مجله درمان سرا

داشتن موهای بلند با مراقبت از موها

داشتن موهای بلند با مراقبت از موها
برای داشتن موهایی بلند و زیبا میبایست از موهای خود مراقبت کنید . اگر مراقبت های مو را رعایت کنید به راحتی میتوانید موهای سالم و بلندی داشته باشید. در این مقاله برای مراقبت از مو با ما همراه باشید.

داشتن موهای بلند با مراقبت از موها

۱- مراقب موهای خیس باشید

 مو هم یک نوع فیبر است. همانند یک پشم نرم موقعی که خیس است به راحتی شکسته می شود برای جلوگیری از شکنندگی موها هنگامی که خیس هستند از شانه کردن آنها بپرهیزید و هرگز بر روی موهای خیس از اتو مو استفاده نکنید.

۲- موهایتان را پایین به بالا شانه کنید

 از یک شانه پهن دندانه درشت استفاده کنید و موهایتان را از پایین شانه کنید و برای چند سانتی متری آخر از بالا به پایین شانه کنید. این روش سبب آسیب کمتری به مو خواهد شد.

ابتدا اجازه دهید موهایتان خشک شود بعد شانه کنید.


۳- کمتر برس بکشید

 براشینگ های مکرر سبب اصطکاک و وز شدن موها و آسیب کوتیکول می شود. موهایتان را فقط در مواقع لزوم شانه کنید.از برس های مویی با سر گرد و دسته دار استفاده کنید.


۴- حوله های مخصوص را برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید

 حوله می تواند سبب خشک شدن کوتیکول موها و وز شدن آن ها شود مخصوصا اگر سرتان را با آن حوله مالش دهید. یک تی شرت کتانی هم می تواند به خشک شدن موها کمک کند زیرا هم نرم است و آب های اضافی را جذب می کند. پس به جای چلاندن موها آن ها را در داخل یک تیشرت ببندید.

۵- از حالت دهنده های حرارتی کمتر استفاده کنید

 از هوا های خشک کننده مو استفاده کنید مثل سشوار.

اگر از سشوار استفاده می کنید آن را در کمترین میزان گرما تنظیم کنید.
اگر از اتو مو یا فرکننده ها استفاده می کنید زمان تماس مو و دستگاه را تا حد ممکن کم کنید و آن را به ۳  تا ۴ ثانیه در هر بار برسانید. قبل از استفاده این دستگاه ها می توانید از محصولات بهداشتی و آرایشی محافظ در برابر حرارت بر روی موهایتان استفاده کنید.

۶- از روش های درمانی شیمایی بر روی موهایتان بپرهیزید

 این ها شامل ریلکس کننده ها، فرکننده ها و رنگ ها مخصوصا زمان که حاوی آمونیاک و پروکساید باشند و سفید کننده ها و روشن کننده های مو. اگر جدیدا موهایتان را رنگ یا فر یا بی رنگ کرده اید دوباره این کارها را انجام ندهید چون سبب ضعیف شدن موهایتان می شود.

۷- از روغن های شفابخش استفاده کنید

 نیازی به صرف هزینه های گزاف برای روغن درمانی نیست. به جای آن مقداری روغن زیتون یا روغن نارگیل را بر روی موهایتان بزنید و آن را با یک تی شرت ببندید و بگذارید یک شب بماند سپس روز بعد آن را با آب ولرم شستشو دهید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

۸- موخوره هایتان را منظم کوتاه کنید

 اگر چه این باور غلط وجود دارد که سبب افزایش سرعت رشد می شود، موخوره سبب آسیب به رشد و سلامت موهای بلند می شود و اگر نادیده گرفته شود کل موها را درگیر خواهد کرد. هر ۸ تا ۱۲ هفته یکبار موهایتان را کوتاه کنید و از آرایشگرتان بخواهید فقط موخوره ها را کوتاه کند.

۹- اگر موهایتان نازک و نرم است از مدل موهای سفت و فشرده استفاده نکنید

 هر گاه احساس کردید که موهایتان در کشش است پس این مدل مو سفت و فشرده است. کشش و بافتن سبب آسیب به موها می شود به جای این مدل ها از استایل دم اسبی یا بافت های شل استفاده کنید.

 

مواد مغذی برای موهای بلند و سالم


۱- به میزان کافی پروتئین بخورید

 مصرف پروتئین برای سلامت موها و داشتن موهای بلند ضروری است. در حالی که مقدار پروتئین مورد نیاز شما به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مثل اینکه شما چقدر فعالیت ورزشی دارید. میزان مصرف پروتئین باید ۰.۸ گرم به ازای هر کیلوگرم از بدن تان باشد. منابع پروتئین عبارتند از:

  • غذاهای دریایی
  • گوشت های بدون چربی
  • تخم مرغ
  • لوبیا
  • مغزها
  • شیر
  • پنیر و ماست

۲- ویتامین های بدن تان را چک کنید

 کمبود آهن یا آنمی سبب از دست دادن سلامت موها می شود پس اطلاع از میزان آهن بدن بسیار مهم است. ویتامین B و بیوتن سبب تحریک مو و سلامت پوست سر می گردد. کمبود ویتامین C سبب کاهش رشد موها می گردد. اگر ویتامین های بدن تان کم است پس از یک قرص مولتی ویتامین آهن دار استفاده کنید.

هرگز از میزان توصیه شده بیشتر مصرف نکنید زیرا می تواند سبب مسمومیت در مقادیر بالا گردد.


۳- مصرف اسیدهای چرب تان را بالا ببرید

 اسیدهای غیر اشباع برای موهایتان مفید هستند. آنها سبب مرطوب شدن پوست و مو و کاهش شوره سر می گردند. اسید چرب امگا ۶ در برگ گیاهان و دانه ها و مغزها، روغن سبزیجات (همانند ذرت و آفتابگردان و دانه های سویا و کتان و کنجد)، دانه ی جو یافت می شود، اگر چه روغن گردو و روغن بذر کتان و لوبیای مانگ و ماهی های چرب نیز حاوی امگا ۳ هستند.

۴- سیگار کشیدن را کنار بگذارید

 سیگار و دود آن سبب جلوگیری از تحویل مواد مغذی به بدن می شود و همچنین سبب بسته شدن رگ ها می گردد. سیگار سبب تخریب ظاهر و بدبو شدن و کم شدن رشد موها می گردد. پس بهتر است سیگار را ترک کنید.

۵- یاد بگیرید که استرس تان را کم کنید

وقتی که استرس دارید بدن شما میزان زیادی کورتیزول ترشح می کند که سبب ریزش موهایتان می گردد. یاد بگیرید با ورزش منظم و مدیتیشن و خواب منظم استرس تان را کاهش دهید.

۶- از نوشیدنی هایی که ادعا دارند سبب رشد موهایتان می شوند استفاده نکنید

 مارکت ها پر از محصولاتی هستند که ادعا می کنند سبب افزایش رشد موها می شوند. اگر چه هیچ راه علمی برای سرعت بخشیدن به رشد موها وجود ندارد پس برای صرف هزینه بر قرص و دارو و نوشیدنی های افزاینده رشد بازنگری کنید.

حال باید چه کنید؟ با مراقبت از پوست سر و سلامت آن و مواد مغذی مورد نیاز و حالت دادن موها که در مقاله به آن پرداخته شد می توانید بر سلامت و رشد موهایتان بیافزایید.

۷- صبور باشید

 حداقل ۳ ماه زمان لازم است تا تاثیر و فواید این تغییرات در موهایتان پدیدار شود. مطمئن باشید که بهترین انتخاب را برای موهایتان انجام داده اید و به زودی نتیجه مورد نظر را کسب خواهید کرد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.