی برای تنظیم سطح هورمون تجویز شود، که تنظیم این هورمون ها باعث کوچک کردن فیبروم ها میشود.

آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین مانند لوپرولید. که این دارو باعث میشود سطح استروژن و پروژسترون کاهش یابد و باعث میشود قاعدگی متوقف شود و فیبروم ها شروع به کوچک شدن کنند.

آنتاگونیست های GnRH مانند گانیرلیکس استات و ستررولیکس استات (ستروتید) نیز به کوچک شدن فیبروم ها کمک می کنند. آنها با متوقف کردن بدن شما از تولید هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH) فعالیت می کنند.

داروهای ضد التهاب: این داروها شامل مفنامیک و ایبوپروفن هستند. داروهای ضد التهابی تولید پروستاگلاندین ها را کاهش می دهد که به طور معمول با پریودی سنگین همراه است. داروهای ضد التهابی مسکن نیز هستند. آنها باروری را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

موارد دیگری نیز وجود دارد که میتوانند به کنترل خونریزی و درد کمک کنند اما فیبروم ها را کوچک و از بین نمی برند. این دارو ها عبارتند از:

 • دستگاه درون رحمی
 • داروهای ضد درد التهابی مانند ایبوپروفن
 • قرص ها ضد بارداری

میومکتومی یا عمل جراحی فیبروم رحم

جراحی برای از بین بردن رشد های بسیار بزرگ یا چندگانه ممکن است انجام شود. به این عمل جراحی میومکتومی نیز گویند. میومکتومی شکم شامل ایجاد برش بزرگ در شکم برای دسترسی به رحم و خارج کردن فیبروم ها میباشد.جراحی نیز می تواند به روش لاپاروسکوپی انجام شود.فیبروم ها ممکن است بعد از عمل دوباره رشد کنند.

هیسترکتومی: حذف رحم در صورت بزرگ شدن فیبروئیدها یا در صورت خونریزی بیش از حد بیمار. هیسترکتومی می تواند از بروز فیبروم ها جلوگیری کند. اگر یک جراح تخمدان ها و لوله های فالوپ را بردارد، عوارض جانبی می تواند شامل کاهش میل جنسی و یائسگی باشد.

آمبولیزاسیون فیبروئید رحمی

قطع جریان خون باعث کوچک شدن فیبروم می شود. یک ماده شیمیایی از طریق یک کاتتر به یک رگ خونی در پا تزریق می شود که توسط اسکن اشعه ایکس هدایت می شود. این عمل علائم ۹۰ درصد بیماران را کاهش می دهد، اما برای زنان که هنوز مایل به باردار شدن هستند مناسب نیست.

غذاهای مضر برای فیبروم رحمی

بعضی از غذاها و رژیم های غذایی وجود دارد که برای فیبروم رحمی مضر میباشند. این غذاها شامل کربوهیدرات ها، غذاهای افزایش دهنده استروژن و غذاهای آمده که در ادامه آنها را شرح میدهیم:

غذاهای قندی :غذاهای قندی و کربوهیدرات های ساده ممکن است فیبروم ها را بدتر کند. این غذاها سطح قند خون را افزایش میدهند. این باعث میشود بدن شما بیش از حد انسولین تولید کند و انسولین بیش از حد میتواند باعث افزایش وزن شود و بر رشد فیبروئید تاثیر میگذارد.
شکر ، گلوکز ، دکستروز ، نان سفید ، برنج ماکارونی ، آرد ، نوشابه ، آب میوه، چیپس سیب زمینی از غذاهای قندی میباشد که فیبروم ها را بدرتر میکند.

غذاهای افزایش دهنده استروژن:برخی از غذاها حاوی مواد طبیعی هستند که از استروژن موجود در بدن تقلید میکنند که فیتواستروژن ها هستند.برخی دیگر هورمون اضافه شده و یا بدن شما را به سمت استروژن بیشتر تحریک میکند.برخی از این مواد غذایی هنگام مصرف در مقادیر کمی تا متوسط اثرات محافظتی دارند اما در اثر مصرف آن منجر به اثرات منفی سلامتی میشوند. بعضی از این غذاها شامل گوشت قرمز ، چربی های حیوانی ، الکل ، شکلات ، سویا ، شیر سویا ، توفو ، دانه کتان ، جوانه یونجه میباشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.