مجله درمان سرا

خواص بلوبری برای دیابت

خواص بلوبری برای دیابت
بلوبری را یک غذای عالی برای دیابت می نامند و همچنین بلوبری مملو از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است که باعث تقویت سلامتی میشود و میتواند حساسیت به انسولین کاهش دهد و باعث کاهش وزن شود.

بلوبری سرشار از انواع مختلفی از مواد مغذی از جمله فیبر ، ویتامین سی ، ویتامین E ، ویتامین کا ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، فولات میباشد. یک فنجان بلوبری تازه حاوی 84 کالری ، 22 گرم کربوهیدرات ، 4 گرم فیبر و 0 گرم چربی میباشد.

بلوبری را یک غذای عالی برای دیابت می نامند.بلوبری مملو از ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها ، مواد معدنی و فیبر است که باعث تقویت سلامتی میشود. همچنین میتواند به جلوگیری از بیماری کمک می کند.

بلوبری برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند ، در پردازش گلوکز ، کاهش وزن و حساسیت به انسولین کمک کند.


شاخص گلیسمی بلوبری

شاخص گلیسمی GI اثرات غذاهای حاوی کربوهیدرات را بر میزان قند خون شما ، که به آن سطح قند خون نیز گفته میشود اندازه گیری میکند.

شاخص GI ،غذاها را در مقیاس 0 تا 100 رتبه بندی میکند. مواد غذایی با تعداد GI بالا میزان قند خون را سریعتر از غذاهایی که با شاخص GI متوسط یا پایین هستند بالا می برند. رتبه بندی GI به شرح زیر است:

  • کم: 55 یا کمتر
  • متوسط:56-69
  • بالا: 70 یا بیشتر

شاخص گلیسمی بلوبری 53 است و با توجه به مواردی که در مورد GI ذکر شد این شاخص در رده کم GI قرار دارد. این مقدار تقریبا مانند کیوی ، موز ، آناناس و انبه است. دانستن شاخص گلیسمی غذا ها و میوه ها میتواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند تا وعده های غذایی خود را برنامه ریزی کنند.

بار گلیسمی بلوبری

بار قند خون با ضرب شاخص قند خون در مقدار کربوهیدرات مواد غذایی و تقسیم آن بر 100 (Gi = Gl * کربوهیدرات / 100) محاسبه می شود.
اگر چه شاخص قند خون از صفر تا 100 قرار گرفته است بار قند خون در رتبه کمی متفاوت است. یک بار گلیسمی پایین به عنوان طبقه بندی بین صفر و 10 است. بار گلایسمی متوسط 11 تا 19 و یک بار قند خون بالا بیش از 20 است.
یک فنجان بلوبری یا 150 گرم دارای 9.6 GL است و یک وعده کوچکتر 100 گرم دارای 6.4 GL میباشد.

آنتوسیانین ها در بلوبری خاصیت ضد دیابتی دارند بلوبری در مقایسه با دیگر میوه ها مقدار متعادلی قند دارد. یک فنجان بلوبری ( 148 گرم ) دارای 15 گرم قند است که برابر با یک سیب کوچک یا یک پرتقال بزرگ است. با این حال ترکیبات زیست فعال موجود در بلوبری تمام تاثیرات منفی قند را از بین می برند. پژوهش ها نشان دادند آنتوسیاتین های بلوبری تاثیر مفیدی روی حساسیت به انسولین و سوخت و ساز گلوکز دارند. این تاثیر آنتی دیابتی در آب بلوبری و عصاره آن نیز وجود دارد. بهبود حساسیت به انسولین باید خطر سندروم متابولیک و دیابت نوع 2 که در حال حاضر بزرگترین مشکلات سلامت جهان هستند کاهش دهد.

بلوبری و حساسیت به انسولین

در یک مطالعه مشخص شد که مصرف یک اسموتی بلوبری در افراد بزرگسال چاق مبتلا به پیش دیابت میتواند حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. این مطالعه نشان میدهد که بلوبری میتواند بدن را نسبت به انسلین پاسخگوتر کند که این میتواند به افراد مبتلا به پیش دیابت کمک کند.

بلوبری و کاهش وزن

بلوبری بسیار کم کالری است، برای کاهش وزن عالیست که یکی از عوامل مبارزه با دیابت نوع دوم است.

یک فنجان بلوبری تنها ۸۳ کالری دارد.

با جایگزین کردن بلوبری با خوردنی های پر کالری مثل چیپس، برنامه رژیم غذایی خود را به سوی سلامتی تغییر دهید.
بطور مثال می توانید بلوبری را با ماست مخلوط کنید و به عنوان دسر میل کنید.

در تحقیقات دانشگاه میشیگان نیز چربی سوزی و کاهش وزن مصرف کنندگان بلوبری کاملاً مشهود بوده است.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.