مجله درمان سرا

خواص نوشیدن آب گرم برای سلامتی

خواص نوشیدن آب گرم برای سلامتی
فواید نوشیدن آب گرم چیست؟رفع گرفتگی بینی ،کاهش وزن و لاغری،بهبود گردش خون،کاهش استرس تعدادی از فواید آن است.در این مقاله با 9 خواص نوشیدن آب گرم آشنا شوید.

نوشیدن آب گرم میتواند آب مورد نیاز بدن شما را برای کامل کردن مایعات بدن تامین کند. آب گرم میتواند باعث بهبود در هضم و احتقان را برطرف کند و حتی باعش آرامش بیشتر میشود.

اکثر افرادی که اب گرم را برای سلامتی می نوشند ، مصرف آب گرم را در صبحانه یا قبل از خوان مصرف میکنند تا از مزایای سلامتی آن استفاده کنند. دمای آب برای مصرف بین 40 تا 60 درجه سانتیگراد باشد، زیرا اب گرم نباید خیلی داغ باشد تا به دهان و مری شما آسیب برسانت.

بهتر است در هنگام مصرف آب گرم ،مقداری آب لیمو به آن اضافه کنید، با این کار میتوانید ویتامین سی را که برای سلامتی بسیار مفید است به آب خود اضافه کرده باشید.

تصویر 2

رفع گرفتگی بینی

بخاری که از فنجان آب گرم بیرون می آید ،میتوان با استنشاق عمیق آن به شل شدن سینوس های مسدود شده و حتی تسکین سردرد سینوسی کمک بسیاری کند. از انجا که غشای مخاط در سراسر گردن وجود دارد، نوشیدن آب گرم میتواند به گرم کردن آن ناحیه کمک بسیاری کند.

کمک به هضم غذا

نوشیدن آب گرم میتواند دستگاه گوارش را تسکین داده و همچنین فعال کند.از این رو آب روان کننده است که به هضم شما کمک میکند. از آنجا که آب از مسیر معده و روده حرکت میکند، دستگاه گوارش بهتر هیدارته میشود و قادر به دفع بهتر میباشد و حتی آب گرم میتواند چیزهایی را که خورده شده و بدن نمیتواند آنها را هضم کند به راحتی از بین ببرد.

کمک به آرام کردن سیستم اعصاب مرکزی

نوشیدن آب گرم میتواند سیستم اعصاب مرکزی را ارام کرده و بدن شما را ریلکس کند و آماده واکنش های سالم و کنترل شده میشود. این کار باعث میشود شما احساس درد کمتری را در بدن خود کنید و همچنین در طول روز کمتر دچار استرس شوید.افرادی که آرتروز دارند میتوانند از مصرف اب گرم سود بیشتری ببرند و باعث آرامش سیستم عصبی خود شوند.

آب گرم برای رفع یبوست

نوشیدن آب گرم به روده کمک میکند تا منقبض شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مواردی که هنوز دفع نشده اند قادر به عبور از بدن میشود. نوشیدن آب گرم به طور مرتب به شما کمک میکند تا دفع منظمی داشته باشید.

آبرسانی کردن بدن

توصیه رایج مسئولان بهداشت این است که یک فرد بالغ باید روزانه هشت لیوان اب بنوشد و این کار برای خیلی از افراد مشکل میباشد. سعی کنید شروع روز و پایان روز یک لیوان آب گرم مصرف کنید تا بدن را به هیدراتاسیون کافی نزدیک کنید.

کمک به کاهش وزن و لاغری

نوشیدن آب گرم سیستم کنترل دمای بدن را از خواب بیدار میکند. از آنجا که بدن شما دمای گرم اب را جبران میکند ، دمای داخلی بدن را پایین می آورد و متابولیسم را فعال میکند.

بهبود گردش خون

دوش گرفتن حمام گرم به اندامهای گردش خون ، شریان و رگها کمک میکند تا خون را در بدن خود به طور موثر گسترش داده شود. نوشیدن آب گرم میتواند تاثیر مشابهی داشته باشد.

کاهش سطح استرس

نوشیدن آب گرم به بهبود عملکرد سیستم اعصاب مرکزی کمک میکند. در صورت نوشیدن آب گرم ممکن است احساس اضطراب و استرس کمتری داشته باشید.

کمک به کاهش سموم بدن

نوشیدن آب گرم به طور موقت شروع به افزایش دمای داخلی بدن میکند. هنگام نوشیدن آب گرم یا حمام گرم ، سیستم غدد بدن فعال میشود و شروع به عرق کردن میکنید. در حالی که عرق کردن ممکن است ناراحت کننده باشد ، اما بهترین راه برای دفع سموم بدن میباشد.

هشدار مصرف آب گرم

نوشیدن آب گرم فواید زیادی دارد ، اما نوشیدن آب جوش یا خیلی داغ میتواند به بافت مری آسیب برساند و زبان را بسوزاند.هنگام مصرف آب گرم باید مراقب درجه حرارت آن باشید.

اگر در آب و هوای گرم کار میکنید یا ورزش میکنید نباید آب گرم بنوشید.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.