درمان سرا

دمنوش برای میگرن و سردرد عصبی

یکی از دردناکترین و ناراحت کننده ترین سردرد ها سردرد میگرنی و سردرد های عصبی است که می تواند بر روی زندگی افراد تاثیر بگذارد.اغلب این افراد به دنبال روش هایی برای کاهش سردرد هستند و با برخی داروها این سردرد ها را کنترل می کنند. برخی افراد می خواهند از درمان های طبیعی و گیاهان طبیعی آن را درمان کنند. خوشبختانه برخی دمنوش ها می توانند برای سردرد های میگرنی بسیار موثر باشند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

دمنوش برای میگرن و سردرد عصبی

برخی از گیاهان دارویی نمی توانند در زمان حمله میگرنی تاثیری داشته باشند و برای پیشگری از حملات میگرنی باید مصرف شوند. بهتر است قبل از مصرف این دمنوش ها با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین دمنوش را به شما معرفی کند.

دمنوش رزماری

یکی از دمنوش های مناسب برای سردرد میگرنی دمنوش رزماری است که خواص آرامبخشی دارد و می تواند سردرد های عصبی و میگرنی را برطرف کند. همچنین رایحه ملایم این دمنوش می تواند باعث کاهش اضطراب شود.
زنان باردار باید توجه داشته باشند که این دمنوش را در دوران بارداری نباید مصرف کنند و همچنین افرادی که مبتلا به بیماری صرع هستند نیز این دمنوش برایشان منع مصرف دارد.

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه یکی از قدیمی ترین دمنوش ها است که خواص درمانی و سلامتی زیادی دارد و مهمترین خواص آن کاهش اضطراب و استرس است که می تواند برای سردرد های میگرنی بسیار مناسب باشد. این دمنوش با آرام کردن سیستم عصبی می تواند به کاهش سردرد عصبی و میگرنی کمک کند. همچنین با داشتن خواص آرامبخشی که دارد یک خواب خوب را برایتان فراهم می کند.

دمنوش گل قاصدک

اگر بعد از مصرف یک وعده غذای سنگین دچار سردرد میگرنی شدید یکی از بهترین دمنوش ها برای این زمان دمنوش گل قاصدک است که می تواند به کاهش سردرد کمک کند. دمنوش قاصدک بهترین تقویت کننده و سم زدای قوی برای کبد است و می تواند به بهبود دستگاه گوارش نیز کمک کند.

دمنوش زنجبیل

اگر چای سبز مصرف می کنید با اضافه کردن مقداری زنجبیل به این چای می توانید یک دمنوش خنثی کننده سردرد میگرنی تهیه کنید. این دمنوش خواص ضد التهابی دارد و همچنین اگر بعد از یک وعده غذایی سنگین دچار سردرد شدید این دمنوش می تواند به هضم غذا کمک کرده و تنش های عصبی را از بین ببرد.

برای تهیه دمنوش زنجبیل با چای سبز یک فنجان آب را بجوش آورید و سپس مقداری زنجبیل را حلقه حلقه کرده و در آب جوش بریزید و بگذارید حدود 1 دقیقه جوش بخورد. سپس آن را از حرارت بردارید و چای سبز به آن اضافه کنید، سپس حدود 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس مقداری عسل به آن اضافه کرده و میل کنید.

دمنوش سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب یک کاهش دهنده عالی التهاب است و آن را یک دمنوش مسکن قوی برای درمان سردرد میگرنی می نامند. اگر می خواهید این دمنوش را تهیه کنید مقداری ریشه خشک این گیاه را در یک فنجان آب جوش بریزید. سپس بگذارید حدود 15 دقیقه دم بکشد و سپس میل کنید.

دمنوش آویشن

دمنوش آویشن یک داروی گیاهی برای سردرد میگرنی است و همچنین خواض آرامبخشی و خواب آوری نیز دارد. این دمنوش طبع گرمی دارد و می تواند به کاهش اضطراب نیز کمک کند.
برای تهیه دمنوش آویشن مقدار یک قاشق آویشن خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته بگذارید دم بکشد. سپس با مقداری عسل و یا آبلیمو میل کنید.

نکات مهم برای تهیه دمنوش گیاهی

برای تهیه دمنوش گیاهی اگر می خواهید از خشک شده آن استفاده کنید یک قاشق و اگر تازه گیاه باشد یک مشت از آن را در آب جوش بریزید و بگذارید به مدت 2 تا 5 دقیقه بماند تا دم بکشد. شاید برایتان سوال باشد چرا گیاهان را نجوشانیم، به این دلیل است که برخی از گیاهان وقتی در معرض حرارت مستقیم قرار می گیرند خاصیت دارویی آن از دست می رود و بهتر است از این روش استفاده شود تا بهترین تاثیر را داشته باشد.

برای بهبود در طعم و مزه این دمنوش ها می توانید آنها را با مقداری عسل شیرین کرده و میل کنید.

سلب مسئولیت: مطالب و مقالات سایت درمان سرا جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.