مجله درمان سرا

علائم اولیه آنفولانزا در بزرگسالان و کودکان چیست

علائم اولیه آنفولانزا در بزرگسالان و کودکان چیست
بیشتر علائم آنفولانزا در کودکان و بزرگسالان یکسان است و تشخیص سریع علائم اولیه آنفولانزا ، می تواند به پیشگیری و درمان این بیماری قبل از بدتر شدن کمک کند.

علائم در بزرگسالان | علائم در کودکان | روش های پیشگیری | مطالب مرتبط


آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که در شروع فصل سرما شیوع پیدا می کند و از طریق بزاق سرفه یا عطسه این بیماری انتقال پیدا می کند.علائم اولیه آنفولانزا میتواند به شما کمک کند تا قبل از بیشتر شدن این بیماری جلوی آن را بگیرید.
علائم اولیه در کودکان و بزرگسالان کمی متفاوت است، اما یک سری علائم در آنها مشترک می باشد و از شایعترین علائم آنفلوانزا خستگی و بی حالی است. در زمان ابتلا به آنفلوانزا شما حس خستگی ، بی حالی ، بدن درد دارید.

گلودرد و سرفه کردن و تب از علائم دیگر این بیماری می باشد و در ادامه با علائم اولیه آنفولانزا و روش های پیشگیری از شیوع و ابتلا به انفلوآنزا آشنا شوید، تا بتوانید به موقع این بیماری را کنترل کنید.

علائم اولیه آنفولانزا در بزرگسالان

تشخیص علائم اولیه آنفولانزا میتواند از شیوع ویروس جلوگیری کند و احتمالا در درمان بیماری ، قبل از بدتر شدن کمک میکند.علائم آنفولانزا در بزرگسالان و کودکان کمی متفاوت است. این علائم شامل موارد زیر می باشد

 • خستگی
 • درد بدن و لرز
 • سرفه کردن
 • گلو درد
 • تب
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • سردرد

خستگی ناگهانی یا بیش از حد

خستگی بیش از حد یکی از اولین نشانه های آنفولانزا است و ممکن است قبل از علائم دیگر ظاهر شود. خستگی نیز نشانه سرما خوردگی نیز می باشد اما معمولا با آنفولانزا شدیدتر است. ضعف و خستگی شدید ممکن است در فعالیت های عادی شما اختلال ایجاد کند.بهترین کار این است که فعالیت های خود را محدود کرده و به بدن اجازه دهید استراحت کند. چند روز از کار یا مدرسه مرخصی گرفته و در رختخواب استراحت کنید. استراحت می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و در مبارزه با ویروس به شما کمک کند.

درد بدن و لرز

دردهای بدن و لرز نیز از علائم شایع آنفولانزا هستند. اگر مبتلا به ویروس آنفولانزا هستید ، ممکن است درد در هر نقطه از بدن خصوصا در ناحیه سر ، کمر و پاها بروز کند.

همچنین لرز ممکن است با درد بدن همراه باشد. آنفولانزا حتی قبل از ایجاد تب ممکن است باعث لرز شود. بهترین راه برای رفع لرز ، پیچیدن یک پتو به دور بیماری میتواند درجه حرارت بدن را افزایش داده و لرزش را کاهش دهد. اگر درد بدن هم دارید میتوانید از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

سرفه

سرفه پشت سر هم میتواند نشان یک بیماری باشد. این سرفه ها ، میتواند علائم هشدار آنفولانزا باشد. ویروس آنفولانزا میتواند با خس خس سینه و تنگی قفس سینه باعث ایجاد سرفه کند.
در صورت بروز مشکلات تنفسی مانند آسم ممکن است لازم باشد با پزشک تماس بگیرید تا از عوارض بعدی جلوگیری شود.

درد در گلو

سرفه ناشی از آنفولانزا میتواند به سرعت منجر به درد گلو شود.برخی ویروس ها در واقع می توانند بدون سرفه باعث تورم گلو شوند.
در مراحل ابتدایی آنفولانزا ،گلو خراشیده و تحریک می شود. همچنین در هنگام بلع غذا یا نوشیدنی احساس عجیبی کنید. برای آرام کردن گلو 1 قاشق غذاخوری نمک را در آب حل کرده و غرغره کنید.

تب

تب علامت آن است که بدن در حال مبارزه با عفونت است. تب های مربوط به آنفولانزا به طور معمول 38 درجه یا بالاتر هتند.تب یک علامت شایع در مراحل اولیه آنفولانزا است. اما همه افراد مبتلا به آنفولانزا تب نمی کنند. همچنین ممکن است در حالی که ویروس مسیر خود را ادامه می دهد لرز را با یا بدون تب تجربه کنید.
استامینوفن و ایبوپروفن برای کاهش تب بسیار موثر هستند، اما این داروها نمی توانند ویروس را درمان کند.

دستگاه گوارش

علائم اولیه آنفولانزا می تواند در گلو و قفسه سینه گسترش یابد. برخی مواقع ویروس می تواند باعث اسهال ، حالت تهوع ، درد معده یا استفراغ شود.

کم آبی بدن یک عارضه خطرناک اسهال و استفراغ است. برای جلوگیری از کم ابی ، آب ، آب میوه ، چای بدون کافئین بنوشید.

علائم ولیه آنفولانزا در کودکان

ویروس آنفولانزا باعث ایجاد علائم فوق در کودکان میشود اما با این وجود ، ممکن است فرزند شما علائم دیگری نیز داشته باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. این موارد شامل موارد زیر باشد

 • بی اشتهایی
 • مشکل در ادرار
 • تب با بثورات
 • گریه بدون اشک

به راحتی می توان تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی را در کودکان دانست. با سرماخوردگی و آنفولانزا ،در کودک شما سرفه ، گلودرد و درد بدن ایجاد کند.اگر نگران علائمی هستید که در فرزند شما رخ داده است باید با پزشک متخصص کودکان تماس بگیرید.

روش های پیشگیری از آنفولانزا

روش هایی برای پیشگیری از آنفولانزا وجود دارد که می تواند شما را از ابتلا به این بیماری تا حد زیادی محفوظ کند و یا اگر بیمار هستید از انتقال آن به شخص دیگری محفوظ کند.

 • از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید
 • اگر مریض هستید در خانه بمانید به خصوص اگر تب دارید
 • برای محافظت از دیگران در زمان سرفه جلوی دهان خود را بگیرید
 • دستان خود را مرتب بشویید.

مطالب مرتبط

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.