مجله درمان سرا

آبسه دندان چیست و راه درمان آن

آبسه دندان چیست و راه درمان آن
آبسه دندان حفره چرکی است که در نتیجه عفونت باکتریایی ایجاد میشود و میبایست ظرف چند روز درمان شود تا عفونت به منطقه دیگری گسترش نیابد.آبسه دندان باعث درد متوسط تا شدید میشود که بعضی اوقات درد به گوش یا گردن نیز میرسد.

آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان یک حفره پر چرک است که در نتیجه عفونت باکتریایی در قسمت های مختلف دندان ایجاد میشود که به آن آبسه دندان گفته میشود. آبسه دندان باعث درد متوسط تا شدید میشود که بعضی اوقات درد به گوش یا گردن نیز میرسد.اگر دندان آبسه دار درمان نشود میتواند به یک وضعیت جدی و تهدید کننده حیات تبدیل شود. در صورت عدم درمان عفونت میتواند به فک و سایر قسمت های سر و گردن از جمله مغز گسترش میابد. اگر در زمان آبسه دچار تب شدید ، تورم صورت ، ضربان سریع قلب و گیجی شدید سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

برای پیشگیری از آبسه دندان با سالم نگه داشتن دندان ها و لثه میتوانید خطر ابتلا به آبسه دندان را کاهش دهید. برای انجام این کار میبایست حداقل یک بار در روز از نخ استفاده کنید تا بین دندان وزیر لثه را تمیز شود. همچنین دندان های خود را دو بار در روز با خمیر دندان مسواک بزنید و هر بار حداقل 2 دقیقه مسواک بزنید.

آبسه دندان سه نوع میباشد که بستگی به مکان آن دارد:

آبسه پری اپیکال : این نوع آبسه در نوک ریشه دندان ایجاد میشود.در این نوع آبسه باکتری ها معمولا از طریق یک حفره به درون دندان ها وارد میشود.

آبسه پریودنتال : این آبسه روی لثه در کنار ریشه دندان ایجاد میشود و همچنین ممکن است به بافت و استخوان اطراف آن گسترش یابد.

آبسه لثه: این آبسه روی لثه است .

تصویر 1

علائم آبسه دندان چیست ؟

اصلی ترین علائم یک دندان آبسه درد در نزدیکی دندان یا لثه است. درد معمولا به طور ناگهانی زیاد میشود و به مرور زمان بدتر میشود. و از دیگر علائم آبسه دردکی که به گوش ، فک یا گردن میزند و در هنگام خوابیدن بدتر میشود.اگر آبسه پاره شود تقریبا درد تسکین پیدا میکند و در هنگام پاره شدن طعم بد ناگهانی در دهان احساس می شود.

علائم دیگر آبسه عبارتند از:

  • درد هنگام جویدن
  • قرمزی و تورم صورت
  • لثه متورم و قرمز
  • حساسیت دندانی
  • بوی بد دندان
  • تورم در گردن یا زیر فک
  • تب و لرز

تسکین درد آبسه دندان

اگر نمی توانید بلافاصله در هنگام درد و آبسه به دندانپزشک مراجعه کنید،میتوانید یک داروی ضد التهابی مانند ایبوپروفن ، استامینوفن استفاده کنید و دهان را با آب نمک گرم شستشو دهید.

از مصرف غذاهای گرم یا سرد خودداری کنید، زیرا باعث درد بیشتر میشود و در صورت امکان از غذاهای خنک و نرم استفاده کنید و برای جویدن از طرف مقابل دهان خود استفاده کنید.

از یک مسواک نرم برای مسواک کردن دندان استفاده کنید و از نخ دندان تا زمان درمان آبسه خودداری کنید.

درمان آبسه دندان

برای درمان آبسه دندان باید عفونت را از بین برد و درد تسکین یابد. نوع درمان به علائم بستگی دارد و دندانپزشک ابتدا یک عکس با اشعه ایکس از دندان میگیرد تا ببینند که آیا این عفونت در مناطق دیگر گسترش یافته است یا خیر و بعد از آن بسته به نوع و شدت آبسه گزینه های درمانی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

تخلیه آبسه : دندانپزشک برای تخلیه چرک ، برش کوچکی روی آبسه ایجاد میکند و بعد از تمیز کردن آن نقطه با محلول شستشو میدهد.

درمان آبسه به روش کانال ریشه: کانال ریشه شامل خالی کردن دندان آسیب دیده و تخلیه آبسه و پالپ آلوده و در مرحله بعد محفظه پالپ و کانال ریشه را پر میکند. همچنین ممکن است برای تقویت و استحکام دندان پر شده دندان را با تاج می پوشاند.این درمان چند جلسه به طول می انجامد.

کشیدن دندان :اگر دندان خیلی آسیب دیده باشد ممکن است لازم باشد که دندان کشیده و سپس آبسه تخلیه شود.

درمان آبسه با آنتی بیوتیک ها : اگر عفونت فراتر از ناحیه آبسه گسترش یافته باشد یا بدن شما سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد دندانپزشک آنتی بیوتیک های خوراکی را برای کمک به از بین بردن عفونت تجویز می کند.

عوارض عدم درمان آبسه

در اکثر موارد ، عوارض تنها در صورتی رخ میدهد که آبسه درمان نشود. اگر چه عوارض حتی بعد از درمان موفق نیز ممکن است رخ دهد ، اما بسیار نادر است . عوارض احتمالی شامل موارد زیر است:

کیست دندان: در صورت عدم درمان آبسه ، ممکن است یک حفره پر از مایع در انتهای ریشه دندان ایجاد می شود که به آن کیست دندان گفته میشود و اگر این اتفاق بیفتد بیمار میبایست آنتی بیوتیک مصرف کند و همینطور جراحی شود.

پوکی استخوان : باکتری های موجود در آبسه وارد جریان خون میشوند و استخوان را آلوده می کنند که همراه با درد شدید در استخوان و تب و در بعضی موارد تهوع را تجربه خواهد کرد.به طور معمول ،استخوان آسیب دیده در نزدیکی محل آبسه خواهد بود و در جریان خون پخش میشود ، هر استخوانی در بدن ممکن است اسیب ببیند که درمان آن شامل آنتی بیوتیک خوراکی یا داخل وریدی است.

ترومبوز سینوس غشایی: گسترش باکتری ها باعث میشود که یک لخته خون در سینوس غشایی ، رگ بزرگی در پایه مغز تشکیل می شود.ترومبوز سینوس غشایی با آنتی بیوتیک ها و گاهی جراحی برای تخلیه سینوس درمان می شود.در بعضی موارد این وضعیت میتواند کشنده باشد. این یک عارضه بسیار نادر است.

آنژین لودویگ: این عفونت در کف دهان در هنگام انتشار باکتری های آبسه دندان است.ورم و درد شدید در زیر زبان و گردن وجود دارد. در موارد شدید ، ممکن است بیمار تنفس دشواری دارد.آنژین لودویگ یک وضعیت کشنده است و با آنتی بیوتیک درمان میشوند.

سینوزیت ماگزیلاری:باکتریها در فضاهای کوچک در پشت گونه پخش می شوند که سینوس های فک بالا نامیده می شوند.این یک وضعیت جدی نیست اما میتواند دردناک باشد. در این بیماری ، بیمار ممکن است دچار تب شود و پزشک نسبت به شدت بیماری ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز می کند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.