مجله درمان سرا

لاغری سریع با رژیم دوکان فرانسوی

لاغری سریع با رژیم دوکان فرانسوی
رژیم غذایی دوکان فیت فرانسوی یک رژیم بر پایه مصرف پروتئین می باشد،کربوهیدرات و چربی می بایست از رژیم روزانه حذف شود.این رژیم شبیه به رژیم غذایی کتوژنیک است.

فاز اول | فاز دوم | فاز سوم | فاز چهارم | لیست مواد غذایی | عوارض


در فاز نخست رژیم لاغری دوکان می توانید مواد غذایی را انتخاب کنید که کربوهیدرات نداشته باشد. نبود کربوهیدرات در این رژیم به این معنی است که حتی میوه و سبزیجاتی که حاوی کربوهیدرات می باشند را نیز نباید مصرف کنید.این رژیم شبیه به رژیم کتوژنیک است و می بایست در این رژیم ها چربی و کربوهیدرات را حذف کرد.

رژیم های کتوژنیک بدن را وادار می کند تا چربی های بدن به انرژی تبدیل شود. این کار تقریبا نتیجه داده و اثر مطلوبی بر کاهش وزن دارد. گرچه سطح بالای کتون ها در بدن می تواند مشکل ساز باشد و ممکن است حالت کتوز برای بدن فرد ایجاد شود.

رژیم لاغری دوکان این با مصرف پروتئین می تواند باعث کاهش وزن مثر باشد. زیرا میزان کالری آن کم است.پروتئین برای رهضمش نیاز به انرژی بیشتری دارد و کالری بیشتری می سوزد.محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها و چربی ها باعث می شود که در بدن، حالت گرسنگی ایجاد شده و باعث می شود بدن از ذخایر چربی برای انرژی استفاده کند.

رژیم غذایی دوکان 4 مرحله دارد که در این چهار مرحله یا به اصطلاح 4 فاز ، شامل مواد غذایی طبیعی و همچنین ورزش و تحرک بدنی است.

فاز اول رژیم لاغری دوکان

فاز اول رژیم لاغری دوکان معروف به فاز حمله می باشد.در این مرحله کاهش وزن بیشتری صورت می گیرد، که شامل مصرف مواد غذایی بدون چربی یا چربی کم ،ولی پروتئین زیاد است. این فاز از 3 تا 10 روز طول می کشد.ت.

در این رژیم غذایی می توانید 68 پروتئین را انتخاب کنید. هیچ شمارش کالری انجام نمی شود و می توانید مواد غذایی مانند گوشت گاو، ماهی، مرغ، تخم مرغ، سویا و پنیر مصرف کنید ، اما باید کاملا کم چرب باشد. به طور کلی در فاز چهارم رژیم دوکان مصرف هر نوع چربی کاملا ممنوع است و نقش پروتئین در این رژیم زیاد است.
در رژیم غذایی دوکان و در هر مرحله حداقل 1.5 قاشق غذاخوری سبوس جو می توانید مصرف کنید که تنها منبع کربوهیدرات در این مرحله است. سبوس جو دارای فیبر بسیار زیاد است، بنابراین مقدار زیادی از کربوهیدرات ها شکسته و هضم نمی شوند.
همچنین سبوس جو دوسر به مهار گرسنگی کمک می کند، زیرا حجم آن، تا حدود 20 برابر زیاد می شود و احساس گرسنگی را از بین می برد. هر روز باید حداقل 1.5 لیتر آب مصرف کنید و20 دقیقه تمرین بدنی داشته باشید.

فاز دوم رژیم لاغری دوکان

در این مرحله، برای رسیدن به وزن دلخواه خود، به تدریج و با اضافه کردن 32 سبزی خاص به رژیم غذایی، پیش می روید. اما مصرف میوه در این مرحله، مجاز نیست. مصرف سبوس، ویتامین کلیدی در رژیم دوکان است. در این مرحله، غذاهای مختلفی را می توان مصرف کرد ، اما اگر سبب افزایش وزن شود، ممنوع خواهند شد.

در مرحله دوم ، مرحله اول باید ثابت شود. در این مرحله ، که مدت آن ده روز است می توان از سبزیجات هم استفاده کرد. در پنج روز اول مواد غذایی با پروتئین بالا و بدون چربی مصرف می شود و در پنج روز دوم هم می توان از سبزیجات و سبوس جو استفاده کرد.

شما می توانید مقدار نامحدودی پروتئین کم چربی مصرف کنید و مصرف سبزی هایی اسفناج، بامیه، کاهو و لوبیا سبز، مانعی ندارد. با این وجود، مصرف پروتئین فاقد چربی و سبزیجات کم کربوهیدرات بیشتر می شود. اما به طور کلی این روند باید حفظ شود و پروتئین ها همراه با سبزیجات کم نشاسته به صورت نامحدودی مصرف خواهد شد.
در فاز دوم، روزانه مصرف 1.5 لیتر آب و یک قاشق غذاخوری سبوس جو را ادامه دهید. مصرف هویج، ذرت و نخود که از سبزیجات نشاسته ای هستند، مجاز نیست. در فاز دوم، هر روز 30 دقیقه تمرین کند.

فاز سوم رژیم لاغری دوکان

مرحله سوم یا مرحله تثبیت، مانند فاز اول است. در این مرحله ، تمرکز فرد هم بر کاهش وزن است و هم تلاش می کند تا وزن اولیه بازگشت نکند. در این مرحله، می توانید هر روز، مقادیر نامحدودی پروتئین و سبزیجات مصرف کنید.
در فاز سوم، میوه های کم قند ، پنیر کم چربی، دو برش نان، یک یا دو بار مواد غذایی نشاسته دار در هر هفته ، مصرف می شود.
در یک وعده غذایی، می توانید با رعایت اصول، مواد غذایی مورد نظر خود را مصرف کنید. در طول این مرحله ، مصرف مواد غذایی اصلی با پروتئین خالص یک روز در هفته، شروع می شود. در فاز سوم، ترجیحا 25 دقیقه تمرین بدنی در روز انجام می شود.

فاز چهارم رژیم لاغری دوکان

در فاز چهارم، کاهش وزن به ثبات می رسد و شامل حفظ طولانی مدت برنامه رژیم غذایی است. در این مرحله فرد نباید انتظار داشته باشد که وزن زیادی را از دست بدهد. در فاز چهارم، می توانید با رعایت قوانین ساده رژیم دوکان، هر نوع مواد غذایی را مصرف کنید.
یک روز در هفته می توانید از مواد غذایی با پروتئین کامل استفاده کنید. همچنین مصرف سه قاشق غذاخوری سبوس جو در روز و 20 دقیقه تمرین بدنی در هر روز در نظر گرفته می شود.
در فاز چهارم، شما مجاز به مصرف میوه های کم قند، سرکه، آدامس بدون قند و ادویه ها هستید. همچنین توصیه می شود در این مرحله، مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی ، مصرف شود.

لیست غذایی رژیم دوکان

در این رژیم که معروف به رژیم پروتئین است، مواد غذایی های قابل مصرف محدود می باشد.در رژیم غذایی دوکان فیت همه نوع مواد غذایی بدون چربی و کربوهیدرات را می توان مصرف کرد.در ادامه لیست مواد غذایی برای مصرف در رژیم دوکان اورده شده است.

برخی از این مواد غذایی عبارتند از

گوشت قرمز بدون چربی، ماهی و مرغ، به صورت کبابی. سیر، پیاز، سس سویا، آب لیمو، استفاده از ادویه ها و گیاهان برای عطر و طعم، به عنوان مثال، میگو با زنجبیل، مرغ با دارچین و پنیر کم چرب.

در رژیم غذایی دوکان، شمارش کالری و کربوهیدرات انجام نمی شود اما اصول اولیه آن در نظر گرفته می شود. در رژیم غذایی دوکان، لیستی از 100 مواد غذایی به همراه برخی مواد دیگر ارائه می شود.
رژیم لاغری دوکان متمرکز بر پروتئین کم چرب، از جمله محصولات لبنی غیر چربی است و مصرف چربی های لبنی یا هر چربی اشباع شده، محدود بوده و مجاز نیست. مصرف اقلام غذایی در لیست 100 پروتئین و سبزیجات، به طور نامحدود است و شما می توانید به صورت روزانه بر روند پیشرفت خود نظارت داشته باشید.

عوارض رژیم لاغری دوکان

اجرای رژیم غذایی دوکان مانند سایر روش های رژیمی عوارض های خود را دارد. در فاز اول رژیم دوکان مقدار فیبر محدود است که این باعث ایجاد یبوست در فرد می شود. ضعف بدنی ناشی از حالت کتوز نیز در بعضی از افراد اتفاق می افتد. از عوارض رژیم لاغری دوکان اسیب به کلیه می باشد. پس سعی کنید در این رژیم مصرف آب را فراموش نکنید.

سایر عوارض جانبی هم شامل القا علائم آنفلوانزا است که بر اثر مشکلات ناشی از عدم مصرف کربوهیدرات ها ایجاد می شود. خستگی و ضعف هم می تواند مشکل ساز شده و علاوه بر این، این رژیم برای همه افراد مناسب نیست.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.