مجله درمان سرا

آموکسی سیلین و موارد مورد استفاده

آموکسی سیلین و موارد مورد استفاده
آموکسی سیلین Amoxicillin در رده پنی سیلین ها است و برای درمان عفونت ناشی از باکتری تجویز میشود. کپسول و ،شربت آموکسی سیلین از اشکال این دارو میباشد.

آموکسی سیلین چیست

کپسول آموکسی سیلین (Amoxicillin) با نام تجاری آموکسیل (Amoxil) یک آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های ناشی از نوع خاصی از باکتری ها استفاده میشود. در بعضی موارد این دارو به همراه داروهای دیگر برای درمان بیماری استفاده میشود.

آموکسی سیلین متعلق به طبقه از داروها به نام پنی سیلین است و با از بین بردن باکتریها و متوقف کردن رشد آن در بدن کار میکند.آموکسی سیلین برای درمان انواع مختلف عفونت ناشی از باکتری ها از جمله لوزه ها ، برونشیت ، ذات الریه ، سوزاک و عفونت های گوش ، بینی گلو پست یا مجاری ادراری استفاده میشود. در بعضی موارد آموکسی سیلین برای درمان زخم معده ناشی از عفونت Biaxin استفاده میشود.

آموکسی سیلین در اشکال کپسول 250 میلی گرم ، کپسول 500 میلی گرم ، سوسپانسیون خوراکی و قرص جویدنی در داروخانه ها موجود است.

آموکسی سیلین عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی عادی و آنفولانزا را درمان نمی کند.کپسول آموکسی سیلین همراه با یک آنتی بیوتیک دیگر به نام کلاریترومایسین برای درمان زخم معده ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده می شود.

آموکسی سیلین در بارداری: آموکسی سیلین در گروه B بارداری قرار دارد . مطالعات کافی در انسان بر روی آموکسی سیلین انجام نگرفته است که آیا این دارو برای جنین خطر دارد یا خیر. پس اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید قبل از تجویز توسط پزشک به آن بگویید.

آموکسی سیلین در دوران شیردهی : آموکسی سیلین به شیر مادر منتقل میشود و ممکن است به کودکی که شیر مصرف میکند عوارض جانبی ایجاد میکند. اگر به خودک خود شیر میدهید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد به به کودک خود شیر ندهید یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

موارد مصرف آموکسی سیلین

آموکسی سیلین برای درمان انواع مختلف عفونت ناشی از باکتری ها از جمله لوزه ها ، برونشیت ، ذات الریه ، سوزاک و عفونت های گوش ، بینی گلو پست یا مجاری ادراری استفاده میشود

آموکسی سیلین یکی از داروهای رژیم درمانی عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش که بیشتر در افراد با زخم های گوارشی دیده می شود نیز می باشد. در بعضی موارد آموکسی سیلین برای درمان زخم معده ناشی از عفونت Biaxin استفاده میشود.

آموکسی سیلین عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی عادی و آنفولانزا را درمان نمی کند.کپسول آموکسی سیلین همراه با یک آنتی بیوتیک دیگر به نام کلاریترومایسین برای درمان زخم معده ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده می شود.

اشکال دارویی آموکسی سیلین:

 • کپسول 250 میلی گرمی
 • کپسول 500 میلی گرمی
 • سوسپانسیون خوراکی 125 میلی گرم در هر 5 میلی لیتر
 • سوسپانسیون خوراکی 250 میلی گرم در هر 5 میلی لیتر
 • قرص جویدنی 250 میلی گرمی
 • قرص روکش دار 500 میلی گرمی

احتیاط در مصرف آموکسی سیلین

اگر به آموکسی سیلین یا هر آنتی بیوتیک دیگری در خانواده پنی سیلین حساسیت دارید، از آموکسی سیلین استفاده نکنید. آنتی بیوتیک های دیگر در خانواده پنی سیلین عبارتند از: آمپی سیلین، دیکلوکساسیلین ،پنی سیلین.

 آموکسی سیلین اثر داروهای ضدبارداری را کاهش می دهداگر از داروی آموکسی سیلین استفاده می کنید، از روش های ضد بارداری غیر هورمونی (مانند کاندوم، دیافراگم و اسپرم کش) استفاده کنید.

این دارو را به دیگر افراد پیشنهاد ندهید، حتی اگر علائمی مشابه علائم شما دارند.

داروهای آنتی بیوتیک امکان دارد منجر به اسهال شوند که می تواند نشانه یک عفونت جدید باشد. اگر دچار اسهالی هستید که آبکی یا خونی است، مصرف آموکسی سیلین را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید. در این شرایط داروهای ضد اسهال را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

نحوه مصرف آموکسی سیلین

1- دوره مصرف آموکسی سیلین را کامل کنید.

2- ممکن است علائم بیماری قبل از بهبود کامل عفونت برطرف شوند. حتما تمام دوز تجویز شده توسط پزشک را کامل مصرف کنید.

3- داروی آموکسی سیلین را می توان همراه با شیر یا آب میوه مصرف کرد.

4- توجه داشته باشید که برای ایجاد میزان خونی مناسب دارو باید در فواصل زمانی مساوی از این دارو استفاده کنید.

5- داروی آموکسی سیلین را بیشتر یا کمتر از میزان تجویز شده و برای مدت طولانی تر مصرف نکنید. دارو را درست راس ساعت در هر روز مصرف کنید.

6- آموکسی سیلین با نام تجاری Moxatag باید همراه با غذا یا یک ساعت بعد از خوردن غذا مصرف شود. برخی انواع آموکسی سیلین هم بدون غذا مصرف می شوند. بنابراین قبل از شروع مصرف هر نوع آموکسی سیلین در مورد نحوه مصرف دارو با غذا یا بدون آن با پزشک مشورت کنید

7- آموکسی سیلین را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید. اطلاعات دارویی روی بسته بندی دارو را با دقت مطالعه کنید

8- شربت آموکسی سیلین را لازم است قبل از مصرف به خوبی تکان دهید.

9- در زمان مصرف هرگز آموکسی سیلین را نجوید و یا خراش ندهید .

کپسول آموکسی سیلین

مقدار مصرف آموکسی سیلین

اطلاعات دوز برای کپسول آموکسی سیلین میباشد و تمام دوزهای ممکن و فرم های دارویی در این مقاله گنجانده نشده است . مقدار مصرف این دارو به سن ، شرایط تحت درمان ، وضعیت بیماری ، سایر شرایط پزشکی بستگی دارد. و بهترین تجویز را پزشک میتواند انجام دهد.

1- مقدار مصرف برای عفونت گوش ، بینی و گلو

مقدار مصرف دوز مصرف 500 میلی گرم در هر 12 ساعت یا 250 میلی گرم در هر 8 ساعت میباشد.

2- مقدار مصرف برای عفونت ادراری

مقدار مصرف با دوز 500 میلی گرم در هر 12 ساعت یا 250 میلی گرم در هر 8 ساعت

3- مقدار مصرف برای عفونت های پوستی

دوز معمولی 500 میلی گرم در هر 12 ساعت یا 250 میلی گرم در هر 8 ساعت

 عوارض جانبی آموکسی سیلین 

آموکسی سیلین باعث خواب آلودگی نمی شود اما میتواند عوارض دیگری ایجاد کند. از عوارض شایع این دارو حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، راش ، عفونت واژینال است.

عوارض های آموکسی سیلین بیشتر خفیف هستند و طی چند روز از بین می رود . اما اگر شدیدتر شد یا از بی نرفت مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.یکی از شایع ترین عوارض مصرف این دارو، اسهال است بنابراین هنگام مصرف آن ، مایعات مصرف کنید.

عوارض های جدی این دارو درد بدن یا گلودرد، بثورات قرمز یا بنفش دردناک ، تاول هایی که باعث زخم باز میشوند. البته آسیب کبدی هم از عوارض این دارو میباشد که بسیار نادر است که علامت آن افزایش آنزیم های کبدی در آزمایش خون ، درد در شکم ، زردی پوست و چشم ، خستگی میباشد.

تداخل دارویی آموکسی سیلین

ممکن است هر دارویی توسط آموکسی سیلین تحت تاثیر قرار گیرد٬ قبل از استفاده از این دارو، با پزشک خود درباره داروهایی که مصرف میکنید بگویید. این شامل ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر و … است .

 • پروبنسید
 • رقیق کننده خون مانند وارفارین
 • آزیترومایسین، کلاریترومایسین ، اریترومایسین
 • داروهای سولفا
 • آنتی بیوتیک تتراسایکلین مانند دمکلوسایکلین ، داکسی سایکلین، مینو سیکلین، تتراسایکلین

تفاوت آموکسی سیلین و آمپی سیلین

از لحاظ طیف اثر میکروب کشی، تفاوت زیادی بین آموکسی سیلین و آمپی سیلین وجود ندارد، فقط آموکسی سیلین اثرش بر روی میکروب هموفیلوس آنفلوانزا بیشتر از آمپی سیلین است. از نظر مصرف دارویی بدلیل اینکه نیمه عمر آموکسی سیلین بیشتر از آمپی سیلین است، می توان آن را هر 8 ساعت یکبار مصرف نمود، اما آمپی سیلین را باید هر 6 ساعت یکبار استفاده نمود و آموکسی سیلین عوارض گوارشی کمتری نسبت به آمپی سیلین دارد.

حساسیت به آموکسی سیلین

آموکسی سیلین میتواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند که علائم آن شامل نفس کشیدن دشوار ، تورم گلو یا زبان میباشد. اگر واکنش آلرژیک به این دارو دارید سریعا با پزشک خود تماس یا به اورژآنس مراجعه کنید. اگر به این دارو از قبل حساسیت دارید از ان استفاده نکنید. مصرف دوباره آن میتواند کشنده باشد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.