مجله درمان سرا

9 خاصیت دمنوش دارچین برای سلامتی

9 خاصیت دمنوش دارچین برای سلامتی
دمنوش دارچین یک نوشیدنی بسیار قدرتمندی میباشد که سرشار از آنتی اکسیدان و دارای فواید سلامتی از جمله کاهش التهاب و سطح قند خون ، بهبود سلامت قلب و کاهش وزن و مقابله با عفونت و گرفتگی قاعدگی میباشد.

دمنوش دارچین خواص سلامتی زیادی دارد. دارچین از پوست داخلی درخت دارچین ساخته میشود که در حین خشک شدن به صورت رول پیچیده میشود و چوب های دارچین تهیه میشود.دارچین را به صورت پودر و یا چوب در آب جوش ریخته میشود و دمنوش تهیه میشود.

دمنوش دارچین مملو از ترکیبات مفیدی است که ممکن است مزایای مختلف سلامتی از جمله کمک به کاهش وزن ، بهبود سلامت قلب ، کاهش درد قاعدگی و کاهش التهاب و قند خون را به همراه دارد.

دارچین سرشار از آنتی اکسیدان

دارچین یکی از ادویه های سرشار از آنتی اکسیدان ها است. چای دارچین ممکن است توانایی بدن را در مقابله با رادیکال های آزاد افزایش دهد. شما را سالم نگه داشته و از بیماری در امان نگه میدهد.

دمنوش دارچین حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است ، که ترکیبات مفیدی هستند که بسلامتی کمک میکند. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد که مولکول هایی هستند که به سلول های بدن آسیب می رسانند و در بیماری هایی مانند دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی نقش دارند ، مبارزه میکنند.

دارچین به ویژه سرشار از آنتی اکسیدان های پلی فنول میباشد. تحقیقات نشان میدهد که دمنوش دارچین میتواند ظرفیت آنتی اکسیدانی کل بدن را تامین کند.

دارچین کاهش دهنده التهاب و بهبود سلامت قلب

مطالعات انجام شده نشان میدهد که ترکیبات موجود در دارچین علائم التهاب را کاهش میدهد،با تصور بر اینکه التهاب ریشه بسیاری از بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی میباشد.

دارچین میتواند فشار خون و تری گلیسیرید و سطح کلسترول را کاهش دهد. دارچین سطح کلسترول HDL (خوب) را افزایش دهد ، که با از بین بردن کلسترول اضافی از رگ های خونی ، به بهبود سلامت قلب شما کمک می کند.

این درحالی است که در بررسی های انجام شده مشخص شده است که مصرف حداقل 120 میلی گرم دارچین که کمتر از یک قاشق چایخوری در روز برای به دست آوردن تمام مزایای دارچین کافی میباشد.

دارچین به ویژه حاوی مقادیر زیادی کومارین طبیعی میباشد که به جلوگیری از تنگ شدن رگ های خونی و محافظت از لخته شدن خون کمک میکند. با این وجود مصرف بیش از حد کومارین ها ممکن است عملکرد کبد را کاهش داده و خطر خونریزی را افزایش دهد. پس مطمئن شوید که دارچین را به اندازه مصرف میکنید.

دارچین کمک به کاهش قند خون

دارچین به کاهش قند خون و مقاومت به انسولین کمک میکند و ار این طریق اثر انسولین را افزایش میدهد. این اثرات محافظت در برابر دیابت نوع 2 باشد.
دارچین با کاهش سطح قند خون میتواند اثرات ضد دیابتی قدرتمندی را ایجاد کند. این ادویه به روشی مشابه انسولین میکند. علاوه بر این ترکیبات موجود در دارچین با کاهش مقاومت به انسولین ، در کاهش قند خون نقش بیشتری داشته باشد و باعث افزایش اثر انسولین میشود.

از دیگر خواص دارچین ، کند کردن تجزیه کربوهیدرات ها در روده میباشد که مانع از افزایش لکه قند خون بعد از غذا میشود. با توجه به شواهدی که وجود دارد نشان میدهد دمنوش دارچین فواید زیادی برای قند خون دارد.

توجه : اگر در حال حاضر داروهای کاهش دهنده قند خون مصرف میکنید ، بهتر است قبل از افزودن دمنوش دارچین به برنامه خود حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 دارچین باعث کاهش وزن میشود.

نوشیدن مقدار زیاد دمنوش دارچین به شما در از دست دادن چربی بدن کمک میکند، اما این نوشیدنی می تواند حاوی مقادیر بسیار خطرناکی ،کومارین می باشد. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا دوزهای پایین تر مزایای کاهش وزن را نیز فراهم می کند یا خیر.

چای دارچین غالبا برای کمک به کاهش وزن زیاد استفاده میشود، که در مطالعات متعددی نشان داده شده است که دارچین به کاهش چربی یا کاهش دور کمر مرتبط میباشد. با این حال ، مصرف زیاد دارچین به دلیل کومارین خطرناک میباشد. در صورت مصرف بیش از حد ، این ترکیب طبیعی ممکن است خطر خونریزی را افزایش داده و بیماری کبدی را ایجاد یا بدتر میکند.

دارچین با باکتری ها و قارچ ها مبارزه میکند

دارچین خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد.تحقیقات و ازمایشات نشان میدهد که دارچین ، از رشد باکتری های مختلف ، قارچ ها جلوگیری میکند. علاوه بر این ، اثرات ضد باکتریایی دارچین به کاهش بوی بد دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک میکند.

دارچین کمک به گرفتگی و درد قاعدگی

دمنوش دارچین به رفع گرفتگی دردناک قاعدگی و علائم PMS کمک می کند. همچنین ممکن است به کاهش خونریزی قاعدگی و همچنین تهوع و استفراغ در دوران قاعدگی کمک کند.

دارچین با پیری پوست مبارزه میکند.

مطالعات نشان میدهد که دارچین تشکیل کلاژن را افزایش میدهد و خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون پوست را افزایش میدهد.

دارچین به حفظ عملکرد مغز کمک میکند.

دمنوش دارچین سلولهای مغزی را از بیماری آلزایمر محافظت میکند و عملکرد حرکتی را در مبتلایان به پارکینسون بهبود میبخشد.

دارچین کمک به کاهش آکنه

تحقیقات نشان میدهد که دمنوش دارچین میتواند با باکتری هایی که باعث ایجاد آکنه میشوند مبارزه میکند.

 

طرز تهیه دمنوش دارچین

  1. دو یا سه عدد چوب دارچین را با آب سرد شسته، خرد كنید.
  2. چوب دارچین را داخل یک قوری انداخته و روی آن آب جوش (دمای 80-90 درجه سانتی گراد) بریزید.
  3. دمنوش دارچین را به مدت 15 تا 20 دقیقه دم کرده و در صورت تمایل و برای تعدیل طبع گرم دارچین، آن را با لیموترش تازه میل نمایید.
  4. می توانید برای شیرین شدن دمنوش دارچین، موقع دم کشیدن داخل قوری یک تکه نبات بیندازید.
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.