مجله درمان سرا

زمان مصرف آنتی بیوتیک ها چه مواد غذایی مصرف کنیم

زمان مصرف آنتی بیوتیک ها چه مواد غذایی مصرف کنیم
خوردن مواد غذایی مناسب در زمان مصرف آنتی بیوتیک ها،میتواند عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها را از بین برده و به بهبودی نیز کمک میکنند و همچنین باکتری های از بین رفته را بازگردانی کنند

آنتی بیوتیک ها نوعی دارو هستند که با باکتری ها مبارزه کرده و انها را نابود میکند یا از رشد آنها جلوگیری میکنند.این داروها اغلب باعث عوارض جانبی گوارشی مانند حالت تهوع ، اسهال ، نفخ ، سوء هاضمه ، درد شکم میشود. این عوارض ممکن است ناراحت کننده باشد، اما از بین میروند. خوردن غذاهای مناسب میتواند به جلوگیری از عوارض های آزار دهنده و بهبودی کمک میکند.

مواد غذایی در زمان و بعد از مصرف آنتی بیوتیک

هر فرد میلیون ها باکتری و میکروارکانیسم ها در روده خود است و به عنوان میکروبیوم روده اطلاق میشود.آنتی بیوتیک ها با باکتری ها مبارزه می کنند و میتوانند تعادل باکتری های موجود در میکروبیوم را مختلف کنند.
میکروبیوم روده عملکرد دستگاه گوارش را حفظ کرده و به سیستم ایمنی بدن کمک میکند تا در برابر عفونت محافظ باشند.
هنگامی که آنتی بیوتیک ها تعادل باکتری ها را بر هم می زنند ، فرد ممکن است عوارضی مانند تهوع یا اسهال را تجربه کنند. مصرف پروبیوتیک ها میتواند به ترمیم تعادل باکتری ها در روده کمک کنند.

تصویر 2

پروبیوتیک بعد از مصرف آنتی بیوتیک

پروبیوتیک ها ، میکروارگانیسم های زنده ای هستند که معمولا به عنوان باکتری مفید شناخته میشوند.آنها میتوانند به کاهش برخی از عوارض آنتی بیوتیک ها مانند نفخ و اسهال کمک می کنند. در حالی که تحقیقات در مورد پروبیوتیک ها و آنتی بیوتیک ها کامل نشده است اما نشان میدهد که مصرف پروبیوتیک ها راهی ایمن برای جلوگیری از اسهال مربوط به آنتی بیوتیک است. آنتی بیوتیک ها میتوانند باکتری های مفید را در پروبیوتیک ها از بین ببرند.پس بهتر است که آنها را به فاصله چند ساعت از هم مصرف کنید.
بعد از پایان یک دوره مصرف آنتی بیوتیک ، دریافت مخلوطی از پروبیوتیک ها میتواند به تعادل میکروبیوم روده کمک زیادی کند.

مصرف پربیوتیک ها  در زمان مصرف آنتی بیوتیک

پربیوتیک ها مواد غذایی هستند که برای باکتری هایی که در میکروبیوم روده زندگی میکنند مفید میباشند. تغذیه باکتری های مفید قبل و بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها میتواند به بازگرداندن تعادل در روده کمک کند. برخی از غذاها مانند پیاز ، سیر ، موز ، ریشه کاسنی ، کنگر فرنگی حاوی مقادیر کمی پریبیوتیک هستند.البته تولیدکنندگان گاهی پربیوتیک ها را به مواد غذایی ماست ، غلات و نان اضافه میکنند.

تصویر 4

غذاهای تخمیر شده بعد از مصرف آنتی بیوتیک

غذاهای تخمیر شده منبع بسیار خوبی از باکتری های مفید هستند و همچنین تمام غذاهای تخمیر شده حاوی میروارگانیسم ها هستند، اما برخی از فرایند های گرما میتواند باکتری های مفید را از بین ببرد.
سبزیجاتی مانند ترشی کلم شامل میکروب های زنده نیستند.این را باید بدانید که میروارگانیسم ها در فرایند پخت از بیم میروند، بنابراین میروارگانیسم ها را نمیتواند در غذاهای پختنی یافت.

تصویر 1

ویتامین کا در زمان مصرف آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها تمام باکتری ها را از بین می برد،بعضی از باکتری ها ویتامین کا را تولید میکنند و بدن به ویتامین کا نیاز دارد. برای کاهش تاثیر آنتی بیوتیک ها بر ویتامین کا در بدن ، مواد غذایی از جمله کلم بروکلی ، اسفناج ،شلغم ، چای سبز ، برگ چغندر ، جعفری کلم پیچ مصرف کنید.


مقاله مرتبط: عوارض آنتی بیوتیک چیست


تصویر 3

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر بالا بعد از مصرف آنتی بیوتیک

فیبر میتواند رشد باکتری های مفید را در روده تحریک کند ، پس در هنگام مصرف آنتی بیوتیک باید از مصرف غذاهایی که فیبر بالایی دارند خودداری کنید. زیر این غذاها میتوانند جذب دارو در معده تاثیر گذار باشند.

اما بعد از پایان دوره مصرف آنتی بیوتیک ، مصرف غذاهای پر فیبر میتواند به بازگرداندن باکتری های مفید و عملکرد گوارش کمک کند.
مواد غذایی مانند کنگر فرنگی ، توت ، لوبیا ، کلم بروکلی ، عدس ،آجیل ، نخود فرنگی ، غلات حاوی فیبر بالایی هستند و میتوانند برای تولید و رشد باکتری های مفید روده را تحریک کنند.

تصویر 2

این مواد غذایی را در زمان مصرف آنتی بیوتیک نخورید

بعضی از مواد غذایی عملکرد آنتی بیوتیک ها را به مشکل مواجه میکنند. این مواد غذایی شامل گریپ فروت ، آب گریپ فروت هستند که میتوانند مانع فرایند شکستن مواد غذایی در دستگاه گوارش شوند و مانع جذب صحیح دارو میشوند.بر اساس تحقیقات اثبات شده غذاهای با دوز بالای کلسیم مثل اب پرتغال میتوانند در جذب آنتی بیوتیک های خاصی اختلال ایجاد میکند.

غذاهای تکمیل شده با کلسیم ممکن است بر جذب آنتی بیوتیک تاثیرگذار باشند. مطالعات نشان داده اند که غذاهای تکمیل شده با کلسیم می توانند جذب آنتی بیوتیک های مختلف، از جمله سیپروفلوکساسین و گتیفلوکساسین، را کاهش دهند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.