مجله درمان سرا

خواص و مضرات میوه خشک

خواص و مضرات میوه خشک
میوه خشک هم خواص دارد و هم ضرر .میوه خشک فیبر و مواد مغذی روزانه و مقادیر زیادی آنتی اکسیدان را تامین کند. با این حال از نظر قند و کالری بسیار بالا میباشند.

اطلاعات در مورد میوه های خشک بسیار متناقض است. برخی میگویند میوه های خشک یک میان وعده مغذی و سالم است ولی برخی دیگر ادعا میکنند که میوه های خشک فوایدی ندارند. در این مقاله در مورد میوه های خشک و چگونگی تاثیر آن بر سلامتی میپردازیم.

میوه خشک چیست؟

میوه خشک میوه ای است که تقریبا تمام آب موجود در آن را با روش های خشک کردن از بین می برند و در این فرایند میوه کوچک میشود و متراکم از نظر انرژی باقی می ماند.انواع میوه های خشک وجود دارند که کشمش رایج ترین نوع است و به دنبال آن خرما ، آلو ، انجیر و زرد آلو میباشند.

میوه خشک شده میتواند خیلی طولانی تر از میوه های تازه حفظ شوند و به ویژه در سفرهای طولانی که میوه در دسترس نیست میتواند یک میان وعده مفید باشد.

میوه خشک شده بسیار مغذی میباشند. یک تکه میوه خشک تقریبا همانند میوه تازه دارای مواد مغذی میباشد و تفاوت آن با میوه تازه این است که فضای کوچکی را اشغال میکند. میوه خشک دارای بیش از 3.5 برابر فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی میوه تازه است. بنابراین یک وعده مصرف میوه خشک میتواند درصد زیادی از میزان توصیه شده روزانه بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مانند فولات را تامین کند.

البته چند استثنا وجود دارد به عنوان مثال با خشک شدن میوه میزان ویتامین سی به طرز قابل توجهی کاهش میابد. میوه خشک به طور کلی حاوی فیبر زیادی است و منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان ها به ویژه پلی فنل ها میباشد.
آنتی اکسیدان های پلی فنل با مزایای سلامتی از جمله بهبود جریان خون ، هضم بهتر ، کاهش آسیب اکسیداتیو و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها همراه هستند.

مطالعات متعددی نشان داده است که افرادی که میوه خشک مصرف میکنند ، مواد مغذی بیشتری در مقایسه با افرادی که میوه خشک نمی خورندمصرف میکنند. میوه خشک همچنین منبع بسیار خوبی برای بسیاری از ترکیبات گیاهی از جمله آنتی اکسیدانهای قدرتمند است.
کشمش ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش دهد.

تصویر 1

کشمش

کشمش از انگور خشک شده بدست می آید و کشمش مملو از فیبر ، پتاسیم و ترکیبات مختلف گیاهی برای سلامتی میباشد. کشمش از نظر شاخص گلیسمی پایین تا متوسط و شاخص انسولین کم میباشند. در مطالعات نشان میدهد که خوردن کشمش میتواند فشار خون را پایین بیاورد و به کنترل قند کمک کند و کلسترول خون را کاهش دهد و منجر به افزایش احساس سیر بودن کند که تمام این عوامل در کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی نقش زیادی دارد.
کشمش سرشار از فیبر ، پتاسیم و سایر ترکیبات گیاهی است ، خوردن کشمش به کنترل قند خون ، کاهش فشار خون و کلسترول خون و همچنین التهاب را کاهش میدهد.

تصویر 3

آلو خشک

آلو خشک شده ملین طبیعی است و در مبارزه با بیماری ها کمک میکند. آلوی خشک شده سرشار از فیبر ، پتاسیم ، بتاکاروتن ویتامین آ و ویتامین کا میباشد و این میوه خشک به دلیل داشتن مقدار زیاد فیبر و سوربیتول به عنوان یک ملین طبیعی شناخته شده است. همچنین نشان داده شده است که خوردن آلو به بهبود دفعات و قوام مدفوع کمک میکند.
آلو خشک به عنوان منبع عالی آنتی اکسیدان ها که ممکن است اکسید کلسترول را مهار کرده و از بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری کند. آلوها سرشار از مواد معدنی به نام بور میباشند که میتواند به مبارزه با پوکی استخوان کمک کند.

 

تصویر 2

خرما خشک

خرما خشک سرشار از آنتی اکسیدان ، پتاسیم ، آهن و فیبر است و به کاهش اسیب اکسیداتیو و کمک به زایمان در زنان باردار کمک کند.
خرما بسیار شیرین است و منبع خوبی از فیبر ، پتاسیم ، آهن و چندین ترکیبات گیاهی میباشد و از بین تمام میوه های خشک شده ، خرما یکی از غنی ترین منابع آنتی اکسیدان میباشند و در کاهش اکسیداتیو در بدن نقش خوبی دارند. تحقیق هایی در رابطه با زنان باردار و زایمان انجام گرفته است که خوردن خرما به طور منظم در طی چند هفته آخر بارداری میتواند به تسهیل گشاد شدن دهانه رحم کمک کند.

کالری و قند میوه خشک

از انجا که آب از میوه های خشک شده خارج شده و قند و کالری را در بسته ای بسیار کوچک متمرکز میکند. به همین دلیل میوه خشک از نظر کالری و قند بسیار بالا میباشند. در زیر چند نمونه از محتوای قند طبیعی میوه خشک شده اورده شده است

  • کشمش 59%
  • خرما 64-66 %
  • آلو : 38%
  • انجیر : 48%

حدود 22-51 % از این مقدار قند فروکتوز است. خوردن مقدار زیادی فروکتوز ممکن است اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. این خطرات شامل افزایش وزن ، دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی میباشد.

کلام آخر

مانند بسیاری از غذاها میوه های خشک هم جنبه خوب دارد و هم بد. میوه خشک میتواند فیبر و مواد مغذی شما را تقویت کرده و مقادیر زیادی آنتی اکسیدان را به بدن شما تامین کند. با این حال از نظر قند و کالری بسیار بالا هستند و هنگام خوردن بیش از حد میتواند باعث بروز مشکلاتی شوند. همچنین میوه های خشک شده کربوهیدارت زیادی دارند که در رژیم غذایی کم کربوهیدرات مناسب نمی دانند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.