مجله درمان سرا

دلایل عرق کردن بیش از حد و راه درمان آن

دلایل عرق کردن بیش از حد و راه درمان آن
عرق کردن بیش از حد دغدغه خیلی از زنان و مردان است. بعضی افراد با عرق کردن بیش از حد زیر بغل یا ناحیه کشاله ران و حتی بعضی افراد زمانی هم که کار نمیکنند عرق میکنند بسیار خجالت و ناراحت میشوند.

چرا بیش از حد عرق میکنیم ؟

عرق کردن بیش از حد دغدغه خیلی از زنان و مردان است. بعضی افراد با عرق کردن بیش از حد زیر بغل یا ناحیه کشاله ران و حتی بعضی افراد زمانی هم که کار نمیکنند عرق میکنند بسیار خجالت و ناراحت میشوند.

دلایل عرق کردن بیش از حد

در اغلب موارد عرق کردن طبیعی است. عرق در غدد زیر پوست شما تولید میشود و از پوست شما خارج میشود. در هر یک اینچ حاوی 650 غده عرقی وجود دارد.بدن ما عرق را تولید میکند تا از حرارت کم کند و بدن را خنک کند. معمولا عرق به سرعت تبخیر میشود بنابراین در بیشتر موارد شما متوجه آن نمیشوید. این تبخیر عرق میباشد که شما را خنک میکند اما در برخی موارد شما متوجه عرق کردن خود میشوید.

مواردی که باعث میشود شما بیش از حد عرق کنید :

 • گرما
 • ورزش
 • استرس یا اضطراب
 • غذای تند
 • نوشیدنی های کافئین دار
 • نوشیدنی های الکلی
 • دارو ها
 • بعضی از بیماری ها
 • دوران بارداری و یائسگی
 • تغییرات هورمونی

در سنین جوانی به دلیل تغییرات هورمونی باعث میشود زیاد عرق کنند.

اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید مطمئنا متوجه شده اید که بیشتر از دیگران عرق میکنید. افرادی که دارای BMI بالا هستند زیاد عرق میکنند.مردان عموما بیشتر از زنان مخصوصا در زمان ورزش کردن عرق میکنند.

حدود 3 درصد از جمعیت جهان به بیماری هیپر هیدروز یا تعریق بیش از حد هستند.

دو نوع هیپر هیدروز (تعریق بیش از حد )وجود دارد:

 1. هیپر هیدروز ثانویه
 2. هیپر هیدروز اولیه


هیپر هیدروز ثانویه ( تعریق بیش از حد ثانویه )

هیدرولیز ثانویه در نتیجه یک بیماری دیگر اتفاق می افتد.به عنوان مثال افراد مبتلا به نقرس ، دیابت یا برخی از بیماری های تیروئید و قلبی تعریق بیش از حد را تجربه کردند.
تعریق بیش از حد شما ممکن است به علت داروهایی که مصرف میکند باشد، زیرا بعضی از داروها باعث تعریق بیش از حد میشوند. در این موارد ممکن از یک قسمت بدن یا تمام بدن باعث تعریق بیش از حد شود و این ممکن از در طول روز اتفاق بیوفتند و یا در حالی که شما در خواب شبانه هستید.

هیپر هیدروز کانون اولیه (تعریق بیش از حد اولیه )

در هیپر هیدرولیز یا تعریق بیش از حد اولیه ، احساس عرق کردن بیش از حد در یک یا چند مکان خاص در بدن شما وجود دارد ، که اغلب زیر بغل ، پا ، دست یا پیشانی است.
افراد مبتلا به هیپر هیدروز اولیه ، اغلب سابقه خانوادگی در این بیماری وجود دارد.این مورد در نوجوانی بیشتر قابل مشاهده است .
یکی از علائم تعریق بییش از حد اولیه این است که در هنگام خواب احساس تعریق بیش از حد نمیکنید.

علت عرق کردن زیر بغل

علت عرق كردن زياد زير بغل

عرق کردن در سراسر بدن میتواند مشکل ساز باشد ، اما بسیاری از مردم از عرق در ناحیه زیر بغل رنج میبرند و ممکن است عرق در این ناحیه همراه با بو باشد گه باعث ناراحتی افراد شود.غدد عرقی زیر بغل ، غده های آپوکرین هستند. هنگامی که عرق در زیر بغل تولید و با باکتری های روی پوست ارتباط پیدا میکنند باعث بو میشوند.

راه درمان عرق زیر بغل

آستر یا پد های عرق گیر

با استفاده از استرهای کوچک و یا پد های عرقگیر زیر بغل میتوانید تعریق بیش از حد را کنترل کنید.

پیراهن های عرق گیر

عرق گیر زیر لباس خود بپوشید. این پیراهن ها طوری طراحی شده است که مقاوم در برابر عرق و بوی عرق باشد.

محصولات ضد عرق

بسیاری از افراد برای کاهش عرق زیر بغل خود از دئودورانت استفاده می کنند، دئودورانت ها فقط بوی بد عرق را از بین می برند و به طور کامل برای جلوگیری از عرق کردن طراحی نشده اند.

راه درمان پزشی  عرق زیر بغل

راه حل های پزشکی برای عرق زیر بغل وجود دارد. که هر کدام عوارض و مزایای خود را دارند.

بوتاکس : بعضی از بیماران از تزریق بوتاکس برای درمان عرق زیر بغل استفاده میکنند. دوام این درمان 3 تا شش ماه میباشد و بعد از این مدت میبایست دوباره تکرار شود.

میرا درای : این روش مورد تایید FDA میباشد که با استفاده از نرژی الکترومغناطیسی برای تعریق بیش از حد و حذف موهای زائد زیر بغل مورد استفاده قرار میگیرد. از این روش بین 60 تا 80 درصد تعریق بیش از حد کنترل میشود. با این روش بر روی بوی نامطبوع عرق هم تاثیر میگذارد.


عرق کردن زیاد کشاله ران

در حالی که عرق زیر بغل بسیار شایع تر است ، اما عرق کردن بیش از حد در ناحیه کشاله ران نیز ممکن است ناراحت کننده باشد. این مورد اغلب برای زنانی که ورزش میکنند اتفاق می افتد.
عرق کردن بیش از حد در ناحیه کشاله ران ، باسن و ران و ناحیه واژن به عنوان هیپر هیدروز تنه شناخته میشود. در این نوع تعریق بوی نا مطبوع زمانی اتفاق می افتد که کشاله ران مرطوب شود.
تعریق در ناحیه تناسلی باعث میشود یک محیط ایده ال برای میکروب ها باشد. رطوبت باعث رشد بیش از حد باکتری ها در مهبل میشود که میتواند باعث بوی نامطبوع و ناراحتی شود.

راه درمان تعریق و سوزش کشاله ران

 • در طول قاعدگی از نوار بهداشتی های بدون بو استفاده کنید.لباس های پنبه ای بپوشید . مدام پد خود را عوض کنید
 • از ژل های ضد تعریق استفاده کنید.
 • اصلاح و بهداشت را رعایت کنید این کار به کاهش بو و عرق کمک زیادی میکند.
 • پوشیدن لباس های تمیز و با الیاف های طبیعی
 • با پزشک خود مشورت کنید . در بعضی موارد مشکلات تیروئید یا استروژن کم در دوران یائسگی میتواند باعث عرق و بو شود.
 • دوش گرفتن روزانه به خصوص قبل یا بعد از فعالیت شدید بدنی.

عرق کردن زیاد دست و پا

عرق کردن دست و پا بطور روزانه میتواند باعث ناراحتی شما شود. پاهایی که مدام عرق میکنند قطعا در انتخاب کفش شما را محدود میسازد.

راه درمان عرق کردن دست و پا

از محصولات که برای ضد عرق زیر بغل استفاده میکنید میتوانید برای پا هم استفاده کنید.

از بوتاکس میتوانید برای تعریق دست و پا هم استفاده کنید. اما استفاده بوتاکس در دست و پا بسیار دردناک است.

سیستم های یونتوفورزیس جهت رفع تعریق بیش از حد موضعی مثلاً در کف دست و کف پا یا زیر بغل ها استفاده می شود. اساس آن گذراندن یک جریان الکتریکی ضعیف از دست ها و پاها برای غیر فعال کردن غدد عرق بیش از حد فعال است. با گذاردن دست و پا در آب درون این سیستم و یا قرار دادن پدهای مرطوب این دستگاه در زیر بغل ها به مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه و سه بار در هفته می توان نتایج بسیار خوبی از اینگونه درمان بدست آورد

برای رفع عرق و بوی بد پا میتوانید از جوراب های نانو و یا جوراب هایی که با الیاف طبیعی ساخته شده باشند استفاده کنید.

راه درمان خانگی عرق کردن دست و پا

درمان عرق دست و پا با سرکه سیب

درمان با سرکه سیب یکی از موثرترین راه های درمان عرق دست و پا میباشد. سرکه سیب قابض بوده و منافذ پوست را تنگ میکند و تعریق زیاد را کنترل میکند.

قسمتی از بدن که زیاد عرق میکند را با آب بشویید سپس با پنبه سرکه سیب تصفیه نشده را به آن قسمت بمالید و شب تا صبح بگذارید روی پوست بماند و صبح بشویید.

درمان عرق زیاد دست و پا با نشاسته ذرت

نشاسته ذرت یک ضد عرق طبیعی میباشد که به جذب رطوبت  کمک میکند.

به مقدار مساوی نشاسته ذرت و جوش شیرین را مخلوط کنید و در یک قوطی پودری نگهداری کنید. در زمان استفاده محلی که عرق میکند را پاک کنید و این ترکیب را به همان قسمت بپاشید.

درمان عرق زیاد دست و پا با آبلیمو

لیمو ترش علاوه بر اینکه باکتری ها را نابود میکند و بوی خوب و مطبوعی به شما میدهد یک راه ساده و طبیعی برای کاهش تعریق میباشد.

آب لیمو ترش تازه را در یک فنجان آب ریخته و به وسیله لیف یا حوله کوچک با تمام بدنتان یا قسمتی که عرق میکند بمالید. بعد از 20 دقیقه بشورید.

نکته مهم : بعد از استفاده از لیمو زیر آفتاب نروید چون می تواند موجب حساس شدن پوست  بشود.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.