مجله درمان سرا

چگونه تب را پایین بیاوریم

چگونه تب را پایین بیاوریم
یادگیری روش های پایین آوردن تب و قطع تب برای کودک ، بزرگسال بسیار مهم است. اگر دچار تب هستند باید بر اساس دستور العمل های سنی برای کاهش تب استفاده کنید.

تشخیص | روش های اندازه گیری | مراجعه به پزشک | درمان خانگی


تب به علت مبارزه با عفونت های ناشی از ویروس ها یا باکتری ها است.همچنین تب می تواند ناشی از آفتاب سوختی یا سیستم ایمنی بدن نیز باشد.تب به دمای 38 درجه به بالای بدن بیمار است، زیرا دمای عادی بدن انسان 37 درجه سانتی گراد می باشد. بعد از تشخیص اینکه بیمار تب دارد ، بیمار می بایست در رختخواب بماند و استراحت کند.بیمار را هیدراته کنید،به این معنی که به بیمار آب ، چای سرد ، مایعات زیاد بدهید تا جایگزین عرق کردن آن شود.برای کاهش تب از داروهای مانند استامینوفن استفاده کنید.
تب غالبا نشانه عفونت در بدن است. بعضی اوقات این عفونت ها به سرعت در حال پیشرفت است ، می بایست به پزشک مراجعه کنید.

هشدار : این نکته را توجه کنید که به کودکان و نوزادان نباید بدون مشورت پزشک دارو بدهید.

ممکن است بیمار در هنگام تب ، دچار لرز نیز شده باشد.از پتو برای جلوگیری از لرز بیمار استفاده کنید. برای کاهش تب می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. هرگز از حمام آب سرد یا حمام یخ استفاده نکنید ، زیرا بسیار خطرناک است و باید از این کار اجتناب کنید.در صورت هر گونه نگرانی از وضعیت بیمار با پزشک مشورت کنید. برای کسب اطلاعات در مورد روش هایی برای کاهش و پایین آوردن تب بر اساس سن افراد ادامه مطلب را بخوانید.

چگونه بفهمیم تب داریم

علائم تب برای هم به یک اندازه نیست و درمان تب به علائم آن بستگی دارد. اگر تب داشته باشید ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

  • احساس ضعف و از دست دادن اشتها
  • سردرد
  • درد عضلانی
  • تعریق
  • لرز
  • حالت تهوع و استفراغ

تب چند درجه باعث تشنج می شود

اگر تب بالاتر از 39.4 درجه بود ممکن است دچار تشنج و توهم شوید. در این درجه حرارت بدن می بایست سریعا به اورژآنس مراجعه کنید.

آیا تب خطرناک است

تب یک مکانیسم دفاعی است که معمولا در اثر عفونت ایجاد می شود.افزایش دمای بدن تعدادی از فرایندهای داخلی را ایجاد می کند که برای از بین بردن باکتری ها و میکروب ها طراحی شده اند.
در کودکان بین 6 ماه تا 5 سال تب گاهی می تواند منجر به تشنج شود. بعضی از کودکان با درجه حرارت بالا در بدن می توانند باعث تشنج شود.

روش های اندازه گیری تب

بیشتر افراد دمای بدنشان 37 درجه سانتیگراد است. البته بعضی افراد می باشند که دمای آنها بالاتر یا پایین تر است. نوسانات روزانه دما نیز طبیعی است.
انواع مختلفی دماسنج برای تشخیص تب وجود دارد. اگر دماسنج شریانی دهان ، رکتال ، گوش باشد دمای 38 درجه به بالا را اگر ثبت کردید به این معنی است که بیمار تب دارد.

دمانسج جیوه ای: اگر از دمانسج جیوه ای زیر بغل استفاده می کنید، دمای حرارت 1 درجه کمتر خواهد بود. بتابراین اگر دمای 37 درجه به بالا را نشان داد به این معنی است که بیمار تب دارد.

دماسنج رکتوم: از این دماسنج رکتوم برای نوزادان و کودکان توصیه می شود. نوع دماسنجی که برای کودک و نوزاد برای گرفتن درجه تب استفاده کردید به پزشک بگویید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

چگونه و چه زمانی باید تب را درمان کرد معمولا به سن بیمار بستگی دارد. در صورت عدم درمان ، تب می تواند باعث عوارض های جدی در کودکان و بزرگسالان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف می شود.

نوزادان و کودکان

نوزادان تا 3 ماهگی اگر تب 38 درجه و بالاتر دارند حتما باید توسط پزشک معالجه شوند ، حتی اگر علائم دیگری وجود نداشته باشد.
نوزادان 3 تا 6 ماهه ممکن است نیازی به درمان برای تب 38 درجه نداشته باشند.اگر کودک علائم دیگری نیز دارد و تب آن 38 درجه به بالا است می بایست با پزشک تماس بگیرید.
کودکان 6 ماه تا 2 سال که دمای بدن آنها 38.4 به بالا دارد و بعد از یک روز علائم تب بهتر نشد می بایست به پزشک مراجعه کنید.

کودکان و نوجوانان

کودکان 2 تا 17 سال به طور کلی نیازی به دارو برای کاهش تب زیر 38.9 ندارند. در صورت بروز علائمی مانند درد عضلانی می بایست به پزشک مراجعه کنید.
اگر تب بالای 38 درجه باشد پزشک برای پایین آوردن تب دارو تجویز می کند.

بزرگسالان

بزرگسالان بالای 18 سال به طور معمول نیازی به دارو برای تب کمتر از 38.9 درجه ندارند.اما اگر تب آنها بالاتر از 38.9 درجه باشد ممکن است برای کاهش تب نیاز به دارو داشته باشند.اگر تب به همراه سفتی گردن ، درد شدید در بدن یا تنگی نفس باشد می بایست به اورژانس مراجعه کنید.
اگر در بزرگسالان بالای 65 سال تب به همراه علائمی مانند تنگی نفس یا سردرگمی بود باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی تب

یادگیری روش های درمان تب برای کودکان ، بزرگسالان ، افراد مسن بسیار مهم است. اگر شما یا شخص که از آن مراقبت می کنید دارای تب هستند باید بر اساس دستور العمل های سنی انجام دهید.بعضی از دستورالعمل می باشد که می توان در خانه در هنگام تب از آن استفاده کرد تا تب را پایین بیاورید. اگر در طول 2 روز تب پایین نیامد می بایست به پزشک مراجعه کنید.

  • ابتدا بررسی کنید که درمان این تب می تواند در خانه انجام شود یا باید به پزشک مراجعه کرد
  • بیمار را هیدراته نگه دارید. نوشیدن مایعات در بیمارانی که دارای تب هستند بسیار ضروری است
  • مدت زمان را پیگیری کنید. اگر تب بعد از یک روز از بین نرفت باید دنبال مراقبت های پزشکی باشید

مصرف دمنوش سرخارگل

سرخارگل گیاهی قدرتمندی است که می تواند در پایین اوردن تب به شما کمک کند. نوشیدن دمنوش سرخارگل می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. این کار به شما کمک می کند عفونت را از بین ببرد و سریعتر تب از بین برود.

دمنوش زنجبیل برای کاهش تب

روش دیگری برای درمان تب پایین ، استفاده از زنجبیل است. خواص ضد باکتری زنجبیل در برابر تب ، سرفه و سایر علائم شایع موثر می کند. با مصرف دمنوش زنجبیل می توانید به کاهش تب و عفونت کمک کنید.

مصرف مایعات زیاد

مایعات برای کمک به بدن در تنظیم درجه حرارت بدن بسیار مهم است. اگر احساس تب دارید حتما مقدار زیادی آب و مایعات دیگر بنوشید تا بدن را هیدراته کنید.

خواب زیاد برای کاهش تب

شاید بهترین راه برای رهایی از تب خفیف استراحت زیاد باشد.تب یک علامت از سمت بدن است که دارد با بیماری مبارزه می کند. بنابراین انرژی و زمان لازم دارد تا با میکروبها و باکتری ها مبارزه کند. این انرژی و زمان را در هنگام خوابیدن به بدن می دهید.

مطالب مرتبط

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.