مجله درمان سرا

آپاندیسیت چیست و علائم آن

آپاندیسیت چیست و علائم آن
آپاندیسیت التهاب و عفونت در آپاندیس است و از علائم شایع آن درد در قسمت پایین و سمت راست شکم می باشد.آپاندیسیت معمولا در سن 15 تا 30 سال رخ می دهد.

علائم آپاندیسیت | علت آپاندیسیت | تشخیص با آزمایش | تشخیص با سونوگرافی | درمان آپاندیسیت | آپاندیسیت حاد | آپاندیسیت مزمن | علائم در کودکان | مدت زمان درمان | آپاندیسیت در بارداری | عوارض آپاندیسیت


آپاندیسیت چیست؟ آپاندیس یک تکه لوله ای شکل یک طرف آن بسته است و به روده بزرگ متصل است.آپاندیس زمانی که باعث التهاب و عفونت می شود، آپاندیسیت گویند.آپاندیسیت بر دو نوع آپاندیسیت حاد و آپاندیسیت مزمن میباشد. آپاندیسیت معمولا در سنین 15 تا 30 سالگی رخ می دهد.

آپاندیسیت به التهاب و عفونت آپاندیس گویند و بر دو نوع آپاندیسیت حاد و آپاندیسیت مزمن میباشد. آپاندیسیت شایعترین علت درد در شکم می باشد که باعث جراحی می شود. اگر آپاندیسیت درمان نشود می تواند باعث پاره شدن و ترکیدن آپاندیس شود. زمانی که آپاندیس پاره شود باکتریی ها وارد حفره شکمی می شوند و باعث مرگ می شود.

علائم آپاندیسیت

اگر دچار آپاندیسیت شوید ممکن است یک یا چند علائم را نشان دهد. از علائم شایع آپاندیسیت درد در قسمت پایین سمت راست شکم می باشد. از دست دادن اشتها ، سوء هاضمه ، حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، یبوست از علائم دیگر درد آپاندیسیت می باشد.شروع درد آپاندیسیت با گرفتگی خفیف شروع می شود و با گذشت زمان شدیدتر می شود.
اگر دچار یبوست شدید و مشکوک به آپاندیسیت می باشید از ملین ها استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث ترکیدن آپاندیس شود. اگر درد سمت راست شکم دارید و علائم های ذکر شده را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. آپاندیس می تواند به سرعت اورژآنسی شود.

علت آپاندیسیت

در بیشتر موارد علت دقیق آپاندیسیت مشخص نیست. اما علتی که محققان بر آن باور دارند انسداد یا مسدود شدن آپاندیس است. بسیاری از موارد می تواند آپاندیسی را مسدود کند.

  • مدفوع سفت
  • بزرگ شدن فولیکولهای لنفاوی
  • کرم های روده
  • آسیب دیدگی
  • تومور ها

وقتی آپاندیس مسدود شود باعث می شود که در داخل آپاندیس باکتری ها شروع به تکثیر و رشد کنند و منجر به تورم و چرک شود.این چرک و تورم باعث فشار دردناک در شکم می شود.

تشخیص آپاندیسیت با آزمایش

اگر پزشک مشکوک به آپاندیسیت در فرد باشد ، ابتدا معاینات فیزیکی را انجام می دهد. ابتدا در قسمت پایین شکم تورم یا سفتی و میزان حساسیت آن را بررسی می کند. بعد از آزمایشات بدنی پزشک یک یا چند آزمایش برای بررسی علائم آپاندیسیت انجام می دهد تا علل احتمالی را تشخیص دهد.
البته آزمایش واحدی برای تشخیص آپاندیسیت وجود ندارد. اگر علائم نشان داده شده علل بیماری های دیگری نباشد پزشک آن علت را به عنوان آپاندیسیت تشخیص می دهد.

آزمایش خون

پزشک برای بررسی علائم عفونت ممکن است آزمایش CBC را انجام دهد. این یک آزمایش خون است که می توانند اختلالاتی را که بر سلامتی شما تاثیر گذاشته را چک کند و مشخص می کند که تعداد سلولهای خون شما افزایش یا کاهش یافته است یا خیر.
آپاندیسیت اغلب با عفونت باکتریایی همراه است. عفونت های ادراری یا سایر قسمت های بدن نیز ممکن است علائمی شبیه به آپاندیسیت را ایجاد کند.

آزمایش ادرار

برای رد کردن عفونت ادراری یا سنگ کلیه که یعی از علائم مشابه با آپاندیسیت است ، پزشک از آزمایش ادرار استفاده می کند. در این ازمایش نشان می دهد که شما مبتلا به عفونت ادراری یا سنگ کلیه شده اید یا خیر. در صورت نبود عفونت در ادرار علائم به آپاندیسیت نزدیکتر می شود.

تست حاملگی در زنان

حاملگی خارج از رحم نیز می تواند علائمی شبیه به آپاندیسیت باشد. این مورد زمانی اتفاق می افتد که یک تخم بارور شده به جای رحم در لوله های فالوپ قرار بگیرد که این خود یک وضعیت اورژانسی محسوب می شود.
اگر پزشک مشکوک به بارداری خارج از رحم باشد ممکن است آزمایش بارداری انجام دهد. اگر این مورد نیز وجود نداشت علائم به آپاندیسیت بر میگردد.

آزمایش لگن در زنان

علائم آپاندیسیت نیز ممکن است با علائم التهاب لگن و کیست تخمداد مشابه باشد. برای اینکه مشخص شود که علائم آپاندیسیت است یا مشکلات لگنی ، پزشک برای بررسی اندام تولید مثل پزشک معاینه لگن را انجام می دهد.

سونوگرافی شکمی

برای بررسی التهاب آپاندیس ، پزشک از طریق تصویر برداری شکمی برای شناسایی علائم احتمالی مانند آبسه شکمی یا انقباض مدفوع استفاده می کند. پزشک یک یا چند آزمایش تصویر برداری از جمله سونوگرافی شکمی ، اشعه ایکس ، سی تی اسکن و یا MRI را انجام می دهد.

تشخیص آپاندیسیت با سونوگرافی

اگر پزشک مشکوک به آپاندیسیت باشد ، یک سونوگرافی شکمی انجام می دهد. در سونوگرافی شکمی علائم التهاب ، آبسه و یا سایر مشکلات آپاندیس را بررسی می کند. سپس اگر شک های علائم برای پزشک اثبات شد می تواند تشخیص آپاندیسیت را بدهد.

درمان آپاندیسیت

درمان آپاندیسیت به شرایط بیماری بستگی دارد . برای درمان آپاندیسیت پزشک ممکن است عمل جراحی را برای برداشتن آپاندیس پیشنهاد کند و یا آبسه را تخلیه کند. همچنین از آنتی بیوتیک ها برای درمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. البته بیشتر آنتی بیوتیک ها را برای بعد از عمل جراحی استفاده می کنند.
در موارد نادر آپاندیسیت ممکن است بدون جراحی بهبود یابد. اما بیشتر موارد برای برداشتن زائده به عمل جراحی نیاز است. اگر آبسه پاره نشده باشد ، پزشک می تواند قبل از عمل جراحی آبسه را درمان کند. ابتدا برای شروع به فرد آنتی بیوتیک می دهد سپس از سوزن برای تخلیه آبسه و چرک استفاده می کند.

آپاندیسیت حاد

آپاندیسیت حاد یک مورد شدید و ناگهانی می باشد و علائم آن به سرعت در طی یک تا دو روز بیشتر می شود و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. در صورت عدم درمان باعث پارگی آپاندیس می شود که می تواند عوارض جدی داشته باشد که حتی کشنده است.

آپاندیسیت مزمن

آپاندیسیت مزمن کمتر از آپاندیسیت حاد شایع است. در موارد مزمن آپاندیسیت ، علائم نسبتا خفیف است. علائم آپاندیسیت مزمن ممکن است هفته ها ، ماه ها یا سالها مخفی باشد. تشخیص این نوع آپاندیسیت بسیار مشکل است. در بعضی مواقع تا زمانی که به آپاندیسیت حاد تبدیل نشود تشخیص داده نمی شود.

علائم آپاندیسیت در کودکان

آپاندیسیت در کودکان نیز ممکن است اتفاق بیوفتد. آپاندیسیت از سن 15 سال تا 30 سال بسیار متداول است. اما در هر سنی ممکن است بروز کند. علائم آپاندیسیت در کودکان و نوجوانان اغلب با معده درد و نزدیک به ناف شروع می شود. این درد ممکن است شدیدتر شود و به سمت پایین سمت راست شکم کودک حرکت کند.
از علائم ابتلا به آپاندیسیت در کودکان کاهش اشتها ، تب ، حالت تهوع و استفراغ است. در صورت مشاهده علائم آپاندیسیت در کودک سریعا به پزشک مراجعه کنید.کودکان در یک ناحیه خاص از بدن درد را حس نمی کنند. این امکان وجود دارد که التهاب به بخش های دیگر بدن نیز انتقال یافته باشد.

مدت زمان درمان آپاندیسیت

زمان بهبودی آپاندیسیت به عوامل مختلفی همچون سلامتی کلی بدن ، عوارضی که آپاندیسیت یا جراحی ایجاد کرده است و نوع درمانی که برای آپاندیسیت انجام شده است بستگی دارد.
اگر از جراحی لاپاروسکوپی برای درمان استفاده کردید ممکن است چند ساعت پس از اتمام عمل یا روز بعد از بیمارستان مرخص شوید.
اگر از جراحی باز برای درمان استفاده شده باشد می بایست تا زمان بهبودی کامل در بیمارستان بستری باشید. جراحی باز نیاز به مراقبت دارد.
بعد از مرخص شدن از بیمارستان پزشک ممکن است برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک و همچنین برای کاهش درد مسکن تجویز کند. پزشک برای شما توصیه های رژیمی را نیز تنظیم می کند.

آپاندیسیت در بارداری

آپاندیسیت حاد یکی از شایعترین موارد اورژانسی غیر مامایی است که در دوران بارداری نیاز به جراحی دارد.البته بر اساس شواهد 0.2 درصد از زنان باردار دچار آپاندیسیت می شوند.
علائم آپاندیسیت در بارداری با ناراحتی ها و علائم در بارداری اشتباه گرفته شود. حاملگی باعث می شود که آپاندیسی به سمت بالای در شکم تغییر مکان دهد و این می تواند بر محل درد ناشی از آپاندیسیت تغییر ایجاد کند، به همین دلیل تشخیص آن سخت تر می شود.
روش های درمانی برای آپاندیسیت در دوران بارداری شامل عمل جراحی برای برداشتن زائده ، تخلیه آبسه و آنتی بیوتیک ها می باشد.تکنه مهم این است که اگر تشخیص و درمان با تاخیر صورت بگیرد ممکن است خطر سقط جنین افزایش یابد.

عوارض آپاندیسیت

آپاندیسیت می تواند شامل عوارض جدی باشد. یکی از عوارض این عارضه آبسه چرکی که در حفره شکم نشست می کند. آپاندیسیت ممکن است با پارگی آپاندیس منجر شود.اگر آپاندیس پاره شود باعث می شود باکتری ها در حفره های شکمی پخش شوند.اگر باکتری به درون حفره شکمی نفوذ کنند می تواند باعث حفره شکمی دچار الودگی و ملتهب می شود که بسیار خطرناک و حتی باعث مرگ نیز می شود.
عفونت های باکتریایی می توانند روی اعضای دیگر شکم نیز تاثیر بگذارند. باکتری هایی که در اثر پارگی آپاندیس بیرون زده می شوند ممکن است وارد مثانه یا روده بزرگ شود و همچنین از طریق جریان خون به قسمت های دیگر بدن نفوذ کنند.
برای پیشگیری از این عوارض پزشک آنتی بیوتیک ، جراحی و سایر روش های درمانی را تجویز می کند. البته بعضی از عوارض وجود دارند که بعد از درمان ایجاد می شوند. البته خطر مرتبط با آنتی بیوتیک ها و جراحی ها کمتر از عوارض احتمالی آپاندیسیت درمان نشده است.

جلوگیری از بروز آپاندیسیت

به طور قطعی هیچ روشی برای جلوگیری از بروز آپاندیسیت وجود ندارد. اما با داشتن یک رژیم غذایی پر فیبر و سالم می توانید خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. بر اساس تحقیقات انجام شده کسانی که رژیم های پر فیبر مصرف می کنند کمتر به آپاندیسیت مبتلا می شوند.
سعی کنید در رژیم های غذایی خود میوه ها ، سبزیجات ، عدس ، نخود و لوبیا بگنجانید تا رژیم شما سرشار از غذاهای پر فیبر باشد.

عوامل خطر بروز آپاندیسیت

آپاندیسیت می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. البته برخی عوامل هستند که خطر بروز آپاندیسیت در آنها بیشتر است.
آپاندیسیت اغلب در افراد بین سنین 15 تا 30 سال رخ می دهد.همچنین آپاندیسیت در مردان بیشتر از زنان مبتلا به آپاندیسیت می شوند و همچنین افرادی که سابقه خانوادگی آپاندیسیت هستند که بیشتر در معرض خطر ابتلا به آپاندیسیت هستند.

انواع آپاندیسیت

آپاندیسیت بر دو نوع حاد و مزمن است. در موارد حاد آپاندیسیت علائم آن شدید بوده و به طور ناگهانی بروز می کند. در موارد مزمن علائم خفیف تر است و ممکن است در طی چند هفته ، ماهها یا حتی سالها بروز کند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.