مجله درمان سرا

روش های جلوگیری از ریزش مو

روش های جلوگیری از ریزش مو
علت هایی برای نازک شدن ، کم پشتی و ریزش مو وجود دارد.اما روش هایی برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد،که می تواند به پیشگیری و درمان ریزش مو کمک کند.

وقتی مو نازک می شود ، خود را آماده ریزش می کند. البته نازک شدن مو لزوما باعث طاسی موی سر نمی شود. کم پشت شدن مو به تدریج اتفاق می افتد و این زمان را به شما می دهد که به دنبال علل و تشخیص عوامل ایجاد آن بگردید و بتوانید بهترین درمان را برای این مشکل پیدا کنید

علت های متفاوتی برای کم پشت شدن مو وجود دارد. عادت ها و سبک زندگی ، ژنتیک یا هر دو اینها از علائم نازک شدن و ریزش مو می باشد. البته می توان گفت که سبک زندگی نقش مهمتری در نازک شدن مو دارد. یکی از عوامل مهم اضطراب و استرس است که باعث می شود موهای شما به سمت ریزش برود.
استفاده از محصولات خشک کننده مو مانند انواع ژل ها، تافت ها ، اسپری های حالت دهنده از عوامل این مشکل می باشد. بستن موهای دم اسبی و یا محکم بستن موها باعث می شود موهایتان بشکنند و به مرور باعث نازک شدن و ریزش مو شود.
اسید فولیک و آهن و سایر مواد معدنی که در رژیم های غذایی خود دریافت می کنید به فولیک ها کمک می کنند تا تولید مو کنند. اگر به اندازه کامل به بدن نرسد باعث می شود که مو هایتان به مرور شروع به نازک شدن و کم پشت شدن کند.
البته کم پشت شدن مو ممکن است ارثی باشد. اگر اخیرا بچه دار شده باشید یا مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف کرده باشید ممکن است باعث ریزش مو شوید.این موارد باعث تغییرات در هورمون های بدن شما می شود که یکی از علت های ریزش مو می باشد. رژیم غذایی و کاهش وزن نیز می تواند سبب ریزش مو شود.

درمان و داروهای خانگی ریزش مو

بیشتر موارد ریزش مو در منزل قابل درمان است در این بخش گزینه هایی را که می تواند به شما کمک کند تا از این عارضه جلوگیری کنید و یا بتواند از ریزش مو پیشگیری کنید. البته قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ پوست سر

شاید یکی از ارزانترین روش برای ضخیم کردن موها ، ماساژ پوست سر است.این روش هزینه و عوارض جانبی ندارد.زمانی که در حال شستشوی موی خود هستید به آرامی با نوک انگشتانتان به اطراف پوست سر خود فشار وارد کنید تا جریان خون در پوست بیشتر شود. البته می توانید از ماساژور های دستی نیز برای انجام این کار استفاده کنید تا سلول های مرده پوست را نیز از بین ببرید.

روغن های ضروری

روغن های ضروری از یک سری گیاهان خاص به دست می آید. روغن اسطوخودوس یکی از از روغن هایی است که بسیار برای مو مناسب است. این روغن اغلب با روغن رز ماری و آویشن ترکیب می شود.
یک نکته مهم این است که ممکن است به این روغن حساسیت داشته باشید.برای تست واکنش آلرژیک ابتدا مقداری روغن را روی بازوی خود آزمایش کنید و 24 ساعت صبر کنید تا ببینید که آیا به این روغن واکنشی مانند قرمزی ، بثورات ایجاد شده است یا خیر.اگر مشکلی نداشتید می توانید از این روغن استفاده کنید.


مطلب مرتبط : روغن های ضروری برای تقویت و رشد مو


شامپوهای درمان نازکی مو

شامپو هایی می باشند که می تواند به ضخیم شدن موی شما کمک کند.این شامپوها به دو روش کار می کنند.بعضی از این محصولات به موهای شما حجم می دهد تا ضخیم تر به نظر برسد. این مورد می تواند برای افرادی که موهای نازک یا طبیعی دارند بسیار مفید باشد.
بعضی دیگر از این شامپوها برای ریزش مو می باشند که حاوی ویتامین ها و اسید های آمینه است که برای پوست بسیار مفید هستند و می تواند به تولید مو در طول زمان کمک کنند.برای دریافت بهترین نتیجه این شامپوها را طبق دستور و عملکرد پزشک استفاده کنید.

مولتی ویتامین ها

داشتن موی سالم و پر پشت به سلامت کلی شما نیز بستگی دارد. کسانی که سوء تغذیه یا بی اشتهایی دارند ، بدن آنها نمی تواند فولیکول تولید کنند و این امر باعث ریزش مو و کم پشت شدن موی آنها می شود. این ویتامین ها و مواد مغذی باید به اندازه در بدن وجود داشته باشد. البته مصرف بیش از حد مواد مغذی در واقع ممکن است آسیب های بیشتری را به جای تاثیر خوب به شما وارد می کند.

مکمل های اسید فولیک

اسید فولیک نوعی ویتامین B است که برای تولید سلولها جدید بسیار موثر است.اسید فولیک باعث می شود که فولیکول ها موهای جدیدی در نواحی طاسی ایجاد کنند.

بیوتین

بیوتین یا ویتامین B7 یک ماده مغذی است که در بعضی از غذاها وجود دارند. سعی کنید در رژیم غذایی خود مواد غذایی همچون آجیل ، عدس و جگر قرار دهید. در این غذاها مقدار مورد نیاز بدن به بیوتین را فراهم می کند. مصرف بیوتین باعث می شود که رشد مو سریعتر شود. بیوتین به تجزیه آنزیم ها در بدن کمک می کند.

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6

اسیدهای چرب ضروری مانند اسید های چرب امگا 3 و امگا 6 برای بدن بسیار ضروری است.این اسیدها در بدن ساخته نمی شوند . امگا 3 به بدن کمک می کند تا با التهاب مبارزه کند.اگر ریزش موی شما به دلیل التهاب باشد این اسید های چرب می تواند از ریزش موی شما محافظت کند.
اسیدهای چرب امگا 6 در روغن های گیاهی یافت می شود و همینطور اسید های چرب امگا 3 در ماهی نیز یافت می شوند. اگر این غذاها را مصرف نمی کنید.به پزشک مراجعه کنید تا مکمل های لازم را برای جایگزین این اسید ها برای شما تجویز کند.

مینوکسیدیل

مینوکسیدیل یک روش درمانی برای ریزش مو است.مصرف این دارو روزی دو بار به طور مستقیم روی پوست سر می تواند به ضخیم کردن و رشد مو کمک کند.این محصول را می بایست به طور مداوم مصرف کنید و اگر مداوم مصرف نشود نتیجه ای نداشته باشد. رشد ناخواسته مو روی صورت و گردن از عوارض احتمالی این محصول می باشد.

اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون برای افرادی که موهای نازک مرتبط با تولید آندروژن است تجویز می شود.اسپیرونولاکتون یک قرص آب و تنظیم کننده هورمون است. این قرص برای خانم ها می تواند به درمان نازک شدن مو و ریزش مو که به نوسانات هورمونی در ارتباط است کمک می کند. البته برای مصرف این قرص یک آزمایش مورد نیاز است که مشخص شود که ریزش مو به دلیل تغییرات هورمونی است یا خیر.

فیناستراید

فیناستراید یک داروی ریزش مو برای آقایان است و زنان به دلیل عوارض جانبی جدی این دارو را نباید مصرف کنند.این دارو برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و یا کم پشت شدن موی سر که به عقب نشینی خط مو و یا ایجاد طاسی در مردان است استفاده می شود.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.