مجله درمان سرا

آمبولانس خصوصی حق جابجایی بیمار بدحال را ندارد

آمبولانس خصوصی حق جابجایی بیمار بدحال را ندارد
رئیس مرکز اورژانس پایتخت گفت: بیمار بدحال فقط با اورژانس تهران به مراکز درمانی منتقل می‌شود و آمبولانس‌های خصوصی حق جابه‌جایی بیمار بدحال را ندارد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی مرکز اورژانس تهران پیمان صابریان توضیح داد: به همین دلیل وقتی آمبولانس تهران آژیر می کشد به معنای آن است که بیمار بدحال دارد یا آنکه بر سر بالین بیمار بدحال می رود.

وی همچنین با اشاره به افزایش قیمت داروها و تحریم های ظالمانه آمریکا در حوزه بهداشت و درمان گفت که تمام نیازهای دارویی اورژانس در داخل تولید می شود و تحریم ها بر این بخش اثری نداشته است.

صابریان همچنین با تاکید بر اینکه یکی از نهادهای مهم درحوزه سلامت، اورژانس کشور است اما هنوز تعداد نیرو، پرسنل و آمبولانس های اورژانس تهران استاندارد نیست، اظهار کرد: براساس استانداردهای جهانی هر ۲۰ هزار نفر یک کُد آمبولانس نیاز دارد که در تهران به ۵۰۰ کُد آمبولانس نیاز است که تا رسیدن به این آمار هنوز فاصله زیادی داریم.
وی با بیان اینکه مأموریت های اورژانس نسبت به قبل ۳۸ درصد افزایش داشته، تصریح کرد: هیچ نیرویی به این ارگان اضافه نشده و روزانه تکنسین های اورژانس تهران بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ مأموریت انجام می دهند.
رئیس مرکز اورژانس تهران با اشاره به حمله فیزیکی به نیروهای اورژانس حین خدمت رسانی نیز اظهارداشت: حمله به نیروهای امدادی به هرحال وجود دارد زیرا اصولا نیروهای اورژانس در صحنه های اضطراب زا حاضر می شوند و گاهی اتفاقاتی اینچنینی می افتد اما در درجه اول باید فرهنگ سازی کنیم زیرا فردی که دچار حادثه می شود ابتدا باید فکر کنیم آیا کسی می تواند کاری انجام دهد یا خیر و باید انتظارات خود را معقول کنیم.
وی با بیان اینکه گستردگی اورژانس از ارگان های دیگر بیشتر و به سطح کاملاً قابل قبولی رسیده، گفت: با توجه به تراکم بالای جمعیت تهران و مشکلاتی که در معابر این شهر وجود دارد نیاز داریم پایگاه ها افزایش یابد تا بتوانیم خدمات را با سرعت بیشتری ارائه دهیم.

به گفته صابریان، اگر زمان انجام مأموریت ها به هشت دقیقه کاهش یابد می توان گفت که انقلاب بزرگی در زمینه انتقال بیمار رخ داده، زیرا هرچه بیماران سریع تر به بیمارستان منتقل شوند، شانس بهبودی آنها بیشتر است.
وی با اشاره به لوازمی که توسط اورژانس استفاده می شود، تصریح کرد: لوازمی که استفاده می کنیم مثل پتوی نجات یکبار مصرف که حدود یکسال است استفاده می شود با استانداردهای روز دنیا برابری می کند و همچنین آتل های یکبار مصرف هم استفاده می کنیم و بعد از آن هم دیگر آنها را پس نمی گیریم؛ کمتر کشوری سراغ داریم وسیله ای به مریض بدهد و پیگیر پس گرفتنش نباشد و مریض با همان وسیله به بیمارستان منتقل شود.

رئیس مرکز اورژانس تهران درباره فعالیت موتورلانس ها نیز گفت: فعالیت مناسب موتورلانس ها در تهران باعث شده تا مردم رضایت بیشتری از سازمان اورژانس کشور داشته باشند و به همین دلیل تصمیم گرفته شده تا برای سایر کلانشهرها یک هزار دستگاه موتورلانس جدید خریداری شود و در ماموریتهای کلانشهر ها مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی، فعالیت موتورلانس ها زمان رسیدن به بیمار را به زیر ۱۰ دقیقه رسانده و استفاده از موتورلانس ها باعث کم شدن میزان سوخت مصرفی توسط اورژانس شده است.
رییس مرکز اورژانس تهران با اعلام اینکه امکانات خوبی برای بحث رفاهی نیروهای اورژانس در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: از نظر رفاهی اقدامات خوبی برای کارمندان اورژانس انجام شده، اقامتگاه های لوکس برای کارمندان اورژانس تدارک دیدیم که البته میزان استقبال کارمندان هم از این سفرها نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه اورژانس در پراسترس ترین لحظه های زندگی در کنار افراد قرار دارد، اظهار داشت: در اورژانس تهران تقریباً بطور متوسط ۱۵ تا ۱۶ دقیقه آمبولانس ها به محل حادثه می رسند، هرچند باید گفت در ساعت های مختلف این آمار تغییر می کند اما در مورد موتورلانس های وضعیت فرق می کند و این موتورها حدود هفت تا هشت دقیقه بعد از اعلام مأموریت بر بالین بیمار حاضر می شوند.
صابریان افزود: باید تمام موانعی را که بر سر راه اورژانس قرار دارد برطرف شود و برای حل مشکلاتی که این ارگان امدادرسانی با آن روبه رو است با نمایندگان مجلس، دولت و شهرداری بارها مذاکره کرده اند و وضعیت کاری اورژانس را شرح داده اند که شهرداری سلامت شهروندان را در اولویت قرار داده و اقداماتی را دراین خصوص انجام شده است.
رئیس مرکز اورژانس تهران با بیان اینکه از سال گذشته تا امسال نوسان قیمت واقعاً زیاد بود گفت: بر اساس بودجه ای که امسال برای ما در نظر گرفته شده و با توجه به افزایش قیمت ها باید بگوییم امسال نسبت به سال گذشته قدرت خرید تعداد وسایل کمتری نسبت به سال گذشته را داریم و با وجود افزایش قیمت ها در سال گذشته به سختی توانستیم وسایل مصرفی را تهیه کنیم.

 در حال حاضر اورژانس تهران با ۲۵۰ آمبولانس و ۲۰۰ موتورلانس و همچنین با ۲۰۳ پایگاه در پایتخت فعال است.

منبع ایرنا

کد مطلب: 4400
تاریخ: ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
ساعت: ۰۰:۲۶
چاپ
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.