مجله درمان سرا

درمان خانگی نقرس با زردچوبه

درمان خانگی نقرس با زردچوبه
زردچوبه به عنوان داروی خانگی برای درمان نقرس مفید است. کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است که به کاهش التهاب و درد ناشی از نقرس کمک میکند.

 زردچوبه ، یک ادویه زرد روشن ، یک داروی خانگی نقرس است.زردچوبه یک گیاه سنتی هزاران ساله که برای درمان شرایط التهابی مانند نقرس استفاده میشود. شواهد علمی وجود دارد که دارای ترکیباتی که میتواند التهاب نقرس را کاهش دهد. در این مقاله به بررسی نحوه استفاده از زردچوبه برای درمان التهاب نقرس میپردازیم.

نقرس نوعی آرتروز التهابی است و زمانی اتفاق می افتد که بدن اسید اوریک اضافی تولید میکند. حدود 2/3 اسید اوریک موجود در خون به طور طبیعی توسط بدن شما ساخته میشود و بقیه زمانی ساخته میشود که بدن شما موادی به نام پورین را تجزیه کند ، که در بسیاری از غذاها وجود دارد.غذاهای پر مصرف شامل غذاهای دریایی و گوشت قرمز هستند.

به طور طبیعی کلیه ها اسید اوریک را دفع میکنند. اما اگر آنها به درستی دفع نشوند ، اسید اوریک تجمع یافته و کریستال هایی را در مفاصل شما ایجاد میکند.این بلورهای اسید اوریک موسوم به مونوسودیم اورات میتوانند منجر به حملات نقرس شوند.

نقرس باعث درد شدید در مفاصل میشود. معمولا در یک زمان به یک مفصل مبتلا میشود ، که معمولا روی انگشت شست پا ایجاد میشود. در این حالت شما ممکن است سفتی ، سختی ، ورم ، گرما و قرمزی را تجربه کنید که از علائم نقرس میباشد.درمان های خانگی نقرس ،داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و آبرسانی میباشد.

زردچوبه معمولا هنگام خوردن یا استفاده موضعی از آن بی خطر است. اما خطرات احتمالی و عوارض مصرف مکمل های زردچوبه وجود دارد که در صورت هر یک از شرایط زیر باید از مصرف مکمل های زردچوبه خودداری کنید.

اختلالات خونریزی. زردچوبه ممکن است خون شما را رقیق کند. در صورت بروز اختلالات خونی یا استفاده از رقیق کننده های خون از مصرف زردچوبه جلوگیری کنید.

مشکلات معده. برای برخی از افراد زردچوبه باعث مشکلات معده مانند تهوع یا اسهال میشود. اگر اختلال در هضم دارید در مصرف آن احتیاط کنید.

سنگ کلیه. اگر ابتلا به سنگ کلیه هستید از مصرف زردچوبه خودداری کنید. زردچوبه میواند باعث تشکیل سنگ کلیه شود.

بیماری کیسه صفرا.زردچوبه ممکن است مشکلات کیسه صفرا را بدتر کند.

کبود آهن. در دوزهای زیاد مصرف زردچوبه ممکن است جذب آهن را مختل کند. اگر کمبود آهن دارید از پزشک خود درباره مصرف زردچوبه مشاوره بخواهید.

بارداری یا شیردهی. در حین بارداری یا شیردهی از مکمل های زردچوبه استفاده نکنید تحقیقات کافی در مورد اثر آن بر روی جنین یا کودک در دسترس نیست.


بیشتر بخوانید : علائم بیماری نقرس چیست ؟


خواص ضد التهابی

کورکومین فعال ترین ماده شیمیایی موجود در زردچوبه است. توانایی ضد التهابی زردچوبه از این ماده شیمیایی میباشد. زردچوبه میتواند پروتئینی به نام فاکتور هسته ای کاپا را سرکوب کند. این پروتئین نقش التهاب به خصوص نقرس را دارد.

مسکن درد با سرکوب التهاب ، زردچوبه میتواند به درد مفاصل مرتبط با آرتریت کمک کند.

خاصیت آنتی اکسیدانی رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که باعث آسیب سلول میشود. از طرف دیگر آنتی اکسیدان ها سلول های شما را از رادیکال های آزاد محافظت میکنند.اگر بدن شما عدم تعادل رادیکالهای آزاد و آنتی اکسیدان ها را داشته باشد ، استرس اکسیداتیو رخ میدهد.

استرس اکسیداتیو به التهاب کمک میکند. اما طبق تحقیقات انجام شده زردچوبه یک آنتی اکسیدان قوی است و خاصیت آنتی اکسیدانی زردچوبه از فلاونوئید ها ، اسید اسکوربیک و پلی فنولها از جمله کورکومین ناشی میشود و به همین دلایل زردچوبه با کاهش استرس اکسیداتیو میتواند به کنترل التهاب نقرس کمک کند.

نحوه استفاده از زردچوبه برای درمان نقرس

روشهای مختلفی برای استفاده از زردچوبه برای درمان نقرس وجود دارد. شاید لازم باشد با روش های مختلفی امتحان کنید تا دریابید که کدام یک برای شما موثرتر است.

استفاده از زردچوبه در غذا

بسیاری از افراد زردچوبه را به غذا و یا نوشیدنی های خود اضافه میکنند. همچنین میتوان زردچوبه را به سوپ ، برنج اضافه کنید. اگر میتوانید زردچوبه را با فلفل سیاه میل کنید زیرا افزودن فلفل سیاه به غذا جذب کورکومین را بیشتر میکند. تهیه چای زردچوبه هم برای مصرف آن مناسب است.

نحوه تهیه چای زردچوبه

در ابتدا بايد بدانيد که اين نوع نوشيدني مانند چاي معمولي تهيه نمي شود.۴پيمانه آب را به جوش بياوريد، يک قاشق مرباخوري پودر زردچوبه و يک قاشق مرباخوري پودر زنجبيل به آن اضافه کنيد و بگذاريد به مدت ۱۰دقيقه روي شعله کم بجوشد.چاي آماده شده را از صافي رد کنيد، و با کمي عسل که طعم آن را کمي تغيير مي دهد ميل کنيد.

زردچوبه موضعی برای نقرس

برخی از افراد با قرار دادن زردچوبه روی مفاصل خود نقرس را درمان میکنند. اثربخشی این روش از نظر علمی اثبات نشده است اما مردم ادعا میکنند این کار نقرس را تسکین میدهد.
برای تهیه خمیر زردچوبه .1 تا 2 قاشق غذاخوری ماست ، عسل یا روغن نارگیل را با یک قاشق چایخوری زردچوبه مخلوط کنید. خمیر را روی مفاصل آسیب دیده بمالید و بعد از 10 تا 15 دقیقه بشویید.

مقدار مصرف زردچوبه برای نقرس

تا به امروز مقدار مصرف زردچوبه برای نقرس وجود ندارد. با این حال برای آرتروز پیشنهاد میشود 400 تا 600 میلی گرم سه بار در روز و 500 میلی گرم دوبار در روز برای آرتریت روماتوئید مصرف کنید.

سایر داروهای خانگی اثبات شده برای درد نقرس

علاوه بر زردچوبه سایر داروهای خانگی دیگری نیز میباشد که میتوانند درد نقرس را تسکین دهد.

  • نوشیدن مقدار آب زیاد
  • کمپرس یخ
  • آب آلبالو
  • زنجبیل
  • کرفس
  • میوه های خانواده مرکبات
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.