مجله درمان سرا

کیست تارلوف چیست ؟ علائم و راه درمان

کیست تارلوف چیست ؟ علائم و راه درمان
کیست تارلوف (Tarlov cyst) کیست ریشه عصبی پر مایع است که معمولا در سطح ساکرال ستون فقرات وجود دارد.کیست تارلوف برای اولین بار در سال 1938 شناسایی شدند، با علائم و راه درمان کیست تارلوف آشنا شوید.

کیست تارلوف (Tarlov cyst) کیست ریشه عصبی پر مایع است که معمولا در سطح ساکرال ستون فقرات وجود دارد.این کیست ها به طور معمول در امتداد ریشه های عصب خلفی رخ میدهند.ویژگی اصلی که کیست های تارلوف را از سایر ضایعات نخاعی متمایز میکند ، وجود ریشه عصب نخاعی در دیواره کیست یا در خود حفره کیست است.

با توجه به نزدیکی به ناحیه تحتانی لگن ، بیماران ممکن است با دیسک کمر ، کمبود آراکنوئیدیت اشتباه تشخیص داده شوند. اگر بیمار ، بیماری دیگری داشته باشد که در همان ناحیه مبتلا باشد تشخیص دقیق ممکن است کمی پیچیده تر شود.

این کیست در حدود 9 درصد از مردم جهان به آن دچار هستند. کیست تارلوف برای اولین بار در سال 1938 شناسایی شدند ، اما هنوز دانش علمی بسیار محدودی در دسترس است. در بررسی های اخیر کیست تارلوف حدود 86 درصد در زنان و 14 درصد در مردانو بیشتر آنها از سنین 30 تا 60 سال بوده اند.

تصویر 1

علل کیست تارلوف

اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است ، اما نظریه هایی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد علائم کیست تارلوف بدون علامت شود. تصادفات و یا سقوط های مربوط به ناحیه ستون فقرات باعث شده تا کیست های تارلوف نمایان شوند.

علائم کیست تارلوف

افزایش فشار داخل یا روی کیست ممکن است علائم را افزایش داده و باعث آسیب عصبی شود.نشستن ، ایستادن ، راه رفتن و خم شدن به طور معمول دردناک میباشد و اغلب درد در زمان صاف شدن برطرف میشود.

علائم در بیماران بسیار متفاوت است و ممکن است شعله ور شود و سریع فروکش کند. هر یک از موارد زیر ممکن است در بیمارانی که کیست تارلوف دارند وجود داشته باشد:

  • درد در ناحیه اعصاب مبتلا به کیست
  • ضعف عضلات
  • دشواری نشستن برای مدت طولانی
  • از دست دادن حس روی پوست
  • تغییر در عملکرد روده مانند یبوست
  • تغییر در عملکرد مثانه
  • تغییر در عملکرد جنسی

تشخیص کیست تارلوف

تشخیص کیست تارلوف به دلیل آگاهی محدود از این بیماری و به دلیل داشتن بسیاری از علائم میتوان از اختلالات دیگر تقلید کرد. بیشتر پزشکان مراقبت های اولیه احتمال کیست تارلوف را در نظر نمیگیرند. بهتر است با تجربه در درمان این بیماری با جراحان مغز و اعصاب مشورت کرد.

کیست های تارلوف وقتی بیمارانی که کمردرد یا سیاتیک دارند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی انجام میدهند ، کشف میشوند.همچنین میلوگرافی ، توموگرافی کامپیوتری معمولا توصیه میشود.

اگر بیمار مشکلات مثانه داشته باشد و از پزشک متخصص اورولوژی استفاده میکند ، آزمایشاتی وجود دارد که میتواند به تشخیص کیست تارلوف کمک کند. آزمایشات استاندارد اورولوژی برای کیست تارلوف برای اینکه مشخص شود که بیمار مثانه عصبی (نقص عملکرد) دارد یا خیر کمک میکند. یکی دیگر از آزمایش ها سونوگرافی کلیه میباشد.

درمان غیر جراحی

روش های درمانی غیر جراحی شامل تخلیه کمری از مایع مغزی نخاعی (CSF) ، آسپیراسیون کیست با هدایت سی تی اسکن و یک تکنیک جدیدتر شامل حذف CSF از داخل کیست و سپس پر کردن فضا با تزریق چسب فیبرین است، اما متاسفانه هیچ یک از این روش ها از عود علائم کیست جلوگیری نمی کنند.

عمل جراحی

جراحی کیست تارلوف شامل قرار رفتن در معرض ناحیه ستون فقرات که کیست در آن قرار دارد میباشد. کیست باز شده و مایع تخلیه میشود و سپس به منظور جلوگیری از بازگشت مایعات کیست با تزریق چسب فیبرین یا ماده دیگر انسداد می یابد.تکنیک های جراحی مغز و اعصاب برای کیست های تارلوف علامت دارد شامل لامینکتومی ساده،برداشتن کیست میباشد.

نشت CSF بعد از عمل شایعترین عارضه است ، اما در برخی موارد ممکن است این نشت ها خود بهبود یابند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.