مجله درمان سرا

بهترین آنتی بیوتیک ها برای عفونت دندان

بهترین آنتی بیوتیک ها برای عفونت دندان
آنتی بیوتیک ها برای دندان زمانی استفاده میشود که لثه عفونت شدید داشته و عفونت گسترش یافته باشد و از بهترین آنتی بیوتیک ها که برای عفونت دندان و لثه به کار میرود پنی سیلین ، آموکسی سیلین،مترونیدازول، آزیترومایسین میباشد.

عفونت دندان که در بعضی مواقع به آن آبسه دندان گفته میشود ، به دلیل عفونت باکتریایی باعث ایجاد یک حفره چرکی در دهان میشود که این حفره چرکی معمولا ناشی از پوسیدگی دندان ، صدماتی که به دندان وارد میشود و درمان های پزشکی قبلی میباشد. عفونت دندان میتواند باعث درد ، حساسیت و ورم میشود و در صورت عدم درمان میتواند در مناطق مجاور از جمله مغز پخش شود و خطر آفرین باشد.
اگر دچار عفونت دندان شده اید، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا از شیوع و پیشرفت عفونت جلوگیری شود.

از آنجا که دندان به مغز نزدیک است ، در مورد هر گونه عفونت باید احتیاط کنید. دندانپزشک به احتمال زیاد برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند تا با آنتی بیوتیک باکتری های ایجاد شده عفونت دندان را از بین ببرد.آنتی بیوتیک برای دندان معمولا در مواردی استفاده میشود که عفونت شدید باشد ، عفونت گسترش یافته باشد و یا سیستم ایمنی ضعیف باشد.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان و لثه چیست ؟

تمام عفونت های دندان نیاز به آنتی بیوتیک ندارند. در بعضی موارد دندانپزشک آبسه را تخلیه میکند و موارد دیگر ممکن است نیاز به درمان ریشه یا کشیدن دندان آلوده باشد.

آنتی بیوتیک برای دندان معمولا در مواردی استفاده میشود که:

  • عفونت شدید باشد
  • عفونت گسترش یافته باشد
  • سیستم ایمنی ضعیف باشد

نوع آنتی بیوتیک مورد نیاز بستگی به نوع باکتری های ایجاد کننده عفونت دارد. کلاس های مختلف آنتی بیوتیک روش های مختلفی برای حمله به باکتری ها دارند که دندانپزشک با تشخیص خود ، آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که بتواند عفونت شما را از بین ببرد.

آنتی بیوتیک های کلاس پنی سیلین ، مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین از آنتی بیوتیک هایی میباشد که بیشتر برای درمان عفونت های دندان استفاده میشوند. در حالی که آنتی بیوتیک های پنی سیلین برای عفونت دندان بسیار رایج است ، اما بعضی از افراد به آن حساسیت دارند. ابتدا مطمئن شوید که به آنتی بیوتیک ها واکنش آلرژیک نشان نمی دهید و سپس مصرف کنید.

اگر به پنی سیلین حساسیت دارید ، آنتی بیوتیک دیگری جایگزین پنی سیلین میبایست تجویز گردد و ندانپزشک آنتی بیوتیک دیگری مانند کلیندامایسین یا اریترومایسین تجویز میکند.

کلاس پنی سیلین برای عفونت دندان:

داروهای نوع پنی سیلین اشکال متداول آنتی بیوتیک برای عفونت دندان است که شامل پنی سیلین و آموکسی سیلین است. دوز های معمول آموکسی سیلین برای عفونت دندان 500 میلی گرم هر 8 ساعت یا 1000 میلی گرم هر 12 ساعت.
با این حال برخی از باکتری ها ممکن است در برابر این داروها مقاومت کنند و باعث میشود که این داروها موثر واقع نشوند. و همچنین برخی از افراد نسبت به این داروها حساسیت دارند و باید قبل از دریافت نسخه تجویز شده به دندانپزشک خود بگویند.

کلیندامایسین برای عفونت دندان:
کلیندامایسین در برابر طیف گسترده ای از باکتری های عفونی موثر است. برخی از محققان کلیندامایسین را به عنوان داروی درمان عفونت های دندانی توصیه میکنند زیرا باکتری ها در مقابل این دارو نسبت به داروهای کلاس پنی سیلین مقاومت کمتری دارند.

دوز معمولی کلیندامایسین یا 300 میلی گرم یا 600 میلی گرم در هر 8 ساعت و بسته به اینکه کدام دوز موثر باشد.

آزیترومایسین برای عفونت دندان :

آزیترومایسین در برابر طیف گسترده ای از باکتری ها عمل می کند و برای جلوگیری از رشد آنها استفاده میشود. این آنتی بیوتیک در درمان برخی از عفونت های دندان موثر میباشد ، اگر جه دندانپزشکان فقط میتوانند آن را به افرادی که به داروهای کلاس پنی سیلین حساسیت دارند یا به آنها یا داروهای دیگری مانند کلیندامایسین پاسخ نمی دهند توصیه میشود.

مقدار معمول آزیترومایسین 500 میلی گرم در هر 24 ساعت به مدت 3 روز متوالی است.

مترونیدازول برای عفونت دندان:

مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که پزشکان و دندانپزشکان برای درمان تعدادی از عفونت ها از آن استفاده میکنند. اما ممکن است برای همه مناسب نباشد و به طور معمول اولین انتخاب درمانی نیست.برای از بین بردن بعضی باکتری ها ، گاهی اوقات با پنی سیلین تجویز میشود.

 مدت و مقدار مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

مدت زمان مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت دندان حدودا یک هفته میباشد و بسته به نوع آنتی بیوتیک باید دو تا چهار بار در روز آن را مصرف کنید. همیشه کل دوره آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط دندانپزشک را کاملا مصرف کنید. حتی اگر به نظر می رسد علائم شما از بین رفته باشد. اگر کل دوره را مصرف نکنید ممکن است برخی از باکتری ها زنده بمانند و این امر درمان عفونت را سخت تر میکند.

در صورت ابتلا به عفونت دندان همیشه باید به دندانپزشک مراجعه کنید.دندان های شما به مغز شما بسیار نزدیک است و یک عفونت در دهان و دندان میتواند به سرعت در مناطق و اندام های مجاور پخش شود. برای تسکین درد در منزل قبل از رفتن به دندانپزشکی میتوانید انجام دهید:

  • مصرف داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن
  • شستن دهان با آب نمک گرم
  • از مصرف غذاهای گرم یا سرد اجتناب کنید
  • از طرف مقابل دهان برای جویدن استفاده کنید.
  • مسواک زدن با یک مسواک نرم در اطراف دندان آسیب دیده
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.