مجله درمان سرا

ژنی که میزان خوش خوابی فرد را مشخص میکند

ژنی که میزان خوش خوابی فرد را مشخص میکند
آنها به تازگي دريافته‌اند اين که هر فرد در شبانه‌روز نياز به چند ساعت خواب دارد، به وسيله محتواي ژنتيکي هر کس تعيين مي‌شود. يعني همان «ذاتي» که خودمان فکر مي‌کرديم.

ديده‌ايد بعضي آدم‌ها انگار ذاتا خوش خوابند و با ده ساعت خواب در شبانه روز هم سيرخواب نمي‌شوند؟
برعکس بعضي آدم‌ها هم هستند که برايشان 4 ساعت خواب هم کافي است و همين قدر کم هم مي‌تواند آنها را سرحال و پرانرژي نگه دارد. اين تصور ما را اخيراً محققان هم تاييد کرده‌اند.

آنها به تازگي دريافته‌اند اين که هر فرد در شبانه‌روز نياز به چند ساعت خواب دارد، به وسيله محتواي ژنتيکي هر کس تعيين مي‌شود. يعني همان «ذاتي» که خودمان فکر مي‌کرديم.

بي.بي.سي چند روز پيش اعلام کرد پژوهشگران انگليسي در دانشگاه Surrey، موفق به يافتن ژني شده‌اند که هر کس نسخه طويل آن را داشته باشد، نياز کمتري به خواب دارد.
ظاهرا خانم مارگارت تاچر، نخست وزير اسبق انگلستان هم جزء همين افراد بوده، چون شايع است که ايشان بيشتر از 4 ساعت در شبانه روز نمي‌خوابد و اين تاثيري در دقت و سلامت ايشان نگذاشته است.

محققان براي نشان دادن اين رابطه، تعدادي از افراد داوطلب را براي 48 ساعت در آزمايشگاهشان بيدار نگه داشتند و آنها را زير نظر گرفتند. مشاهده‌هاي دانشمندان و همين طور آزمون‌هاي «تمرکز و واکنش» در اين افراد نشان داد کساني که نسخه کوتاه اين ژن، موسوم به Period 3 را داشته‌اند، بيشتر از سايرين تحت تاثير اين بي‌خوابي قرار گرفته‌اند و به شدت کلافه و بي‌حواس شده‌اند.

نکته جالب ديگر در اين بررسي آن است که امتياز افراد در آزمون تمرکز و واکنش، در بين ساعت 4 تا 8 صبح از همه ساعت‌هاي ديگر کمتر بوده است. اين نشان مي‌دهد که اکثر افرادي که کم خوابي دارند، در اين ساعت‌ها تمرکز و دقتشان به شدت پايين مي‌آيد.

اين ساعت، يعني بين 4 تا 8 صبح، درست همان زماني است که کارگران شيفت شب، رانندگان بين شهري و همه کساني که ناچارند شب‌ها را هم کار کنند و بيدار باشند، کم حواس‌تر مي‌شوند.

به همين علت، در اين ساعت‌ها کار با وسايل پرخطر و نيز رانندگي بايد با احتياط بيشتري انجام شود. آمارها هم نشان مي‌دهد اکثر تصادف‌هاي رانندگي که به علت خواب آلوده بودن راننده اتفاق افتاده، در همين ساعت‌ها قرباني گرفته است

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.