درمان سرا

علت کیست گانگلیون چیست

کیست گانگلیون یا کیست مچ دست یک غده خوش خیم است که علت دقیق آن مشخص نشده است، اما ممکن است به علت فشار، آسیب به مفاصل ایجاد شود که قابل درمان است.درون این غده خوش خیم مایع ژله ای نهفته است که در نواحی مچ دست، روی دست و در برخی موارد زانو و پا رشد می کند. در بیشتر موارد این کیست خود به خود از بین می رود و نیاز به درمان ندارد. در ادامه بیشتر با علائم، علت و روش های درمان آن آشنا شوید

علت کیست گانگلیون چیست

کیست گانگلیون چیست

کیست گانگلیون ( Ganglion Cyst ) کیست های گانگلیون توده های غیر سرطانی هستند که بیشتر در امتداد تاندون ها یا مفاصل مچ دست یا دست ایجاد می شوند. شکل کیست گانگلیون گرد بیضی شکل می باشد.

اندازه کیست گانگلیون در حد یک نخود می باشد و می تواند تا 2.5 سانتی متر رشد کند و در بعضی موارد با فشار بر نقاط عصبی باعث ایجاد درد می شود. غده اگر در قسمت هایی که مکان حرکتی هستند رشد کند باعث ایجاد مزاحمت در حرکت می شوند.

کیست گانگلیون چقدر جدی است؟

کیست گانگلیون مشکلی جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند . با این حال ، اگر باعث ناراحتی یا محدودیت حرکتی می شود ، با پزشک صحبت کنید ، که ممکن است روشی را برای حذف آن توصیه کند. روش های جراحی می تواند جای زخم بر جای بگذارد و این احتمال وجود دارد که کیست دوباره ایجاد شود

آیا باید نگران کیست گانگلیون باشم؟

در صورت تشخیص کیست گانگلیون نگران نباشید. این رشد غیر سرطانی روی مچ دست یا انگشت شما ایجاد می شود و ممکن است نگران کننده به نظر برسد ، زیرا با مایع ژله مانند پر شده است. این کیست برای سلامتی شما تهدیدی ندارد ، اما می تواند باعث درد شود و بر توانایی عملکرد دست شما تأثیر بگذارد

آیا کیست های گانگلیونی می توانند باعث آسیب عصبی شوند؟

گاهی اوقات ، کیست گانگلیون می تواند باعث فشار بر عصبی شود که منجر به بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، درد و ضعف عضلانی می شود .

علائم کیست کانگلیون

از علائم مهم کیست کانگلیون می توان به برجستگی بر روی مچ دست و درد که در مراحل اولیه نمایان می شود اشاره کرد.البته این درد بیشتر زمانی اتفاق می افتد که این کیست بر روی ساعت یا مچ دست رشد کرده باشند.

از علائم دیگر کیست کانگلیون که می تواند در زمان بروز کیست مچ دست رخ دهند عبارتند از:

  • درد نوسانی در مچ دست
  • افزایش درد به هنگام حرکت مفاصل
  • تور
  • احساس خارش
  • ضعف یا بی حسی

علت کیست گانگلیون

البته هنوز به طور قطعی مشخص نشده است که چه عواملی باعث ایجاد این کیست در بدن می شود.اما می توان از علت های ایجاد کیست گانگلیون به فشار ، آسیب به مفصل های مچ دست که باعث افزایش فشار میشود اشاره کرد. در بعضی از موارد به دلیل فعالیت های شدید در برخی از ورزش ها نیز می تواند از علت این کیست باشد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی کیست گانگلیون

درمان کیست گانگلیون

معمولا کیست گانگلیون اگر درد یا ناراحتی نداشته باشد،بدون درمان از بین می روند و برای مراقبت از آن باید از مچ بند یا بریس استفاده کنید و از حرکت زیاد دست و مچ خوداری کنید.

اگر کیست دارای درد باشد و تحرک شما را محدود کرده باشند،برای درمان معمولا پزشکان با یک سوزن مایع درون کیست را تخلیه می کنند.در بعضی موارد نیاز به جراحی دارد تا بتوانند کیست را بردارند که احتمال بازگشت کیست گانگلیون بعد از روش درمانی جراحی خیلی کم است.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.