مجله درمان سرا

گیاه سرخارگل چیست و آشنایی با خواص آن

گیاه سرخارگل چیست و آشنایی با خواص آن
سرخارگل یا اکیناسه یک گیاه دارویی است و برای درمان سرماخوردگی ، مشکلات پوستی ، افزایش ایمنی بدن ، جوش صورت و آنفولانزا استفاده میشود.

سرخارگل چیست؟ سرخارگل یا اکیناسه یک گیاه دارویی از تیره کاسنیان که برای درمان درد ، التهاب ،میگرن ،استفاده میشود. سرخارگل با گل های بنفش در سراسر جهان محبوب می باشد و یکی از بهترین داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا است.
گیاه سرخارگل دارای ترکیباتی به نام فنل می باشد که اثر کنترل آنزیم ها و گیرنده های سلولی را دارد.البته سرخارگل حاوی ترکیبات دیگری مانند کافئیک اسید ، آلکامید،اسید های فنولیک ، اسید رزماریک ، پلی استیلن ها است.
سرخارگل مزایای سلامتی زیادی از جمله کاهش التهاب ، بهبود ایمنی بدن ، کاهش قند خون دارد. از موارد مصرف سرخارگل می توان به درمان جوش صورت ، زخم های پوستی یا سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تهیه دمنوش سرخارگل ، یک قاشق چای خوری ریشه ی سرخارگل را در یک فنجان آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. هر روز قبل از سه وعده ی غذایی (صبح، ظهر، شب) یک فنجان از این محلول صاف شده را نوش جان کنید. این دوره را 7 تا 10 روز ادامه دهید.

خواص درمانی سرخارگل

سرخارگل برای طیف وسیعی از بیماری ها ، عفونت ها مانند سوء هاضمه ، بیش فعالی ، سندرم خستگی ، دیفتری ، سرگیجه ، تبخال تناسلی ، بیماری لثه ، مالاریا ، میگرن ، درد ، نیش ، روماتیسم ، سیفیلیس ، آنفولانزا ، عفونت مجاری ادراری مورد استفاده قرار میگیرد.

سرخارگل برای سرماخوردگی

سرخارگل میتواند حدود 50 درصد از ابتلا به سرماخوردگی را در افراد کاهش دهد و همچنین در زمان ابتلا به سرماخوردگی مدت آن را کاهش دهد. امروزه یکی از بهترین داروهای گیاهی بدون نسخه برای درمان سرماخوردگی و انفولانزا میباشد

سرخارگل سرشار از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها مولکولی هستند که از سلولها در مقابل استرس اکسیداتیو که با بیماری های مزمن مانند دیابت ، بیماری های قلبی دفاع میکنند.برخی از این آنتی اکسیدان ها فلاونوئید ها،رزمارینیک اسید ها میباشند که این انتی اکسیدان ها در عصاره های میوه و گل گیاهان بیشتر است.

سرخارگل بر سیستم ایمنی بدن

سرخارگل یا اکیناسه به دلیل اثرات مفید آن بر سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. مطالعات نشان داده است که این گیاه به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونت و ویروس ها کمک میکند ، که میتواند به شما در بهبودی سریعتر از بیماری کمک کند. این یکی از دلایلی است که سرخارگل اغلب برای پیشگیری یا درمان سرماخوردگی استفاده میشود.

کاهش سطح قند خون با سرخارگل

قند خون بالا میتواند خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی را افزایش میدهد. این شامل دیابت نوع 2 ، بیماری قلبی و چندین بیماری مزمن دیگراست.گیاه سرخارگل به کاهش قند خون کمک میکند.

کاهش اضطراب با سرخارگل

اضطراب یک مشکل شایع در بین مردم است و گیاه سرخارگل به عنوان یک کمک بالقوه برای درمان اضطراب است. تحقیقات نشان داده است که گیاه سرخارگل حاوی ترکیباتی است که ممکن است احساس اضطراب را کاهش دهد و این ترکیبات شامل اسید رزماریک و اسید کافئیک است.

خواص ضد التهابی با سرخارگل

التهاب روش طبیعی بدن در برابر بهبود بدن و دفاع از خود است. البته بعضی مواقع التهاب میتواند از دست خارج شده و بیشتر از مورد انتظار باشد که میتواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

درمان بیماری پوستی با سرخارگل

گیاه سرخارگل به درمان بیماری های پوستی رایج کمک میکند. برطبق مطالعات انجام شده ، سرخارگل خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد و میتواند علائم بیماری آکنه را سرکوب کند.همچنین میتواند برای بهبود هیدراتاسیون پوست و کاهش چین و چروک ها کمک کند.سرخارگل در بهبود اگزما و کمک به ترمیم و محافظت ازلایه پوست بیرونی بسیار مفید میباشد.

عوارض بالقوه سرخارگل

استفاده کوتاه مدت از سرخارگل ایمن و مفید میباشد اما در مصرف زیاد آن مواردی میباشد که بعضی افراد به ان دچار شده اند،با این حال این عوارض بیشتر در بین افراد مبتلا به آلرژی به گلها مشاهده شده است

  • راش
  • خارش پوست
  • ورم
  • دل درد
  • حالت تهوع
  • تنگی نفس

موارد منع مصرف سرخارگل

در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بدلیل تحریک سیستم ایمنی و شعله ور شدن بیماری مصرف سرخارگل ممنوع است .
در بیماران ایدزی به دلیل افزایش میزان ترشح اینترفرون آلفا و فاکتور نکروز توموری آلفا علی الرغم افزایش گلبولهای سفید که برای این بیماران مفید می باشد ، به طور متناقضی منجر به افزایش وخامت بیماری می گردد و منع مصرف دارد .
در بیماریهای خود ایمنی ( آرتریت روماتوئید ، لوپوس ) بدلیل تحریک سیستم ایمنی منجر به افزایش آسیب بیماری می گردد .
در فرم حاد و پیشرفته بیماری سل بدلیل مشابهت ترکیبات سرخارگل ( آرابینوگالاکتانی) با دیواره سلولی مایکوباکتریوم منجر به تضعیف پاسخهای گلبولهای سفید ( لنفوسیت ) می گردد و منع مصرف دارد .
در سرطانهای خون که با افزایش گلبولهای سفید خون تظاهر می کنند ، مصرف سرخارگل ممنوع است .
در کلاژنوز بواسطه تحریک فیبروبلاست ها منع مصرف دارد.
مصرف بیشتر از 8 هفته بطور مداوم توصیه نمی گردد.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.