مجله درمان سرا

کلستیرامین چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن

کلستیرامین چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
کلستیرامین (Cholestyramine) داروی کاهش دهنده چربی خون است و برای درمان کلسترول بالا و خارش ناشی از انسداد جزئی صفرا استفاده میشود و به شکل پودر است.

کلستیرامین چیست؟

کلستیرامین (cholestyramine) دارویی است برای درمان کلسترول بالا و خارش ناشی از انسداد جزئی صفرا استفاده میشود. کلستیرامین به صورت پودر در دسترس است. این دارو به عنوان بخشی از درمان ترکیبی مورد استفاده قرار میگیرد. یعنی اینکه ممکن است این دارو را با داروهای دیگر مصرف کنید.کلستیرامین به دسته داروهای اسیدهای صفراوی تعلق دارد.

کلستیرامین باعث اتصال به صفرا در دستگاه گوارش و ممانعت از بازجذب آن می شود. کلستیرامین یک رزین تعویض آنیونی قوی می باشد، به این معنی که قادر به تعویض آنیون های کلراید خود با اسید های صفراوی آنیونی در دستگاه گوارش و اتصال قوی آن ها در داخل ماتریکس رزینی می باشد .

کلسترول بالا: این دارو با اسیدهای صفراوی موجود در روده شما ترکیب شده و مانع از جذب آنها در بدن میشود. وقتی اسیدهای صفراوی کمتری وارد بدن شود، کلسترول به اسید ها تجزیه میشود. کاهش کلسترول به پایین آوردن کلسترول بدن کمک میکند.

خارش به دلیل انسداد جزئی صفرا: مقادیر زیاد اسیدهای صفراوی در پوست شما میتواند باعث خارش شود. این دارو با جلوگیری از جذب اسیدهای صفراوی در بدن میتواند این خارش را کاهش دهد.

اطلاعات مهم در مصرف کلستیرامین

انسداد کامل صفراوی : اگر انسداد کامل مجرای صفراوی وجود داشته باشد و اجازه ندهد صفرا در روده شما آزاد شود ، نباید از این دارو استفاده کنید.

کاهش جذب ویتامین : این دارو ممکن است بدن شما را از جذب ویتامین کا و فولات بازدارد و کم بودن این ویتامین ها میتواند برای سلامتی ضرر داشته باشد و در صورت صدمه بیشتر احتمال خونریزی یا کبودی وجود دارد.

مقادیر اسید بالا : این دارو میتواند سطح اسید را در بدن شما افزایش دهد. در صورت مصرف این دارو اگر دچار کمبود انرژی ، سردرد ، حالت تهوع یا استفراغ بودید حتما به پزشک خود بگویید.

برای مبتلایان به یبوست: این دارو میتواند باعث یبوست شود یا بدتر شود. اگر یبوست دارید، پزشک دوز شما را تغییر میدهد. اگر یبوست بدتر شود ، میبایست یک داروی دیگر را جایگزین کنید. به خصوص اگر بیماری قلبی یا بواسیر دارید.

 پیش از مصرف کلستیرامین

اگر میخواهید مطمئن شوید که کلستیرامین برای شما مضر است یا خیر، درصورت داشتن هریک از موارد یبوست مزمن ، اختلال در غده تیروئید ، دیابت ، بیماری کلیوی ،بیماری کبدی پزشک را در جریان بگذارید

 این دارو حاوی فنیل آلانین است. درصورتی که مبتلا به فنیل کتونوری هستید پیش از مصرف کلستیرامین پزشک را در جریان بگذارید.

مصرف کلستیرامین میتواند جذب برخی از ویتامین ها را برای بدن سخت تر کند. ممکن است پزشک رژیم غذایی با ویتامین بالا برای تان توصیه کند.

تصویر 2

عوارض کلستیرامین

عوارض شایع کلستیرامین یبوست ،اسهال،حالت تهوع،استفراغ،از دست دادن اشتها،سوزش پوست، سطح کم ویتامین کا، تنگی نفس ،ضعف، خستگی میباشند که اگر این اثرات خفیف باشد ، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین می رود.

اگر قبلا نسبت به این دارو حساسیت داشته اید ، دوباره از این دارو استفاده نکنید.مصرف دوباره آن میتواند باعث مرگ شود.

نحوه مصرف کلستیرامین

مصرف دوز های این دارو به سن ، شرایط درمانی ، وضعیت بیماری و سایر شرایط پزشکی بستگی دارد.

همیشه این دارو را با آب ، آب میوه ، سایر نوشیدنی های غیر گازدار مخلوط و مصرف کنید و اینکه شما باید مایعات زیادی با این دارو بنوشید.

میتوانید یک روز قبل از مصرف دوز خود را با مایع مخلوط کرده و یک شب در یخچال نگهداری کنید. این کار میتواند نوشیدن آن را آسانتر کند.جهت حصول نتایج بهتر، کلستیرامین را بصورت منظم مصرف کنید.

 کلستیرامین میتواند سطح دندان ها را تحت تاثیر قرار دهد. ذره ذره خوردن مخلوط کلستیرامین و یا نگهداشتن آن در دهان بصورت طولانی میتواند سبب تغییر رنگ، فرسایش مینای دندان ها و یا پوسیدگی دندان ها شود

 

تصویر 1

مقدار مصرف کلستیرامین

  • دوز شروع پیشنهادی سوسپانسیون خوراکی کلستیرامین برای بزرگسالان، یک ساشه یک یا دو بار در روز می باشد .
  • دوز نگه دارنده پیشنهادی ۲ تا ۴ ساشه به طور روزانه دو بار در روز می باشد .
  • حداکثر دوز پیشنهادی روزانه ۶ ساشه (معادل۲۴ گرم از رزین بی آب کلستیرامین) می باشد.
  • زمان پیشنهادی تجویز در زمان خوردن غذا می باشد اما ممکن است جهت جلوگیری از تداخل با جذب دیگر داروها تغییر یابد .
  • اگرچه برنامه دوز پیشنهادی سوسپانسیون کلستیرامین ۲ بار در روز می باشد اما ممکن است روزانه بین ۱ تا ۶ دوز متغیر باشد .

تداخل دارویی کلستیرامین

کلستیرامین ممکن است با تعدادی از داروهای ، ویتامین ها یا گیاهان دارویی تداخل داشته باشد. برای جلوگیری از تداخل دارویی قبل از تجویز پزشک ، داروهایی را که مصرف میکنید به پزشک خود بگویید.

فنیل بوتازون ، وارفارین ،هیدروکلروتیازید ،اینداپامید ،متولازون ،پروپرانولول ،تتراسایکلین، پنی سیلین جی،اسپیرونولاکتون ،فنوباربیتال ،داروهای تیروئید ،دیگوکسین ،داروهای ادرار آور

ویتامین های خاص مانند ویتامین A ،ویتامین D ،ویتامین E ،ویتامینK

کلستیرامین در دوران بارداری و حاملگی

این دارو در دسته C بارداری قرار دارد. و مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است تا مشخص شود این دارو روی جنین تاثیر میگذارد یا خیر.کلستیرامین در دستگاه گوارش شما میماند و به جریان خون نمی رسد. با این حال این دارو ممکن است جدب ویتامین های مورد نیاز بدن شما را در دوران بارداری کاهش دهد.اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف کلستیرامین در دوران شیردهی

این دارو به شیر مادر منتقل نمیشود. با این حال این دارو ممکن است میزان ویتامین های جذب شده در بدن مادر را کاهش دهد. در نتیجه ممکن است نوزادانی که شیر مادر می خورند ، ویتامین های مورد نیاز خود را دریافت نکنند.

سلب مسئولیت :مطالب و مقالات صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.