مجله درمان سرا

کرفس چه خواص و فوایدی دارد

کرفس چه خواص و فوایدی دارد
کرفس علاوه بر کالری کم و خواص آن در لاغری ،دارای خواص درمانی زیاد و سرشار از مواد مغذی است.با اطلاعات تغذیه ای ، عوارض ، مضرات و خواص کرفس آشنا شوید.

کرفس گیاهی از خانواده چتریان است که بیشتر مردم آن را به عنوان یک میان وعده کم کالری می شناسند. کرفس یک گیاه کم کالری است اما خوردن آن به معنی کالری منفی نمی باشد. اگر چه کرفس مقدار کمی کالری دارد ، اما مقدار کالری که برای هضم آن بکار می رود خیلی کمتر است.طبیعت کرفس گرم و خشک است.

کرفس علاوه بر خاصیت کم کالری بودنش فواید دیگری برای بدن نیز دارد که می توان یک انتخاب خوب برای قرار دادن آن در رژیم غذایی باشد. کرفس می تواند به عنوان یک گیاه دارویی نیز از آن استفاده کرد. همچنین کرفس حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مفیدی نیز می باشد. کرفس می تواند برای دستگاه گوارش و سیستم قلبی عروقی بسیار مفید باشد و همچنین از دانه این گیاه برای تسکین درد در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

کرفس دارای خاصیت ضد التهابی می باشد و می تواند باعث کاهش التهاب در دستگاه گوارش شود. این گیاه دارای پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای از جمله آپیول است که به کاهش التهاب کمک زیادی می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده ، کرفس حاوی تعداد زیادی آنتی اکسیدان است که می توانند در محافظت بدن در برابر آسیب های اکسیداتیو ناخواسته سلول ها ، رگ های خونی کمک زیادی کند.

نکته مهم این است که کرفس را باید ظرف هفت روز از خرید آن را مصرف کنید. پس از 5 تا 7 روز مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان های موجود در کرفس از بین می رود.

اطلاعات تغذیه ای کرفس

کرفس یک گیاه دارویی و منبع غنی از فنلی است که خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی دارند.کرفس منبع بسیار زیادی از فولات ، پتاسیم ، فیبر غذایی ، منگنز و اسید پانتوتنیک است. کرفس حاوی ویتامین K ، ویتامین A ، کلسیم ، فسفر ، منیزیم و ویتامین B6 ، ویتامین C ، مس و ویتامین B2 است.کرفس همچنین حاوی تقریبا 35 میلی گرم سدیم در ساقه است.

فواید سلامتی کرفس

کرفس دارای فواید سلامتی زیادی از جمله کاهش التهاب ، کاهش فشار خون ، کاهش خطر سرطان ، کاهش مشکلات چشم است.

کاهش التهاب

کرفس حاوی آپی ژنین است .آپی ژنین مولکولی است که دارای خواص آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی و ضد توموری است که دانشمندان در حال مطالعه بر روی آن هستند. به همین دلیل کرفس می تواند به کاهش آسیب های ناشی از التهاب کمک زیادی کند و باعث کاهش التهاب نیز شود.کرفس می تواند در درمان در مفاصل و تسکین دهنده سیستم عصبی بسیار مفید باشد.

خواص آنتی اکسیدانی

کرفس حاوی ویتامین C ، بتاکاروتن و فلاونوئید است ، اما به جز این آنتی اکسیدان های مهم حداقل 12 نوع آنتی اکسیدان دیگر در یک ساقه کرفس یافت می شود. همچنین می تواند به عنوان یک داروی گیاهی برای کاهش التهاب در دستگاه گوارش ، رگ ها و اندام ها را کاهش می دهد.

کرفس خاصیت قلیایی دارد

کرفس با داشتن منیزیم ، آهن و سدیم می تواند باعث خنثی کردن غذاهای اسیدی می شود.البته این مواد معدنی در کرفس برای عملکردهای اساسی بدن ضروری می باشد.
کرفس علاوه بر خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی که می تواند از دستگاه گوارش محافظت کند دارای خواص دیگری برای معده نیز می باشد.پلی ساکاریدهای مبتنی بر پکتین موجود در کرفس می تواند زخم معده را کاهش دهد و روکش های معده را بهبود بخشد.کرفس حاوی 95% آب و مقادیر زیادی فیبر محلول و نامحلول دارد که می تواند دستگاه گوارش را سالم و منظم نگه دارد.

کاهش وزن و لاغری

یک ساقه کرفس فقط 10 کالری دارد ، همچنین کرفس حاوی فیبر غذایی است که به مهار اشتها کمک زیادی می کند و باعث جذب آب در دستگاه گوارش می شود و باعث می شود احساس سیری کنید. اگر کرفس را برای لاغری استفاده می کنید سعی کنید صبح ها به طور منظم یک لیوان اب کرفس مصرف کنید تا بتوانید به کاهش اشتها کمک کنید.


مطلب مرتبط : آب کرفس راهی برای لاغر شدن


جلوگیری از بیماری های کبدی

کرفس یک غذای بسیار خوب برای تمیز کردن کبد است. مصرف متداول کرفس می تواند از کلیه و جلوگیری از بیماری های کبدی محافظت می کند. کرفس دارای خاصیت سم زدایی است و می تواند سموم و مواد زائد را از بدن خارج کند.

کاهش فشار خون

بعضی از مواد غذایی هستند که حاوی مواد شیمیایی ضد فشار خون هستند که به کاهش فشار خون کمک زیادی می کند. مصرف دانه کرفس می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

جلوگیری از سرطان

کرفس حاوی یک فلاونوئید به نام لوتئولین است. بر اساس تحقیقات انجام شده لوتئولین دارای خواص ضد سرطانی می باشد.

عوارض و خطرات کرفس

کرفس می تواند باعث واکنش های الرژیک شدیدی شود و باعث شوک آنافیلاکسی شود.کسانی که به کرفس حساسیت دارند باید احتیاط کنند . همچنین کرفس سدیم نسبتا بالایی دارد و در هر ساقه 35 میلی گرم سدیم وجود دارد.

نکاتی درباره خرید و مصرف کرفس

ساقه های محکم. برای اینکه یک کرفس خوب داشته باشید سعی کنید کرفس هایی را انتخاب کنید که ساقه های محکم و قائم داشته باشد.

برگ های تازه . برگهای کرفس باید شفاف و تازه و رنگ برگ های آن از کم رنگ به سمت سبز روشن برود. از کرفس هایی که تکه های زرد یا قهوه ای دارند خودداری کنید.

در زمان مصرف خرد کنید. کرفس را زمانی که می خواهید مصرف کنید خرد کنید. کرفس هایی که فقط برای چند ساعت خرد شده باشند می توانند مواد مغذی خود را از دست بدهند.

کرفس بخار پز . کرفس بخار پز ، طعم و مواد مغذی آن را می تواند حفظ کند.

کرفس را 5 تا 7 روز مصرف کنید. کرفس تازه را در طی مدت 5 تا 7 روز مصرف کنید تا حداکثر فواید غذایی آن را استفاده کنید.

برگ های کرفس را بخورید. برگهای کرفس را دور نریزید و مصرف کنید. برگ کرفس دارای بیشترین کلسیم ، پتاسیم و ویتامین C است.طی یک یا دو روز از خرید کرفس باید برگ کرفس را مصرف کنید.کرفس را می توانید به صورت خام یا پخته و آب کرفس مصرف کنید.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.