مجله درمان سرا

قرص زولپیدم چیست و موارد مصرف آن

قرص زولپیدم چیست و موارد مصرف آن
قرص زولپیدم یک داروی آرامبخش و خواب آور میباشد که از این دارو برای درمان بی خوابی تجویز میگردد.این دارو در اشکال قرص 5 و 10 میلی گرم در دسترس میباشد.

قرص زولپیدم (zolpidem) یک آرام بخش است که به آن هیپنوتیزم نیز گفته میشود و برای درمان بی خوابی استفاده میشود.این دارو در فرم قرص 5 و 10 میلی گرم در دسترس است.

زولپیدم چیست

قرص زولپیدم (zolpidem) یک آرامبخش است.این ماده روی مواد شیمیایی مغز تاثیر می گذارد که در برخی افراد دچار مشکل بی خوابی شود. زولپیدم فعالیت GABA را افزایش میدهد. گابا یک ماده شیمیایی در بدن است که باعث خواب آلودگی میشود. افزایش فعالیت آن به شما در خوابیدن کمک میکند.قرص زولپیدم برای درمان بی خوابی استفاده میشود و به شما در خوابیدن کمک میکند.

مبتلایان به افسردگی نباید از زولپیدم استفاده کنند ، زیرا افسردگی شما را بدتر می کند.مصرف زولپیدم در مبتلایان به میاستنی گراویس و آپنه خواب ممکن است باعث کاهش و کم عمق شدن تنفس شود و میزان اکسیژن در خون را کاهش دهد. همچنین مصرف زولپیدم برای بیماران کبدی یا سابقه کبدی به دلیل کاهش پردازش می تواند سطح دارو را در بدن افزایش دهد و عوارض زیادی را به همراه داشته باشد. در بعضی موارد باعث یک بیماری جدی به نام انسفالوپاتی کبدی میشود. با این شرایط عملکرد ضعیف کبد شما باعث ایجاد مشکلاتی در نحوه عملکرد مغز میشود.

قبل از مصرف قرص زولپیدم

 • برخی از افراد که از زولپیدم استفاده میکنند قادر به انجام فعالیت هایی مانند رانندگی ، غذا خوردن ، راه رفتن نیستند.اگر این اتفاقات مشاهده شد مصرف زولپیدم را متوقف کنید و در مورد درمان دیگری برای اختلال خاب خود با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر به زولپیدم حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید.
 • افراد زیر 18 سال نباید از این دارو استفاده کنند.
 • اگر بیماری های نظیر افسردگی ، اعتیاد به مواد مخدر ، بیماری ریه یا مشکلات تنفسی ، آپنه خواب ، بیماری کبد یا کلیه دارید نباید از این دارو استفاده کنید و قبل از تجویز بیماری خود را به پزشک بگویید تا بتواند تجویز درستی انجام دهند.
 • مصرف زولپیدم در 3 ماه اخر بارداری ممکن است باعث خواب الودگی غیر معمول یا مشکلات تنفسی در نوزان شما شود.

عوارض مصرف قرص زولپیدم

زولپیدم میتواند عوارض خفیف یا جدی را ایجاد کند. لیست زیر شامل برخی از عوارض کلیدی است که ممکن است هنگام مصرف زولپیدم رخ دهد. این لیست شامل همه عوارض احتمالی نیست.

عوارض جانبی شایع زولپیدم سردرد ، مشکل در تنفس ، خواب آلودگی،سرگیجه،اسهال،خشکی دهان،تپش قلب،درد عضلانی و پرخاشگری میباشد.اگر این اثرات خفیف باشد ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر شد باید به پزشک خود مراجعه کنید

تداخل دارویی با زولپیدم

قرص زولپیدم میتواند با چندین دارو تداخل داشته باشد. به این معنی است که برخی از داروها میتوانند در چگونگی عملکرد یک دارو اختلال ایجاد کنند و یا بعضی داروها عوارض جانبی را افزایش میدهد.

لیستی از داروهایی که میتواند با زولپیدم تداخل داشته باشد عبارتند از ایمی پرامین،کلرپرومازین،کلاریترومایسین ،اریترومایسین،کتوکونازول ،ایتراکونازول،وریکونازول،ریتوناویر و آتازاناویر،کاریزوپودول،سیکلوبنزاپرین،سیتریزین ، دیفن هیدرامین

داروهایی که تاثیر زولپیدم را کمتر میکند عبارتند از ریفابوتین،ریفاپنتین،کاربامازپین،فنوباربیتال،فنیتوئین

نحوه مصرف قرص زولپیدم

دوز زولپیدم به عوامل مختلفی مانند نوع بیخوابی که برای درمان آن از زولپیدم استفاده میکنید ، سن یا جنسیت و شرایط پزشکی بستگی دارد.

 • حتما دوز مصرفی را که پزشک برای شما تجویز کرده است مصرف کنید.
 • این دارو برای افراد زیر 18 سال نباید استفاده شود.
 • این دارو را باید با معده خالی مصرف کنید.
 • اگر خواب شبانه 7 تا 8 ساعت میباشد آن را مصرف کنید. اگر میخواهید قبل از این زمان از خواب بیدار شوید ممکن است دچار کمبود حافظه شوید و هوشیاری کمی داشته باشید.
 • دوزهای توصیه شده زولپیدم در آقایان و خانم ها یکسان نیست.
 • این دارو برای استفاده در کودکان تایید نمیشود.
 • زولپیدم میتواند باعث اعتیاد شود.
 • زولپیدم برای مصرف کوتاه مدت تجویز میشود. اگر علائم بی خوابی شما بهبود نیافت به پزشک خود بگویید.
 • این دارو را در درمانی اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.
 • زولپیدم را زمانی مصرف کنید که بین 7 تا 8 ساعت خواب را کامل داشته باشید. در صورت بیدار شدن زودتر فراموشی از عوارض ان است. پس از مصرف آن در طول مسافرت با هواپیما خودداری کنید.

مقدار مصرف قرص زولپیدم

شروع دوز مصرف 5 میلی گرم برای خانم ها و 5 میلی گرم یا 10 میلی گرم برای آقایان ، و قبل از خواب مصرف میشود.
حداکثر دوز مصرف : 10 میلی گرم یک بار در روز قبل از خواب

مصرف زولپیدم در بارداری و حاملگی

قرص زولپیدم در دسته C بارداری قرار دارد.هنوز مطالعات کافی انجام نشده است که بتواند تاثیر این دارو را بر روی جنین را معلوم کند.ر دوران بارداری از مصرف این دارو را خودداری کنید.در صورتی که باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف زولپیدم در دوران شیردهی

زولپیدم ممکن است وارد شیر مادر شود. پس نباید در دوران شیردهی از زولپیدم استفاده کنید یا در صورت مصرف باید شیر دهی را متوقف کنید.

 اشکال دارویی زولپیدم

 • قرص زولپیدم 5 میلی گرم
 • قرص زولپیدم 10 میلی گرم
سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.