مجله درمان سرا

فلوکونازول داروی ضد قارچ

فلوکونازول داروی ضد قارچ
داروی فلوکونازول یک داروی ضد قارچ است که برای تعدادی از عفونتهای قارچی مورد استفاده قرار می گیرد.داروی فلوکونازول جهت درمان بثورات و برفک های ناحیه واژن،دهان و پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

فلوکونازول یک داروی ضد قارچ است که برای تعدادی از عفونتهای قارچی مورد استفاده قرار می گیرد.این شامل کاندیدیازیس ، بلاستومایکوزیس ، هیستوپلاسموز و پیتریازیس ورسیکولور است.

داروی فلوکونازول جزو داروی ضد قارچ در طبقه بندی دارویی قرار می گیرد و بهتر است بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو نسبتا زیاد است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم  است .داروی فلوکونازول (Fluconazole) با نام اختصاری و تجارتی  Diflucan در داروخانه ها و بازار در دسترس قرار دارد.

برای مصرف داروی فلوکونازول احتیاج به نسخه پزشک است (جز در مورد شیاف برای عفولت های مهبل) .این دارو در گروه دارویی بیس تری آزول صناعی و همچنین در طبقه بندی درمانی ضد قارچ قرار دارد.

داروی فلوکونازول برای درمان بثورات و برفک های ناحیه مهبل، دهان و پوست مورد استفاده فرار می گیرد. ضمنا در درمان عفونت های غیر معمول قارچی نیز کاربرد دارد، علاوه براین، برای جلوگیری از عفونت های قارچی در افرادی که دچار عدم مصونیت می باشند، بکار می رود، داروی فلوکونازول به شکل کپسول، محلول، تزریقی  در دسترس مشتریان آن قرار دارد .بهترین زمان مصرف دارو  یکبار در روز،است و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  ۵۰ تا۰ ۴۰ میلی گرم می باشد .

 قرص یا کپسول فلوکونازول 50 میلی گرم ، 100 میلی گرم ، 150 میلی گرم و 200 میلی گرم از اشکال دارویی فلوکونازول میباشد و همچنین سوسپانسیون خوراکی 200 میلی گرم در 5 میلی لیتر است

چگونگی تأثیر داروی فلوکونازول

برخی اثرات این دارو ظرف چند ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. اما اثرات کامل و مفید دارو ممکن است چندین روز پس از شروع درمان حادث شوند.

ضمنا این اثرات مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن دوام خواهند داشت.برای نگهداری از داروی فلوکونازول یادتان باشد که  این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان نگهداری شود ضمنا محلول این دارو باید در بخچال نگهداری گردد. و از پخ بستن آن جلوگیری شود.

مدت زمان نگهداری محلول دارو در بخچال نباید بیشتر از ۱۴ روز باشد. برای قطع کردن دارو نیز یادتان باشد که  دوره درمان با این دارو را کامل کنید، حتی اگر احساس بهبودی نمودید. زیرا ممکن است منشا عفونت هنوز فعال باشد و نابهنگام درمان، موجب عود مجدد علائم بیماری گردد.

مصرف فلوکونازول در بارداری : فلوکونازول در رده C بارداری قرار دارد ، مطالعات کافی و کنترل شده در زنان باردار وجود ندارد. پس اگر باردار هستید مخصوصا در طول سه ماهه اول بارداری حتما با پزشک مشورت کنید.

مصرف فلوکونازول در شیردهی : فلوکونازول میتواند به شیر مادر منتقل شود ، پس اگر به کودک خود شیر میدهید قبل از مصرف و تجویز با پزشک خود مشورت کنید تا پزشک بتواند بهترین تجویز را برای شما بکند.

موارد مصرف فلوکونازول
فلوکونازول یک داروی ضد قارچی است که برای عفونت های کاندیایی دهان، گلو ، واژن و دیگر عفونت های قارچی تجویز میشود. عملکرد این قرص ، متوقف کردن رشد برخی از انواع قارچ ها میباشد.

نحوه مصرف فلوکونازول

این دارو را به صورت خوراکی یا با بدون غذا طبق دستور پزشک معمولا یک بار در روز مصرف کنید و اگر فرم مایع این دارو را مصرف می کنید قبل از مصرف بطری را تکان دهید. دوز دقیق را با استفاده از قاشق اندازه گیری خاص اندازه گیری کنید.
هنگامی که سطح دارو در بین ثابت باشد دارو بهترین عملکرد خود را نشان میدهد، این دارو را تا مقدار تجویز شده مصرف کنید حتی اگر بعد از چند روز علائم از بین برود. متوقف کردن این دارو در اوایل درمان ممکن است باعث رشد قارچ شود.

نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو اگر به راه های مزمن کلیوی و کبدی، دچار  باشید و یا قبلا نسبت به داروهای ضد قارچ، حساسیت داشته اید معالج خود، حتماقبل از مصرف این در جریان قرار دهید.

مقدار مصرف فلوکونازول

فلوکونازول و عفونت قارچی واژن : قرص خوراکی فلوکونازول به مدت 3 تا 5 روز برای عفونت کاندیدیایی واژن با یک دوز خوراکی 150 میلی گرم

فلوکونازول و کاندیدیازیس مری : دوز توصیه شده دیکلوفان برای کاندیدیازیس مری 200 میلی گرم در روز اول و پس از آن 100 میلی گرم یک بار در روز.

 عوارض مصرف داروی فلوکونازول

بیشتر عوارض معمول این دارو گوارشی هستند و از جمله آنها می توان به نفخ شکم، شکم درد، تهوع یا استفراغ و اسهال، اشاره نمود. ضمنا اگر به ندرت دچار ظاهر شدن جوش گشتید سریعا پزشک را در جریان بگذارید.
مصرف فلوکونازول گاهی باعث عوارضی میشود البته به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است زیرا میداند مزایای این دارو برای شما بیشتر از عوارض ایجاد شده میباشد. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده میکنند عوارض جانبی جدی ندارند، با این حال از علائم شایع تهوع ، استفراغ ، اسهال ، ناراحتی معده ، سردرد ، سرگیجه یا ریزش مو میباشد.
در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر که احتمال بروز آن کم است سریعا به پزشک خود مراجعه کنید

  • ضربان قلب سریع
  • سرگیجه شدید
  • غش
  • درد شدید معده
  • زرد شدن چشم و پوست
  • ادارار تیره

واکنش بسیار حساس آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش حساسیتی شدید به پزشک اطلاع دهید. علائم عبارتند از:

  • جوش
  • خارش
  • سرگیجه شدید
  • مشکل تنفس

تداخل دارویی فلوکونازول

سایمتیدین : مصرف فلوکونازول با سایمتیدین باعث کاهش غلظت سرمی فلوکونازول میشود

فنی توئین : مصرف این دارو با فنی توئین ، سطح سرمی فنی توئین را افزایش میدهد

سیکلوسپورین : مصرف این دارو با فلوکونازول باعث افزایش سطح سرمی سیکلوسپورین میشود

وارفارین : مصرف این دارو با فلوکونازول باعث افزایش اثرات هیپوپروترومبینمی میشود.

رفامپین میتواند سطح سرمی فلوکونازول را کاهش دهد

سیزاپراید : مصرف این دارو همزمانن با فلوکونازول باعث آرتمی های خطرناک میشود.

 

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.