مجله درمان سرا

درمان یبوست با ماساژ شکم

درمان یبوست با ماساژ شکم
ماساژ شکم یک روش برای درمان یبوست است که باعث تحریک عضلات شکم می شود.اگر از یبوست رنج می برید ، از تکنیک های ماساژ شکم برای بهبود شرایط یبوست استفاده کنید

ماساژ می تواند یک روشی برای درمان یبوست باشد.روش های زیادی از ماساژ وجود دارد که می تواند یبوست را تسکین دهد و باعث دفع مدفوع شود. حرکات ماساژ می بایست به صورت خوابیده انجام شود. اگر با یبوست دست و پنجه نرم می کنید، که این روز ها یک مشکل شایع در افراد می باشد، استفاده از ماساژ برای درمان یبوست می تواند باعث بهبود شرایط یبوست بسیار مفید است.ماساژ دادن شکم می تواند با تحریک عضلات در شکم کار کند و موجب تسکین استرس و دفع مدفوع شود.

یبوست به شرایطی است که مدفوع در هفته کمتر از سه بار دفع شود. البته استرس و سبک زندگی نیز می تواند باعث یبوست شود. برای پیشگیری از یبوست می توانید مواد غذایی پر فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید  ، آب کافی مصرف کنید و ورزش کنید.

ماساژ را نمی تواند به عنوان یک درمان قطعی برای یبوست دانست ، اما برخی محققان بیان کردند که انجام این کار باعث می شود که عضلات به شرایط قبلی خود برگردند. بر اساس این تحقیقات که بر روی ماساژ شکم برای یبوست انجام شده نشان می دهد که با ماساژ شکمی می تواند زمان عبور مواد غذایی از روده را کاهش دهد. همچنین یکی از خواص ماساژ شکمی این است که می توانید استفاده از ملین ها را کاهش دهید.


مطلب مرتبط : درمان یبوست با 5 روش خانگی


روش ماساژ برای درمان یبوست

روش های متفاوتی از ماساژ برای تسکین و بهبود یبوست می تواند استفاده کرد. حرکات ماساژ معمولا خوابیده انجام خواهد شد. همچنین زنان باردار از هر گونه ماساژ بر روی شکم خودداری کنند.

همچنین باید باید به این نکته توجه کنید که یبوست در برخی از مواقع نشان دهنده یک مشکل سلامتی است و نیازمند درمان‌های پزشکی می‌باشد. سایر نشانه‌ها همچون درد در شکم نیز ممکن است وجود داشته باشد. در برخی از موارد یبوست تنها نشانه‌ای است که در بدن وجود دارد.

روش اول ماساژ

روش اول ماساژ به این شکل است ، کف دست را بر روی شکم قرار داده و به صورت حرکات دایره ای و در جهات عقربه های ساعت بع سمت پایین شکم می باشد. به مرور زمان این دایره را گسترش دهید و کل شکم را پوشش دهید.

روش دوم

در روش دوم به این شکل است که دست زیر جناغ سینه قرار داده و دست را به آرامی به سمت پاین شکم بکشید. اینکار باید به صورت حرکات سریع با دست دیگر تکرار شود. این ماساژ را ابتدا به آرامی شروع کنید و از فشار زیاد بر روی شکم خدداری کنید. اگر فشار دست ها بر روی شکم باعث درد شد ، فشار را کمتر کنید.

این ماساژ را 2 بار در روز و به مدت 20 دقیقه تکرار کنید. سعی کنید در زمان ماساژ تفس های عمیق بکشید این کار باعث میشود که به تسکین یبوست کمک زیادی کند.

روش سوم

برای این روش می بایست سمت چپ به سمت راست ضربه بزنید. در ناحیه دور ناف دست و انگشتانتان بلرزانید. سپس یک حرکت دایره ای را به یک دست درست زیر ناف انجام دهید و سپس به سرعت با دست دیگرتان دایره ای دیگر روی شکم بکشید. این کار را به مدت 10 تا 20 دقیقه رویشکم خود را ماساژ دهید تا روده تحریک شود. سپس کمی صبر کنید، اگر هنوز احساس کردید نیاز دارید دوباره این ماساژ را تکرار کنید.

روش های دیگر برای درمان یبوست

البته ماساژ دادن به تنهایی نمی تواند یبوست را درمان کند. برای اینکه سیستم گوارش به خوبی کار کند می بایست روزانه هشت لیوان آب در روز مصرف کنید. غذاهای پر فیبر را در برنامه غذایی خود قرار دهید و تمرینات ورزشی منظم بسیار ضروری است.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.